Prevenciu je potrebné chápať ako predchádzanie niečomu nežiaducemu. V medicíne ide o jeden zo základných komponentov ochrany pred ťažkými zdravotnými stavmi. Ako môžete aj vy jednoducho podporovať zdravie vášho organizmu a budovať si imunitu?

Vitamíny a imunita

Vitamíny a minerály majú významnú úlohu pre ľudské zdravie. Pomáhajú napríklad s fungovaním nášho imunitného systému a taktiež napomáhajú aj správnemu fungovaniu jednotlivých procesov v našom organizme.

Napríklad závažný nedostatok vitamínu C sa prejavuje poruchami imunity a zvýšenou náchylnosťou na ďalšie infekcie. Suplementácia vitamínu C sa javí ako užitočná napríklad aj pri prevencii a liečbe infekcií. Čo obsahuje vitamín C? Vitamín C sa väčšinou vyskytuje v podobe askorbovej kyseliny, no v niektorých suplementoch sa môže vyskytovať aj vo forme askorbátu sodného, askorbátu vápenatého, či iných minerálnych askorbátov.

Kedy užívať vitamín C: ráno alebo večer? Vitamín C môžete užívať kedykoľvek počas dňa, no najlepšie je ho užívať pri jedle, prípadne ráno alebo večer. Ako dlho užívať vitamín C? Vitamín C je potrebný pre fungovanie nášho organizmu každý deň. Väčšina dennej dávky je však pre človeka s normálnou stravou ľahko pokrytá. Pri užívaní na skrátenie chrípky sa odporúča dodávať vo väčšom množstve viackrát za deň. Čo je lipozomálny vitamín C?Lipozomálny vitamín C je vitamín C v lipozomálnej forme, ktorý má najvyššiu formu vstrebateľnosti.

article-thumb

Alergické reakcie a ich vplyv na imunitu

Zjednodušene môžeme povedať, že alergia patrí medzi jeden z typov porúch imunity. Organizmus sa prejavuje precitlivenosťou a bráni sa pre zdravého neškodným látkam. V súčasnosti existujú aj lieky na alergiu, ktoré dokážu organizmu pomôcť zvládať takéto extrémne reakcie.

Alergia na mlieko

Alergia na mlieko je vlastne alergiou na bielkovinu kravského mlieka. Príčinou takejto alergie je imunitná odozva konkrétneho organizmu na mliečnu bielkovinu – často sa označuje aj ako hypersenzitivita.  Ako sa prejavuje alergia na mlieko u dospelých? Prejavy takejto alergie sú predovšetkým hlien a krv v stolici, kolika, bolesť brucha, zvracanie, či plynatosť. Respiračné problémy sú skôr vzácne, no v niektorých prípadoch sa môžu objavovať aj kašeľ, piskot, či dýchavičnosť.

Alergia na slnko a ako sa jej zbaviť?

Ako vyzerá alergia na slnko? Alergia na slnko je taktiež veľmi častou extrémnou reakciou organizmu na vonkajšie vplyvy. Pri takejto alergii v tele vznikajú látky, ktoré vyvolávajú zmeny na pokožke – časté sú napríklad vyrážky zo slnka, červené vriedky, pľuzgieriky a zdureniny. Najčastejšie sa objavujú na miestach, ktoré sú priamo vystavené slnku.

Alergie na slnko sa je možné zbaviť sa úmerným vystavovaním sa slnku. Najviac jej totiž škodí silné nárazové slnko a lepšie je si ho pravidelne dávkovať. Skvelým prvkom prevencie môže byť aj hyposenzibilizácia UVB žiarením. Rovnako sa na liečbu používajú aj antihistaminiká, podpora imunity a užívanie výživových doplnkov. Pomôcť vám môže aj kvalitná opaľovacia kozmetika a jej pravidelné užívanie a ochrana pred slnkom.

article-thumb-2

Ako bojovať s kašľom?

Sychravé počasie sa často spája s chrípkou a respiračnými ochoreniami. Nachladnutie a chrípka sa často prejavuje kašľom. Čo na kašeľ? Na kašeľ existuje veľké množstvo domácich receptov. Veľmi často je však skvelým pomocníkom aj sirup proti kašľu, ktorý môže pomôcť kašeľ utíšiť alebo naopak podporiť vykašliavanie hlienov. Čo na suchý kašeľ? Suchý kašeľ sa prejavuje väčšinou problémami s dýchaním, no zároveň je dráždivý a neproduktívny. Na jeho liečbu je vhodné užívať antitusiká – podávajú sa najmä na noc. Dlhodobý kašeľ u dospelých by sa mal riešiť návštevou lekára.