Vedieť, ako sa správne starať o svoje intímne partie je veľmi dôležité najmä pre ženy, bývajú totižto často náchylne na rôzne infekcie a zápaly. Osvojte si tipy a rady, ktoré sa by ste mali pravidelne dodržiavať, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, akými sú podráždenie, svrbenie, pálenie alebo až krvácanie pri močení. Tieto problémy sa zvyknú vracať, preto je veľmi dôležitá prevencia, avšak všetko treba dodržiavať s mierou, nakoľko aj prehnaná starostlivosť vie byť škodlivá.

Výber správnej bielizne

Veľké množstvo gynekológov je zásadne proti tango nohavičkám, pri týchto nohavičkách je veľká pravdepodobnosť zanesenia baktérií do pošvy. Takisto by ste sa mali vyhnúť príliš tesným nohavičkám, ako aj príliš tesným nohaviciam. Tesné oblečenie v spojení s bielizňou z umelého materiálu dokáže narobiť poriadne problémy. Vaše intímne partie nemajú miesto na dýchanie a vytvárajú vlhké prostredie, ktoré spôsobuje trenie a podráždenie. Preto siahnite radšej po voľnej bielizni z prírodných materiálov.

Dbajte na hygienu

Na bežné sprchové gély, ktoré sú ešte aj parfumované, ihneď zabudnite. To je to najhoršie, čo môžete pre svoje intímne partie urobiť. Sprchové gély sú určené pre pokožku, ktorej pH je značne iné ako pH vo vašej pošve. Práve pH nerovnováha spôsobená sprchovými gélmi môže byť dôvodom nepríjemností a infekcií. V obchodoch máte k dispozícii veľké množstvo špeciálnych prípravkov pre intímnu hygienu, ktoré vyrovnávajú pH a obsahujú kyselinu mliečnu prospešnú pre vaše intímne partie. Pokiaľ doma nemáte produkty špeciálne na intímnu hygienu, radšej použite čistú vodu ako sprchové gély.

viber_image_2021-08-10_09-31-14-804

Mokré plavky

Ďalšia vec, ktorej by ste sa mali určite vyvarovať je mokré oblečenie a najmä mokré plavky. Počas teplých letných dní je normálne, že ľudia ostanú v mokrých plavkách. Mokré oblečenie môže viesť k zápalu močových ciest či infekciám. Vaše intímne partie je nutné udržiavať v suchu, preto sa aj odporúča mať stále svoj uterák, ktorý by mal byť vždy suchý a nemal by ho nikto používať okrem Vás.

Starostlivosť počas vašich dní

Počas menštruácie sa aj starostlivosť o intímnu hygienu zvyšuje. Sprchovať sa kľudne môžete aj viackrát denne a hlavnou prevenciou problémom je pravidelné vymieňanie tampónov a vložiek.

Prevencia je najlepším liekom na všetky problémy. Preto dodržiavajte pravidelný pitný režim, navštevujte pravidelne toaletu a nezadržiavajte moč. Snažte sa byť stále v teple a hlavne v suchu, pokiaľ vás už postihnú intímne problémy, vyskúšajte výživové doplnky s brusnicou či brusnicový džús. Brusnica je veľmi dobrý pomocník na zápaly a infekcie ženských intímnych partii.