Chystáte na klasickú letnú dovolenku pri mori alebo tento rok plánujete dlhý výlet po Slovensku? Ak vás navyše trápi žilové ochorenie, pred každou cestou by ste mali prijať určité preventívne opatrenia. Znížite tak nepohodlie spôsobené kŕčovými žilami, ale aj riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy (HŽT), teda krvnej zrazeniny v hlbokých žilách nôh alebo chronickej žilovej nedostatočnosti. Ako ale zabezpečiť, aby ste boli počas dlhej cesty v bezpečí?

  Spýtajte sa na radu odborníka

  #1 Zostaňte hydratovaní

  Nie nadarmo vám mnohé letecké spoločnosti počas letu pravidelne ponúkajú niečo na pitie. Nerobia tak len preto, aby zlepšili váš komfort počas letu, ale aj kvôli dodržiavaniu pitného režimu. Prečo je však pitný režim počas letu taký dôležitý?

  Keď ste dehydratovaní, vaša krv sa pomaly zahusťuje a zvyšuje tak riziko vzniku krvných zrazenín (trombóz). Každé 2 hodiny preto dbajte na to, aby ste vypili aspoň 2 dcl vody. Taktiež by ste mali obmedziť príjem kávy alebo alkoholu, ktoré odvodňujú a dehydratujú.

  #2 Oblečte si kompresné pančuchy

  Pevne tkaná látka, z ktorej sú vyrobené aj kompresné pančuchy stláča žily a pomáha pumpovať krv do hrudníka. Poskytujú ďalšiu vrstvu podpory mimoriadne potrebnú pri niekoľkohodinovom sedení. Nie sú pre vás obyčajné kompresné pančuchy z lekárne dostatočné? Kontaktujte vášho žilového lekára a ten vám predpíše aj kompresné pančuchy s najvyššou mierou kompresie. 

  #3 Udržiavajte nohy v pohybe

  Zatiaľ čo pri cestovaní autom by ste sa mali pravidelne zastaviť a vykonať krátku prechádzku, pri ceste lietadlom tak viete urobiť takmer kedykoľvek počas letu. Efektívne tak precvičíte vaše lýtkové svaly. Tie pomáhajú cirkulovať a dodávajú žilám potrebný tlak. Ak takýto pohyb nie je možný, ohýbajte členky a chodidlá v sede.

  #4 Požiadajte o priestranné sedadlo

  Vedeli ste, že pri rezervácii letenky zväčša môžete požiadať o sedadlo s väčším priestorom pre nohy? Alebo si jednoducho vyberte sedadlo v uličke. To vám poskytne pridaný priestor na natiahnutie nôh. Takisto nevkladajte svoje veci pod sedadlom pred vami. Radšej svoje kufre uložte do horného koša a natiahnite vaše nohy.