Posteľ je niekedy tým najlepším útočiskom, kde sa môžeme skryť pred svetom. Základom pre zdravé fungovanie tela i psychickú pohodu je, aby sme sa zobúdzali svieži a pripravení na nový deň. Prekážkou ku kvalitnému spánku, v ktorom si telo naozaj odpočinie, môže byť práve nekvalitný či nesprávne zvolený matrac, ktorý ovplyvňuje naše telo viac, ako si myslíme.

Pozor na roztoče, ktoré sa v posteli ukrývajú

O tom, že v našom matraci žije niekoľko tisíc až miliónov roztočov ste už určite viackrát počuli. Roztoče sú drobný, voľným okom nepozorovateľný hmyz ukrytý hlboko v matraci, ktorý nepriaznivo vplýva na naše zdravie a pokožku. Predstaviť si ich môžete ako malinký hmyz podobný mini pavúkom či tým najmenším kliešťom.

Čím sa živia? Odpoveď je jednoduchá, vami, resp. odumretými čiastočkami ľudskej kože, ktorá sa z pokožky odlupuje každú noc. Posteľné roztoče sú veľkým problémom najmä pre ľudí trpiacich na astmu, rôzne dýchacie ochorenia či pre tých, ktorí majú citlivú pokožku, pretože vyvolávajú veľmi nepríjemné alergické reakcie.

Kde ich najčastejšie nájdete? Roztoče milujú vlhké a teplé miesta, predovšetkým matrace a posteľnú bielizeň, ale aj čalúnený nábytok.

Ako sa im vyhnúť? Základom je pravidelné upratovanie prachu, vetranie v spálni, pravidelná a častá výmena posteľnej bielizne. Skvelým pomocníkom sú aj chrániče matrace, ktoré absorbujú naše telesné tekutiny a odumretú kožu, ktorá nepreniká hlbšie do matraca. Takýto chránič stačí potom raz za čas oprať a matrac bude zaručene zdravší a viac chránený pred roztočmi.

Nezabudnite prať posteľnú bielizeň, ako aj chrániče matracov aspoň na 60 stupňov, pretože vysoká teplota zabije väčšinu baktérií a roztočov.

shutterstock_1840472863

Správny materiál ovplyvňuje teplotu

Ak vlastníte matrac, ktorý je vyrobený z príliš hrejivého materiálu, môže to vo veľkej miere prispievať k zvýšenému nočnému poteniu a zhoršenej kvalite spánku. Ak sa neliečite na žiadne vážnejšie ochorenia a neberiete ani žiadne špeciálne lieky, skúste sa pri nadmernom nočnom potení zamyslieť práve nad vhodnosťou materiálu vášho matraca, plachty či posteľných obliečok. Ich materiál je v priamom kontakte s vašou pokožkou, preto sa oplatí staviť na kvalitu.

Ak pri spánku nepociťujete dostatočný komfort, skúste začať od výmeny posteľnej bielizne, najlepšie za bavlnený či ľanový materiál, ktoré sa vedia prispôsobiť teplote tela a odvádzajú pot. Riešením môže byť aj chladivý poťah na matrac, ktorý obsahuje špeciálnu pridanú vrstvu, v ktorej sa nachádza chladivý gél. Rovnako aj pri kúpe nového matraca do postele, sa môžete obzrieť aj po špeciálnom, vyrobenom na základe špecifickej technológie chladenia.

Správna opora matraca

Opora matraca je veľmi dôležitá pokiaľ ide o zdravie chrbtice. Chrbtica je prirodzene zakrivená, a preto by sme mali spať spôsobom, ktorý zakrivenie prirodzene podporuje. Dôležitou súčasťou postele je samozrejme správny vankúš, najlepšie anatomický. Akýkoľvek aj mierny tlak na chrbticu môže prerásť do chronickej bolesti chrbta.

Ak sa ráno necítite odpočinutý, všetko vás bolí a ste od rána unavený, pouvažujte práve nad novým matracom a skvalitnením vášho drahocenného spánku.

Zdroj obrázku: brizmaker / Shutterstock.com