Svietidlá spúšťané integrovanými alebo pripojenými nezávislými senzormi pohybu nachádzajú uplatnenie v exteriéri aj interiéri. Na čo treba myslieť pri ich výbere?

smart-speaker-house-control-innovative-technology-scaled

Smart svietidlá so zabudovaným alebo autonómnym detektorom sa na priedomí starajú o to, že v prítmí nemusíme zdĺhavo šmátrať po vypínači. Uľahčiť dokážu aj vítanie a odprevádzanie hostí. Na druhej strane odplašia nežiaducich návštevníkov.

Pochopiteľne, vonkajšie senzorové osvetlenie sa dá rozmiestniť aj mimo vchodu: k príjazdovej ceste, okolo chodníčkov zadného dvora, na brehy záhradného jazierka.

Integrovaný snímač sa používa pri menších alebo dispozíciou jednoduchších plochách. Autonómny zase splní účel v rozľahlejších priestoroch, kde je na systém napojených viac zdrojov alebo by jeden senzor nepokryl špecifické nároky.

PODPORA OD SÚMRAKOVÉHO SNÍMAČA

Oceňovaným podporným prvkom exteriérových senzorových svietidiel je súmrakový snímač: tiež pracuje na báze detektorov, ale nie na ad hoc princípe. Automatizovaný súmrakový spínač zapína a vypína zdroj pri dosiahnutí stanovenej hodnoty svetelného toku v okolitom prostredí.

Súmrakový spínač alebo inteligentná žiarovka môže fungovať aj osve (zapnutie v určitej chvíli počas stmievania, trvalé nočné svietenie a napokon vypnutie na svitaní). Väčší zmysel však dáva v kombinácii so senzorovým svietidlom, ktoré večer aktivuje a ráno odstaví.

Detektory pohybu môžu mať fixnú alebo voliteľnú konfiguráciu. Pri flexibilných sa dá meniť doba svietenia po podnete (nezabudnite, že vždy treba ponechať určitú rezervu), oblasť snímania a jeho citlivosť. Pri plánovaní senzorového osvetlenia zvážte, či chcete mať k dispozícii aj nástenný spínač na priebežné navolenie režimu trvalého zapnutia alebo vypnutia.

smart-light-scaled

TRI METÓDY DETEKCIE

Pasívne infračervené detektory (PIR) reagujú na náhle zmeny teploty: registrujú živý organizmus. V skutočnosti sú teda skôr tepelné, než by boli pohybové. Vonku vďaka nižšej senzitivite neprodukujú priveľa falošných poplachov: neblikajú pri každom zachvení halúzky či prelete sýkorky. Funkčnosť však môže ovplyvniť chladné počasie spojené s viacerými „izolujúcimi“ vrstvami odevu a v interiéri zase ťažko detekovateľný rozdiel – napríklad vo wellness zóne.

Vysokofrekvenčné detektory (HF) nazývané aj radarové či mikrovlnné fungujú na báze elektromagnetického vlnenia. Ich nevýhodou je, že žiarenie prechádza tenkými prekážkami typu sadrokartónu či okien, čo môže viesť k zbytočnému spusteniu.

Možno si spomeniete na bytový dom, kde sa v spoločných priestoroch rozsvietilo, keď ste sa v súkromí priblížili k zavretým dverám. Zároveň si možno tiež spomeniete na dezorientujúce zhasnutie svetla na toalete v reštaurácii či na čerpacej stanici. Tento problém vyžadujúci si mávanie rukami nastáva práve pri zle nastavených vysokofrekvenčných detektoroch.

Ultrazvukové detektory (US) sú založené na odraze zvuku a najlepšie zaznamenávajú pohyb smerom k nim. Ideálne sa hodia na automatické otváranie dverí vo verejných priestoroch.

NOČNÁ CESTA ZA DÚŠKOM VODY

Interiérové senzorové osvetlenie príbytku je praktickým riešením predovšetkým do predsiení a na schodiská, ale aj v komorách alebo šatníkoch. Ďalší dôležitý prínos má v nočných hodinách počnúc detskými izbami, pre ktoré sú k dispozícii tematické dizajny a výzdoby, respektíve upokojujúca farebnosť. Aj pre dospelých sú však senzorom spúšťané tlmené svetlá vľúdnou navigáciou pri rozospatej ceste na toaletu alebo do kuchyne za pohárom vody.