Syndróm karpalného tunela je jedno z najčastejších ochorení postihujúcich ruku. Môže vás postihnúť ak opakovane alebo sústavne presiľujete ruku. Syndróm sa týka hlavne ľudí, ktorí majú stereotypnú manuálnu prácu ako napríklad krajčírky. V ohrození sú aj ľudia neustále pracujúci za počítačom. Veľké riziko číha aj na osoby, ktoré pracujú s vibrujúcimi nástrojmi alebo so zbíjačkou.

Ak trpíte karpálnym tunelom znemená to, že trpíte nepríjemným poškodením zápästia, šliach a nervov. Syndróm sa prejavuje brnením, mravčením prstov a môže zájsť až do úplného znecitlivenia v štyroch prstoch, okrem malíčka. Bežné činnosti ako zapínanie gombičiek, vešanie vecí sa stávajú veľkou komplikáciou. Navyše sa prejavuje aj bolesť v ramene, lakti či zápästí. Tieto bolesti obťažujú postihnutého aj v noci.

photo-1508780709619-79562169bc64-300x200

Ako vzniká karpálny tunel?

Syndróm vzniká opuchom preťažených šliach, ktoré prechádzajú cez karpálny tunel, čo je vlastne malá štrbinka v zápästí. Tu prechádza aj mediálny nerv, na ktorý sa vytvára nepríjemný tlak. Mediálny nerv je veľmi dôležitý, pretože zabezpečuje prenos vzruchov z mozgu do prstov. To vyúsťuje do situácie, kedy mozog nevie komunikovať s prstami a človek nedokáže hýbať prstami, či celou rukou.

Ako predchádzať karpálnemu tunelu?

Samozrejme by ste nemali preťažovať ruky, čo je bohužiaľ v praxi často krát nereálne. Pomôcť však môže striedanie intenzívnej práce s odpočinkom, používanie vhodných pracovných pomôcok a nástrojov a samozrejme cvičenie. Veľmi vám dokážu pomôcť aj ľahké cviky ako natiahnutie zápästia, prstov, predlaktí, ramien, trupu či šije. Vhodné je aplikovať tieto cviky každú hodinu v práci po dobu 20 sekúnd viac.  Ak pracujete za počítačom, dbajte na správnu výšku vášho stola či správne sedenie. Ideálne je zadovážiť si ergonomickú klávesnicu.

treatment-finger-keep-hand-161477-300x199

Čo robiť ak bolesť neustupuje?

Čakať, dúfajúc že sa váš stav zlepší nie je dobré riešenie. Poškodenie nervu je nezvratné a v niektorých prípadoch nepomôže ani operácia. Preto vyhľadajte neurológa včas.