Aj tak malý a nenápadný orgán, ako je štítna žľaza, je nevyhnutný pre správny chod celého organizmu. Až u 10 % populácie sa vyskytuje porucha či ochorenie štítnej žľazy, ktorá spôsobuje závažné ochorenie. Ako spozorovať, že ide o ochorenie štítnej žľazy a ako toto ochorenie liečiť?
Štítna žľaza a jej funkcie
Štítna žľaza (glandula thyroidea) patrí medzi najväčšie endokrinné žľazy a je umiestnená v krku v podkoží pod štítnou chrupavkou. Tvarom pripomína motýľa a je zložená z dvoch lalokov. Primárnou úlohou štítnej žľazy je tvorba hormónov, ktoré sa nazývajú tyroxín, trijódtyronín a kalcitonín, ktorý udržiava tú správnu hladinu vápnika v krvi. Veľkosť štítnej žľazy je podmienená pohlavím, rasou, vekom, ale aj množstvom prijatého selénu či jódu, bez ktorého by funkcie štítnej žľazy boli narušené. Medzi hlavné funkcie štítnej žľazy patrí tiež stimulácia tvorby krvi, vplyv na rast tkanív a centrálny nervový systém, hospodárenie tela so soľou a vodou, ovplyvňovanie dýchacieho systému a zasahovanie do metabolizmu tukov, bielkovín a sacharidov.
Najčastejšie ochorenia štítnej žľazy
K najčastejších ochoreniam štítnej žľazy dochádza predovšetkým v dôsledku nedostatočného množstva, prípadne nadmerného množstva hormónov. Ochorenia štítnej žľazy tiež môžu byť vrodené, napríklad ako u agenéze, pri ktorej dochádza k nevyvinutiu štítnej žľazy. Túto poruchu je však potrebné čo najskôr diagnostikovať, aby nedošlo k ohrozeniu dieťaťa. Ochorenia štítnej žľazy môžu nastať aj chronickým zápalom, nedostatkom jódu, užívaním niektorých liekov, ožarovaním oblasti krku či tehotenstvom. Medzi ďalšie závažné ochorenia tiež patria Graves- Basedowova choroba, Hashimotova choroba, zväčšenie uzlov na štítnej žľaze alebo zápal.
Hypotyreóza štítnej žľazy
Práve hypotyreóza môže predstavovať vrodené ochorenie, avšak môže sa objaviť aj počas života. Ide o závažné ochorenie, pri ktorom vzniká nedostatočné množstvo hormónov, ktoré je potrebné pre správne fungovanie organizmu. Pri tomto ochorení dochádza k nízkej aktivite štítnej žľazy, čo sa prejavuje predovšetkým spomalením metabolizmu. Medzi najčastejšie príznaky hypotyreózy patrí predovšetkým únava, slabosť, priberanie na váhe, hrubnutie hlasu, zápcha, suchá pokožku, vypadávanie vlasov či lámanie nechtov. Ďalšími príznakmi môže byť spomalená psychika, zimomravosť a poruchy menštruačného cyklu, neplodnosť, neschopnosť otehotnieť či apatia. Pri hypotyreóze môže dôjsť aj ku komplikácii zvanej myxedém, ktorý spôsobuje kómu. Tá sa však objavuje predovšetkým len pri neliečenej alebo zle liečenej hypoteryóze.
Hypertyreóza štítnej žľazy
Protikladom hypotyreózy je hypertyreóza, pri ktorej dochádza k nadmernému tvoreniu hormónov tyroxínu, prevažne u žien mladšieho veku. Avšak toto ochorenie môže spôsobiť aj nezhubný nádor (adenóm). Je možné ho spozorovať na základe príznakov, ako je nespavosť, únava, neznášanlivosť tepla, nadmerné potenie, teplá pokožka, jemné trasenie rúk, úbytok hmotnosti či nárast hmotnosti, svalová slabosť, nadmerné búšenie srdca, nepokoj, nervozita či pálenie a rezanie očí. Pri tomto ochorení tiež dochádza k zvýšeniu krvného tlaku a rovnako k zmenám menštruačného cyklu.
Struma (zväčšenie) štítnej žľazy
Struma rovnako patrí medzi ochorenia štítnej žľazy, pri ktorom dochádza ku patologickému zväčšeniu štítnej žľazy. Avšak toto ochorenie by nemalo pôsobiť na obmedzenie funkcii. Prejavuje sa najmä viditeľným zväčšením, kašľom, ťažkosťami pri prehĺtaní a dýchaní či zachrípnutým hlasom. Vzniká predovšetkým pri nedostatku jódu, ktoré je možné získať aj zo stravy či kvôli hormonálnej nerovnováhe.
Prevencia ochorení štítnej žľazy
Ochoreniam štítnej žľazy je možné predísť, a to napríklad úpravou stravy. Medzi najviac škodlivé pre štítnu žľazu sa považuje nedostatok jódu a selénu, nedostatok spánku, rádioaktívne žiarenie, fajčenie, stres, vírusové a bakteriálne infekcie a poškodenie liekmi.
Vyšetrenie štítnej žľazy
Včasným diagnostikovaním ochorenia štítnej žľazy je možné predísť rôznym komplikáciám. Preto je potrebné podstúpiť vyšetrenie, ktoré je bezbolestné. Vstupné vyšetrenie u endokrinológa pozostáva predovšetkým zo vstupného rozhovoru s pacientom, teda stanovenia anamnézy, klinického vyšetrenia, ktoré sa robí pomocou ultrazvuku krku a odobratia krvi. Ak po takomto vyšetrení je určená diagnóza ochorenia štítnej žľazy, je možné stanoviť najvhodnejšia liečbu. Ako uviedla MUDr. Beáta Dimová:
„Poruchami štítnej žľazy trpí približne 18 % Slovákov, teda každý piaty človek, pričom ženy dokonca až päťkrát častejšie ako muži.“
Liečba ochorenia štítnej žľazy
Liečba ochorenia štítnej žľazy sa líši od problému. Prvou alternatívou môže byť nasadenie liekov, ktoré majú podporiť alebo utlmiť tvorbu hormónov v štítnej žľaze. Ďalšou možnosťou je operačné odstránenie štítnej žľazy, prípadne liečba rádioaktívnym jódom, ktorá je však zriedkavejšia.
Ochorenia štítnej žľazy v súčasnosti postihujú približne 5 – 10 % populácie, z čoho je väčšina žien stredného veku. Avšak včasným diagnostikovaním tohto ochorenia je možné predísť výrazným komplikáciám.