Zdravé srdce je základom celkového dobrého zdravia. Zdravý životný štýl v každom veku môže zabrániť srdcovým ochoreniam a znížiť riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Nikdy nie ste príliš starý alebo príliš mladý, aby ste sa začali starať o svoje zdravie a hlavne o svoje srdce. Je pravda, že čím skôr s tým začnete, tým dlhšie z toho môžete v budúcnosti ťažiť. Pre zlepšenie zdravia vášho srdca je dobré začať s nasledujúcimi krokmi:

1. Udržujte si zdravú váhu

Nadváha výrazne zvyšuje riziko srdcových chorôb. Môže taktiež viesť k stavom, ktoré zvyšujú šance na rozšírenie srdcových ochorení – vrátane vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a cukrovky 2. typu. Index telesnej hmotnosti (BMI) vychádza z výšky a hmotnosti na určenie toho či má človek nadváhu alebo obezitu. BMI 25 alebo vyššie sa považuje za nadváhu a súvisí s vyšším cholesterolom, vyšším krvným tlakom a zvýšeným rizikom srdcových chorôb.

2. Hýbte sa

Snažte sa aspoň 30 – 60 minút denne aktívne hýbať. Pohyb môže zahŕňať aj prechádzku namiesto chodenia autom alebo si zvoľte radšej schody ako výťah. Aj takýmito malými krôčikmi môžete prispieť k pravidelnej každodennej fyzickej aktivite, čím si pomáhate udržať srdce zdravé. Pohybová aktivita taktiež pomáha udržiavať si vašu váhu v norme. Znižuje aj pravdepodobnosť vzniku ďalších stavov, ktoré môžu zaťažovať srdce, ako je vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol a cukrovka 2. typu.

behanie-na-udrzanie-zdraveho-srdca

3. Jedzte zdravú stravu

Zdravá strava môže pomôcť chrániť vaše srdce, zlepšiť krvný tlak, cholesterol a znížiť riziko cukrovky 2. typu.

Zdravé stravovanie pozostáva z nasledujúcich potravín:

 • zelenina a ovocie
 • fazuľa alebo iné strukoviny
 • chudé mäso (obsahuje menej ako 10 g celkového množstva tuku, nasýtených tukov a cholesterolu) a ryby
 • nízkotučné alebo beztukové mliečne jedlá
 • zdravé tuky (olivový olej).

Obmedzte príjem nasledujúcich látok:

 • soľ
 • cukor
 • spracované sacharidy
 • alkohol
 • nasýtené tuky (červené mäso, plnotučné výrobky)
 • transmastné kyseliny (vyprážané rýchle občerstvenie, čipsy, pečivo)

ovocie

4. Nefajčite a neužívajte tabak

Jedna z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť pre zdravé srdce, je prestať fajčiť alebo užívať bezdymový tabak. Aj keď nie ste fajčiar, určite sa vyhýbajte pasívnemu fajčeniu. Rovnako aj chemikálie v tabaku môžu poškodiť vaše srdce a cievy. Cigaretový dym znižuje kyslík v krvi, čo zvyšuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu, pretože srdce musí viac pracovať, aby dodalo telu a mozgu dostatok kyslíka.

5. Doprajte si kvalitný spánok

Hovorí sa, že každý človek potrebuje aspoň 7 hodín spánku. Ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku, majú vyššie riziko obezity, vysokého krvného tlaku, srdcového infarktu, cukrovky a depresie. Preto je dôležité, aby ste si zo spánku urobili prioritu vo svojom živote. Vytvorte si pravidelný spánkový režim tým, že budete chodiť spať a vstávať v rovnakom čase.

6. Naučte sa zvládať stres

Stres môžete zvládať viacerými spôsobmi. Napríklad fyzickou aktivitou, relaxačným cvičením a meditáciou. Dôležité je, naučiť sa aj správne dýchať, čo vás môže do veľkej miery upokojiť a zmierniť váš stres. Duševné zdravie ovplyvňuje aj to fyzické. Nevyberajte si na zvládanie stresu nezdravé spôsoby ako je prejedanie, pitie alebo fajčenie. Týmto smerom cesta nevedie.

zena-oddychuje-relaxuje

7. Absolvujte pravidelné zdravotné prehliadky

Posledným krokom je absolvovanie pravidelnej zdravotnej prehliadky, ktorú by ste nemali vynechať. Vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol môžu poškodiť vaše srdce a cievy. Ale bez pravidelnej kontroly to nezistíte. Od 18 rokov by sa mal merať krvný tlak aspoň raz za dva roky, aby sa zistil vysoký krvný tlak ako rizikový faktor pre srdcové choroby a mozgovú príhodu.

Nech vás motivuje čokoľvek, vedzte, že výhody zdravého srdca stoja za tú námahu. Dobrý zdravotný stav vás môže ochrániť aj pred cukrovkou 2. typu, astmou, bolesťami kĺbov a množstvom ďalších chronických ochorení a iných stavov. Môže dokonca znížiť riziko výskytu rakoviny. Okrem toho sa ukázalo, že zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa konzumáciu zdravých potravín a pravidelné cvičenie, zlepšuje vašu náladu. Budete mať tak viac energie a menej stresu.