Keď sa v byte alebo dome objaví pleseň, vždy ide o problém. O to horšie je, keď sa objaví v takej dôležitej miestnosti, akou je spálňa. Príčinou vzniku nie je nič iné ako príliš vysoká vlhkosť v danej izbe. Obzvlášť pre ľudí s oslabenou imunitou to môže byť problém, ktorý môže viesť k zdravotným problémom, ako napríklad alergia. Ako proti tomu bojovať a urobiť zo spálne miesto plné pohody? To si povieme v tomto článku.

shutterstock_2261699817

Zdroj obrázka: aslysun / Shutterstock.com

Ako predchádzať vlhkosti v spálni a vzniku plesní?

Ako už v úvode odznelo, pleseň potrebuje k svojmu vzniku a ďalšiemu rastu vlhké prostredie. Preto je dôležité začať práve tu. Vlhkosť v spálni môžete znížiť nasledujúcimi tipmi:

 • Zaistite, aby miestnosť bola dobre vetraná. Pravidelné vetranie spálne pomáha odstrániť vlhkosť a zlepšiť cirkuláciu vzduchu.
 • Zaobstarajte si odvlhčovač vzduchu.
 • Skontrolujte izoláciu. Skontrolujte, či nie sú na stenách a oknách medzery alebo praskliny.
 • Vetrajte matrac aj obliečky – ani luxusný matrac nie je v bezpečí pred vlhkom.
 • Obmedzte rastliny v miestnosti. Môžu prispievať k vytváraniu vlhkosti.
 • Udržiavajte čistotu a sucho.

To, ako znížiť vlhkosť v spálni, už viete. Presuňme sa teda ďalej.

Ako spoznať pleseň a ako sa jej zbaviť?

Pleseň je často viditeľná na povrchoch, ale môže byť taktiež skrytá v miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Typickými znakmi sú silný zápach, tmavé škvrny alebo zmeny farby povrchu, prípadne pocity alergie. Pokiaľ teda uvidíte podozrivé miesto, môžete si vašu domnienku overiť tým, že je miesto vlhké.

Pleseň sa môže dostať všade a v bezpečí nie je ani vaša posteľná bielizeň, prikrývka, vankúš alebo matrac. Takto zasiahnutý matrac ešte nemusíte vyhadzovať, najmä pokiaľ to bol kvalitný matrac, potom určite oceníte návod, ako odstrániť pleseň z matraca.

shutterstock_1610644903-300x200

Zdroj obrázka: Maliflower73 / Shutterstock.com

Ako vyčistiť matrac?

 • Odneste matrac zo spálne. Dajte dole chránič matraca a pokiaľ na ňom máte poťah, potom ho vyperte. Ak vás zaujíma, ako prať poťah na matraci, tak normálne v pračke na 40 až 60 stupňov.
 • Na vhodnom mieste matrac očistite pomocou suchej kefy a následne odstráňte povrchovú pleseň zmesou octu a vody.
 • Nechajte matrac uschnúť najlepšie na slnku, lúče môžu pomôcť zabiť pleseň a odstrániť vlhkosť.
 • Po dôkladnom usušení ho vráťte na miesto.

shutterstock_1610644903

Zdroj obrázka: Oleksii Bilyk / Shutterstock.com

Urobte zo spálne miesto, kde sa budete tešiť

Vlhkosť a pleseň máme úspešne vyriešené a zostáva už len zodpovedať to, ako zariadiť spálňu pre zdravý a kvalitný spánok. Zdravý a čerstvý vzduch je len polovica úspechu. K tomu, aby bol váš spánok perfektný, je potrebný hlavne pohodlný a vysoký matrac. Ideálny je napríklad matrac z pamäťovej peny, ktorý sa radí medzi zdravotne kvalitné matrace. Navyše ponúka mnoho benefitov.

Zdravotné výhody pamäťovej peny

 • Podpora chrbtice. Pamäťová pena reaguje na telesnú teplotu a váhu, čo znamená, že sa tvaruje podľa tvaru tela.
 • Pomáha s bolesťou chrbta. Vďaka schopnosti rozložiť tlak rovnomerne po celom povrchu matraca môže pamäťová pena pomôcť zmierniť bolesti chrbta a svalov.
 • Redukuje pohyb po posteli. Pamäťová pena absorbuje pohyb.
 • Lepší spánok. Dokáže zlepšiť kvalitu spánku a skrátiť dobu potrebnú k zaspatiu.
 • Rovnomerne vyrovnáva hmotnosť. Pri pároch, kde je výraznejší váhový rozdiel, vyrovnáva tlak.

Navyše vám môže vydržať poriadne dlho. Stačí sa oň dobre starať. Pokiaľ vás zaujíma, ako predĺžiť životnosť matraca, potom je to úplne jednoduché. Používajte ochranné návleky, pravidelne matrac otáčajte, vetrajte ho a, samozrejme, udržiavajte čistotu. Týchto pár jednoduchých činností môže predĺžiť životnosť až na desať rokov. A to je taktiež odpoveď na otázku, ako často meniť matrac.