Nie je tomu tak dávno, čo klasické radiátory „zdobili“ steny väčšiny domácností. V súčasnosti ich však nájdeme len v starších nehnuteľnostiach. Investori a majitelia nových stavieb totiž v drvivej väčšine prípadov siahajú po podlahovom kúrení, ktoré je v porovnaní s tým radiátorovým podstatne efektívnejšie aj zdravšie. Vedeli ste však, že v rámci podlahového kúrenia nemáte len jednu možnosť výberu? Vezmime to ale pekne poporiadku.

service-man-instelling-house-heating-system-floor-scaled

Podlahové kúrenie vs. klasické radiátory

Ako sme už v samom úvode spomenuli, podlahové kúrenie má v porovnaní s klasickými radiátormi mnoho výhod. Za zmienku stojí napríklad skutočnosť, že teplo distribuuje do miestnosti oveľa rovnomernejšie. Zatiaľ čo radiátor ho sála smerom od seba, podlahové kúrenie ho distribuuje celoplošne zhora dole. Nestane sa tak, že by vám bolo na jednom mieste extrémne teplo, ako tomu býva v bezprostrednej blízkosti radiátorov.

Ďalej nemožno opomenúť, že radiátorové vykurovanie je oveľa nákladnejšie. A aby toho nebolo málo, nie je ani úplne najzdravšie – radiátory totiž víria prach. A keďže vzduch ohrievajú nerovnomerne, niektoré časti stien zostávajú logicky teplejšie ako druhé. Takéto teplotné rozdiely sú následne skvelou pozvánkou pre plesne.

Aby sme ale radiátorové kúrenie len nezatracovali, faktom zostáva, že v porovnaní s tým podlahovým si vyžaduje nižšie náklady na realizáciu. Nehovoriac o tom, že jeho inštalácia je podstatne rýchlejšia. V ďalších riadkoch sa však zameriame výlučne na podlahové kúrenie.

portrait-happy-family-sitting-warm-parquet-with-floor-heating-pipes-scaled

Typy podlahového kúrenia

Zvažujete, že si pre váš projekt vyberiete podlahové kúrenie? V tom prípade máte na výber z dvoch typov. Zatiaľ čo prvým je elektrické podlahové kúrenie, ten druhý predstavuje teplovodné podlahové kúrenie.

Zapamätajte si: Elektrické podlahové kúrenie pracuje systémom odporových káblov či rohoží napojených do elektrickej siete. Na svoju prevádzku teda nepotrebuje žiadny vykurovací zdroj. Naopak, ten je nevyhnutný pre teplovodné podlahové kúrenie, v ktorého rúrkachkoluje teplá voda zohrievajúca podlahu a následne aj vzduch v interiéri.

Elektrické podlahové kúrenie

Elektrické podlahové kúrenie patrí k moderným spôsobom vykurovania. Veľkej obľube sa teší najmä z toho dôvodu, že na svoju prevádzku nepotrebuje žiadny vykurovací zdroj. Jediné, čo si vyžaduje, sú samotné vykurovacie prvky v podobe rohoží alebo fólií. A samozrejmosťou je elektrická energia.

Medzi jeho hlavné benefity patrí aj rýchla odozva. V praxi to znamená, že teplo v interiéri pocítite krátko po spustení vykurovania. Z ďalších výhod môžeme spomenúť rovnomernú, celoplošnú a bezprašnú distribúciu tepla. A nemožno opomenúť ani užívateľsky prijateľné prevádzkové náklady.

Teplovodné podlahové kúrenie

Vyššie zmieňované benefity sa dotýkajú aj teplovodného podlahového kúrenia, po ktorom s obľubou siahajú majitelia v rámci svojich novostavieb. Alfou a omegou tohto typu sú vyššie zmieňované rúrky vedené pod podlahou. Koluje v nich teplá voda, ktorá rovnomerne a príjemne zohrieva interiér. Všetky rúrky sa stretajú v rozdeľovači, pričom musia byť kvalitne izolované – buď podlahovým polystyrénom, alebo systémovými doskami.