Bolesť hlavy môže potrápiť z času na času každého. Síce bolesť hlavy nie je nič príjemné a často komplikuje plány, siahať zakaždým po liekoch nie je rozumné. Najmä nie vtedy, ak sa táto bolesť stala súčasťou vášho každodenného života. V takejto situácii je nevyhnutné navštíviť odborníka a vyriešiť vážnejšiu príčinu bolesti.

Každý človek je iný, a preto každému pomáha na bolesť hlavy niečo iné. Vyskúšajte tieto tipy, ako sa zbaviť bolesti hlavy a na vlastnej koži zistite, čo zaberá práve vám. Hlavnú úlohu nehrá len samotná bolesť, ale aj to, čo ju zapríčinilo. Najefektívnejšie ako sa bolesti vyhnete je identifikovať jej spúšťač. Odsledujte si, či vám niektorá z týchto vecí nerobí problém a následne sa ju snažte obmedziť.

bolest-hlavy

Hlavné spúšťače bolesti hlavy sú:

 1. Počasie – rýchle zmeny počasia, oteplenie, ochladenie, vlhkosť, tlak
 2. Strava – medzi najčastejšie spúšťače bolesti hlavy medzi potravinami patria:
 • syry (obzvlášť tie zrejúce),
 • čokoláda,
 • citrusy,
 • údené mäso,
 • orechy,
 • cibuľa,
 • slané jedlá,
 • glutamát sodný,
 • zmrzlina,
 • vynechanie jedla a tým spôsobený nedostatok energie
 • stres

3. nápoje – veľké množstva čaju alebo kávy, rýchle vypitie ľadového nápoja, alkohol, nedostatok tekutín – dehydratácia

4. hormóny

5. nadmerná fyzická záťaž

6. infekcie – bakteriálne alebo vírusové

7. nedostatok spánku

8. migréna – chronická bolesť hlavy

Ako sa zbaviť bolesti hlavy:

Ľad

Pri prvých príznakoch bolesti si na čelo a vašu šiju priložte ľad. Nezabudnite však ľad zabaliť do handričky, aby vám nezničila pokožku. Ak nemáte možnosť zohnať ľad, môžete ho nahradiť čímkoľvek mrazeným, poprípade chladeným. Určite pomôže aj balenie mrazenej zeleniny.

Voda

Často bolesť hlavy pramení z dehydratácie. Z toho dôvodu je dôležité dodržiavať pitný režim a denne vypiť aspoň dva litre vody. Keď vás rozbolí hlava, doprajte si veľký dúšok čistej vody. Pri týchto problémoch je najlepšie vynechať pitie kávy, keďže tá telo dehydratuje. Ak máte problém pitný režim dodržiavať, pridajte si do vody rôzne druhy ovocia a majte pri sebe vždy fľašu s vodou. Dať si polievku je tiež možnosť ako doplniť potrebné tekutiny.

muz-pije-dostatocne-mnozstvo-doy-aby-ho-nebolela-hlava

Teplo

Pri bolestiach hlavy, najmä tých dlhodobých, je vhodné zahriať svoje telo. To spôsobí uvoľnenie svalstva a zvýši prekrvenie. Skúste vyhrievané deky alebo vankúšiky, sprchovanie horúcou vodou, teplé kúpele alebo si na šiju priložte uterák namočený v teplej vode.

Čaj

Účinným pomocníkom môže byť aj čaj z vŕbovej kôry, ktorý je známy tlmením bolesti.  Čaj z medovky lekárskej je taktiež dobrá voľba a dokáže organizmus krásne uvoľniť.

Rozprúďte krv v žilách

Na vašu rozbolenú hlavu môže pomôcť nabudenie krvného obehu. Do jedného lavóra si napustíte teplú vodu a do druhého studenú. Postupne si namáčajte nohy raz v jednom a potom v druhom lavóre. Toto by malo rozprúdiť váš krvný obeh a taktiež je to aj forma relaxu, ktorá vás uvoľní.

Čerstvý vzduch

Možno to znie príliš jednoducho, ale prechádzka na čerstvom vzduchu môže byť účinným bojovníkom proti bolesti hlavy. Najlepšia možnosť je ísť do parku, lesa alebo niekam mimo mestského smogu. Dýchajte zhlboka a nielenže vaša hlava môže prestať bolieť, ale určite sa budete cítiť aj oddýchnutejší.

prechadzka-na-cerstvom-vzduchu

Zázvor

Zázvor je vďaka svojim blahodarnym účinkom obľúbeným bojovníkom proti mnohým chorobám. Môže za to látka, ktorú obsahuje a pomôže vám aj pri bolestiach hlavy. Nazýva sa gingerol. Zázvor si môžete dať v podobe čaju, surový alebo kandizovaný.

Masáž

Masírovanie si hlavy špičkami prstov môže uvoľniť bolesť, ktorú prežívate. Najlepšie je masírovať oblasť spánkov a čelo malými kruhmi. Môžete použiť aj nejaké oleje alebo poprosiť vášho partnera, aby vám s tým pomohol. Tento boj proti bolesti bude pre vás určite aj zaslúženým odpočinkom.

Pohyb

Nie nadarmo sa hovorí, že pohyb je zdravý. Pomôže vám aj pri rôznych bolestiach. Skúste jogu alebo si choďte zabehať. Nájdite si šport, ktorý vám vyhovuje a praktizujte ho pravidelne. So športom vás hlava bolieť nebude a dosiahnete zdravého životného štýlu.

Vyskúšajte tieto tipy a nájdite si ten, ktorý vám najviac pomôže. Dúfame, že tento článok vám pomohol s bojom proti vašej bolesti hlavy.