Problémy, s ktorými navštevujeme dermatológiu, môžeme nahrubo rozdeliť na výlučne estetické, ktoré nám nejakým spôsobom prekážajú kvôli vzhľadu a tie, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú každodenné činnosti alebo (v horšom prípade) môžu súvisieť s vážnejšími zdravotnými problémami. Niekedy sa však nedá hneď určiť, do akej kategórie spadá daný problém.

Väčšinou ide o estetický problém, ale nie je to pravidlo

To sa týka obzvlášť bradavíc. Vo väčšine prípadov ich môžeme zaradiť k estetickým problém, kde patria napríklad aj rozšírené cievky. Avšak zatiaľ čo odstránenie cievok je v podstate len o estetike, bradaviciam by ste mali venovať oveľa väčšiu pozornosť.

A nielen v prípade, že máte bradavicu na dlani, či na chodidle a prekáža vám pri písaní, respektíve chôdzi. Odborná kontrola bradavíc je dôležitá hlavne z dôvodu, že niektoré môžu byť predchodcami závažných ochorení.

tipyprezdravieSK-obr†zok-k-ul†nku-3

Ako sa bradavice odstraňujú?

Spomínanými závažnými ochoreniami môžu byť napríklad rakovina krčka maternice, či rakovina penisu. V takýchto prípadoch ide o takzvané onkogénne-pozitívne genitálne bradavice. Vo všeobecnosti môže včasné vyšetrenie a odstránenie bradavíc pomôcť zabrániť vzniku zhubného nádoru kože.

Čo sa odstraňovania bradavíc týka, najčastejšie sa (hlavne v minulosti) využívala takzvaná kryoterapia, čiže odstraňovanie bradavíc tekutým dusíkom. Tkanivo bradavice sa zmrazilo na teplotu hlboko pod nulou a odumrelo. Bradavica alebo jej časť sa následne odlúpila od kože. Takýto zákrok je však nutné opakovať a je aj bolestivý.

Modernejšou a lepšou metódou, ktorú je dobré použiť vždy ak je to možné, je laser. Ním sa bradavica buď vyreže, alebo sa tkanivo bradavice vypáli. Takýto zákrok sa vykonáva po lokálnom znecitlivení a väčšinou je možné sa takýmto spôsobom bradavice zbaviť bez nutnosti opakovania zákroku.

 Zdroj obrázka:

Autor: Evgeniy Kalinovskiy / Shutterstock.com