25.1.2020 (Webnoviny.sk) – Počet obetí nového koronavírusu v Číne prekročil 40 a s príchodom lunárneho nového roka zostáva uzavretých viacero miest s asi 36 miliónmi obyvateľov.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom podľa čínskej Národnej zdravotnej komisie stúpol na 1287, pričom 237 pacientov je vo vážnom stave. Nakazených hlásia z 29 čínskych provincií. Vírusu podľahlo 41 ľudí, z nich 39 v provincii Chu-pej, ktorá je epicentrom nákazy, a po jednom v provinciách Che-pej a Chej-lung-ťiang.

Vírus sa stále šíri

Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru, Vietnamu, Nepálu, Malajzie a Austrálie. V piatok tiež potvrdili prvé prípady v Európe, keď o troch nakazených informovalo francúzske ministerstvo zdravotníctva.

Čínska armáda v piatok vyslala 450 zdravotníkov na pomoc do mesta Wu-chan v provincii Chu-pej, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Podľa agentúry Sin-chua majú viacerí z nich skúsenosti s epidémiami SARS a eboly.

Budujú nemocnicu

V stredočínskom meste budujú nemocnicu zameranú na liečbu pacientov, ktorí sa vírusom nakazili. Správa mesta v piatok oznámila, že daná nemocnica bude v štýle zariadenia, ktoré postavili v Pekingu počas epidémie syndrómu akútneho respiračného zlyhania (SARS) z rokov 2002 – 2003, a bude mať kapacitu tisíc lôžok. Vznikne na pozemku veľkom 25-tisíc štvorcových metrov a dokončiť by ju mali 3. februára.

Čínske úrady v snahe zabrániť šíreniu vírusu uzavreli Wu-chan a tiež ďalších 12 miest v provincii Chu-pej.

Preventívne opatrenia prijali úrady po celej Číne. V Pekingu napríklad do odvolania zrušili veľké verejné podujatia vrátane osláv príchodu nového roka. Uzavreté sú chrámy, Zakázané mesto v centre Pekingu, Disneyland v Šanghaji a mnohé ďalšie turistické destinácie.

Viac k témam: koronavírus, nákaza, vírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet obetí koronavírusu stúpa, prvé prípady sa objavili už aj v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.