Čo si vezmete ako prvé, keď na vás lezie chrípka či prechladnutie? Určite Céčko. Pre ľudské telo nenahraditeľný vitamín si doplníte pestrou stravou a výživovými doplnkami. Čo by ste mali isto vedieť o vitamíne C?

vitamin-c-kapsule-detail

1. Aké je optimálne dávkovanie vitamínu C?

Pri bežnom režime je optimálna denná dávka vitamínu C pre dospelého 100 mg – 120 mg. U detí je to od 50 mg (dojčatá) až po 90 mg (školský vek) za deň. Rýchly nákup na eTabletka.sk.

Keď sa objaví ochorenie, potom sa dávka môže zvýšiť na 500 mg až 1000 mg denne.

Vyššiu spotrebu vitamínu C majú tehotné ženy, dojčiace matky, ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, ale aj športovci a fajčiari.

2. Môže sa niekto vitamínom C predávkovať?

Vitamín C patrí do skupiny vitamínov, ktoré sú rozpustné vo vode. To znamená, že nadbytočné množstvo sa z tela vylúči močom.

Predávkovanie je veľmi veľmi ojedinelé, ale to neznamená, že je v poriadku dopovať sa obrovskými dávkami.

Na vysoké dávky vitamínu C môžu citlivejší ľudia zareagovať hnačkou, vracaním alebo žihľavkou.

Nadmerné množstvá vitamínu C (nad 4 g denne) môžu viesť k tvorbe obličkových kameňov.

3. Prečo sa označuje ako vitamín krásy?

Vitamín C má veľký podiel na tvorbe a obnove kolagénu, ktorý zlepšuje pružnosť kože, udržiava jej vitalitu a svieži vzhľad a obmedzuje vznik vrások.

To je hlavný dôvod, prečo sa vitamín C zvykne označovať ako vitamín krásy.

4. Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu C?

nedostatku vitamínu C vás telo „informuje“ samé pomocou rôznych signálov. Môže ísť o časté infekcie, pocity únavy a vyčerpania, pomalé hojenie rán, suché vlasy a pokožku, zápaly ďasien, niekedy aj spomalením metabolizmu.

Kedysi bola známa choroba spôsobená nedostatkom vitamínu C – skorbut. Trpeli ňou hlavne námorníci počas dlhých ciest na mori. Neskôr sa na jej liečbu používalo tropické ovocie.

5. Ako pomáha vitamín C predchádzaniu anémie?

Vitamín C pomáha pri vstrebávaní železa v tenkom čreve, hlavne z potravín rastlinného pôvodu, a tým pomáha predchádzať vzniku anémie.

Dôvodov, prečo dbať na správnu hladinu vitamínu C v našom tele, je skutočne veľa a majú svoj význam. Dodávajte vášmu telu pravidelnú dávku Céčka v strave alebo vo výživových doplnkoch a buďte fit.