Cukrovka je metabolické ochorenie, ktoré na Slovensku trápi už vyše 400 tisíc Slovákov. Spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi. Hormón inzulín je zodpovedný za presun cukru z krvi do vašich buniek, kde sa ukladá alebo využíva na energiu. Pri cukrovke sa vo vašom tele buď nevytvára dostatok inzulínu, alebo nie je schopné efektívne využívať inzulín, ktorý si vytvára. Cukrovka sa môže vyskytnúť u hocikoho bez ohľadu na vek, môžete však mať genetickú predispozíciu na toto ochorenie.

Cukrovku rozdeľujeme na 2 typy:

Diabetes prvého typu

  • Ide o autoimunitné ochorenie, čo znamená, že imunitný systém útočí a ničí bunky v pankrease, kde sa tvorí inzulín. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje u detských pacientov, preto sa aj nazýva detským diabetesom.

Diabetes druhého typu

  • Pri tomto type sa na druhej strane tvorí až priveľa cukru v krvi. Väčšinou sa vyskytuje u dospelých ľudí alebo ľudí s nadváhou. Diabetes druhého typu sa vyskytuje oveľa viac ako diabetes prvého typu, až 95% ľudí s cukrovkou trpia týmto typom cukrovky.

Medzi všeobecné príznaky cukrovky patria:

  • Zvýšený hlad či smäd
  • Strata telesnej hmotnosti
  • Častá návšteva toalety
  • Únava
  • Rozmazané videnie
  • Pomaly hojace vredy

cakes-with-measuring-tape-1

Symptómy sa môžu líšiť pri ženách a mužoch

Pri ženách: suchá a svrbivá pokožka, infekcie močových ciest či kvasinkové infekcie

Pri mužoch: znížená chuť na sex, slabšia svalová sila a erektilná dysfunkcia

Príznaky sa líšia aj v prípade, či ide buď o diabetes prvého typu alebo druhého typu. Je dobré byť si vedomý ich príznakov, aby ste mohli včas odhaliť ochorenie a vyhnúť sa jeho zhoršeniu včasnou liečbou. Pri prvom type cukrovky symptómy vznikajú rýchlo v priebehu pár týždňov či mesiacov. Väčšinou začnú už v útlom veku u detí alebo tínedžerov. K bežným príznakom sa môže ešte pridružiť bolesť brucha, vracanie či nevoľnosť. Úplne opačne to vyzerá u ľudí, ktorí majú cukrovku druhého typu. Pri tomto type sa príznaky prejavujú dlhodobo, dokonca sa príznaky nemusia vyskytnúť žiadne.