Ráno bez kávy si mnohí z nás už nevedia ani predstaviť. Je to prvá vec, po ktorej siahneme po zobudení. Ranná šálka kávy je ako budíček, aby sme vedeli fungovať počas celého dňa. Očakávame, že prebudenie príde okamžite a budeme plný energie, avšak niekedy nastane pravý opak a cítime sa ešte viac zničení. Čo robiť, keď nás káva uspáva a prečo je tomu vlastne tak?

Káva nám blokuje adenozín

Termín adenozín je pravdepodobne pre mnohých z nás neznámy. Ide v podstate o chemikáliu, ktorá sa nachádza v našom nervovom systéme. Kofeín z kávy sa v momente, keď dorazí do mozgu pripne na receptory adenozínu. Práve vďaka tomuto blokuje efekt tejto chemikálie a vy sa hneď po dopití kávy môžete cítiť prebudene. Avšak, ak už kofeín ustúpi, príde nával adenozínu, ktorý môže spôsobovať práve tú nevysvetliteľnú únavu po káve.

woman-drinking-coffee-stylish-bag-table-wearing-grey-dress-orange-plaid-enjoying-cozy-morning-cafe

Kávová tolerancia

Tak ako má mnoho ľudí na kávu intoleranciu, pravidelným a častým pitím kávy môžete zapríčiniť, že vaše telo bude na kávu tolerantné. Ako sme spomínali vyššie, kofeín blokuje receptory adenozínu, a preto vďaka veľkému množstvu kofeínu si telo môže začať vytvárať týchto receptorov viac a káva môže stratiť ten efekt vo vašom tele, kvôli ktorému ju pijete. Avšak niektoré štúdia tvrdia, že množstvo vypitého kofeínu neovplyvňuje to, ako telo tento kofeín strávi, preto je táto príčina diskutabilná.

close-up-woman-having-eye-pain

Káva je močopudná

Asi každému je známe, že káva je močopudná, preto sa často stáva, že po šálke kávy po chvíli utekáte na toaletu. Kofeín je diuretikum, čo znamená, že pomáha telu  zbavovať sa vody a soli. A pokiaľ popri káve nepijete dostatočné množstvo vody, je pravdepodobné, že začnete byť dehydrovaní. Príznakom dehydratácie je často aj únava, závrate či točenie hlavy.

Cukor v káve

Pokiaľ pijete kávu s cukrom alebo inými sladidlami, môžete ich považovať za možného vinníka vašej únavy. Vaše telo spracováva cukor totižto oveľa rýchlejšie ako kofeín, preto po vypití kávy môžete mať úpadok energie, až kým kofeín nezačne pôsobiť. Ak sa teda trápite s celodennou únavou, začnite piť kávu bez cukru a možno pocítite rozdiel.

closeup-lady-pouring-sugar-while-preparing-hot-coffee-cup

Jesenná únava

Ak ste začali pociťovať únavu len počas uplynulých dní či týždňov, možno na vine nie je káva, ale jesenná únava. Jeseň je chladným a sychravým obdobím, počas ktorého viacero ľudí môže pociťovať únavu či nechuť vykonávať činnosti, ktoré počas leta vykonávali pravidelne. Takisto sú dni počas jesene kratšie, čo spôsobuje nižší príjem slnečného žiarenia, ktorí sa odzrkadlí aj na únave či depresii. Takže pokiaľ ste milovníkom kávy, nezúfajte, možno je to len obdobie jesennej únavy.