Čo ak manžel nezvláda gambling? Tou najväčšou obeťou nebude on, ale jeho rodina. Čiže manželka, deti, rodičia. Gamblerstvo je choroba, ale nepripomína iné choroby. Postihnutý podvádza – seba, vás, všetkých. Čo zahŕňa pád na dno? Tajomstvá. Spoločné dlhy. Kasína v telefóne. Manželky nepolepšiteľných gamblerov (je ich u nás zopár tisícok) niekedy vravia, že si radšej mali vziať alkoholikov. Prepiť dom trvá roky, kým prehrať ho je rýchlejšie.

Vojsť do manželstva s gamblerom dokáže len naozaj zaľúbená a mimoriadne nerozvážna žena. Alebo snáď aj neinformovaná (jeho rodina to môže tajiť – buď sa za muža hanbia, alebo horšie, chcú sa ho zbaviť) Samozrejme, hazardné hranie má veľa stupňov. Dobre zarábajúci človek s nastavenými limitmi si ho môže dovoliť. V našom článku sa ale bavíme o jedincoch, ktorí hazardu prepadli.

V takomto vzťahu treba mať jasné červené čiary. Teda čiary, za ktorými už nie sú žiadne iné čiary. Žiadne viacnásobné pokusy o návrat, plané sľuby, vykonávanie finančného dozorcu nad vlastným manželom. Jasná komunikácia a jasná cesta von, ak sa manžel nechce napraviť.  Finálny stav, z ktorého niet návratu do normálneho rodinného života je, ak vraví, že sa chce polepšiť, ale potajomky zlyháva. Druhá čevená čiara sú dlhy. Tretia branie detí za rukojemníkov.

Určite trvajte na ústavnej liečbe. Nie zato, že mu (možno) pomôžu, ale chcete vidieť na prvom mieste úprimnú snahu partnera. Len veľké chcenie môže zachrániť manželstvo a aj to len v niektorých prípadoch, určite nie vždy. Žiadny gambler sa totiž v živote nevylieči – môže len abstinovať do konca života. A len z vlastnej vôle, lebo, žiaľ, niektoré veci ľuďom do hlavy nenatlčiete. Gamblerstvo postihuje aj veľmi inteligentných ľudí, z vyšších vrstiev, takých, do ktorých by ste to na prvý pohľad nepovedali.

manzelske-problemy-1024x683

Ak sa vydáte tŕnistou cestou boja za spoločný život, máte právo na absolútne čistú komunikáciu. Máte právo obracať sa na právnikov alebo súdy. Máte právo na profesionálnu pomoc. Máte právo na ochranu a oddelenie svojich financií. Najmä: máte právo na vlastné zdravie a blaho. Nemusíte sa nechať zničiť v mladom veku, a to ani neviditeľným stresom (lebo existujú aj viditeľné a fyzicky bolestivé následky gamblerstva, ktoré môže postihnúť viac než len jednu rodinu).

Manželka závisláka potrebuje veľa podpory – všade, kde ju dokážete nájsť. Niektoré ženy sa liečia individuálne u psychológov ako obete gamblingu. Určite o tomto fenoméne budete veľa čítať, veľa študovať, ale aj si veľa zisťovať o podobných prípadoch. Je možné, že väčšina rád bude znieť: utekaj kade ľahšie. A budú to s vami myslieť dobre.

Na Slovensku máme kamenné herne a virtuálne herne. V oboch prípadoch platí, že sú prísne regulované štátom a vy máte právo nahlásiť svojho príbuzného do blacklistu, s tým, že ho nemôžu pustiť do kasína (ani len napiť kofoly by ste sa tu nemali bez občianskeho preukazu), alebo mu oficiálne kasína zablokujú vstup. Legálne môže u nás prevádzkovať online hazard len malé množstvo spoločností. Žiaľ, stále u nás máme zástup nerozumných ľudí, ktorí padajú do pasce závislosti na hazarde.