Medzera medzi zubami je pre mnohých ľudí veľmi nepríjemná záležitosť a spája sa najmä s estetickým problémom. Viete však, ako tieto medzery vznikajú a ako sa ich zbaviť? Existuje liečba a aké sú jej výhody?

Medzera medzi hornými zubami sa nazýva diastéma. Ak sa medzera nachádza na inom mieste, ide o tzv. trémy. V niektorých prípadoch medzera nemusí pacienta obťažovať, horšie to však je, keď ho obmedzuje pri každodenných činnostiach a spôsobuje mu problémy. Vtedy je potrebné zistiť, aké sú možnosti liečby a aká je tá najúčinnejšia.

ČO TO MEDZERA MEDZI ZUBAMI JE A PREČO VZNIKÁ?

Najčastejšou príčinou medzery medzi prednými zubami je uzdička, ktorá sa upína nižšie ako zvyčajne a drží dva horné predné zuby od seba. Medzi ďalšie príčiny patrí:

  • genetická predispozícia – veľkosť a tvar zubov a čeľustných kostí je ovplyvnený geneticky. V prípade, že zuby sú menšie a čeľustné kosti naopak väčšie, u pacienta vidíme medzierky medzi zubami, často aj v celom rozsahu chrupu
  • chýbajúci zub – najčastejším dôvodom chýbajúceho zuba je jeho predčasná strata, či už kvôli kazu alebo úrazu. V niektorých prípadoch však môže zub chýbať preto, že sa vôbec nevyvinul alebo preto, že sa do úst neprerezal.
  • zlé návyky – nesprávne prehĺtanie, cmúľanie palca, cumľa alebo spodnej pery môže byť príčinou anomálií čeľustných kostí, často v kombinácii s medzerami v chrupe.
  • ochorenie parodontu – parodont je závesný aparát, ktorý drží zub na svojom mieste. V prípade jeho zápalu sa kosť rozpúšťa, zuby strácajú oporu a začínajú sa posúvať, navzájom odďaľovať a výsledkom je medzerovitý chrup.

Obrazok1

Aké problémy môže pociťovať pacient s medzerovitým chrupom? 

  • nižšie sebavedomie – medzery medzi zubami môžu síce uľahčiť čistenie a zabezpečiť lepšiu ústnu hygienu, na druhej strane prítomnosť medzier v chrupe nie je úplne estetická. Tento estetický nedostatok môže niektorých pacientov trápiť natoľko, že si nedovolia naplno sa usmievať a dokonca sa za svoj úsmev hanbia.
  • „krivé zuby“ – jedným z požiadavok ideálneho chrupu je to, že sa susedné zuby navzájom dotýkajú svojími bočnými plôškami v tzv. bodoch kontaktu. Keď sú v chrupe prítomné medzierky, náš úsmev môže pôsobiť neusporiadane a zuby krivo.
  • iné problémy – v neposlednom rade sa za medzerami môžu skrývať aj fuknčné ťažkosti ako sú napr. problém s vyslovovaním hlások, či zachýtavanie potravy a dráždenie ďasien

MOŽNOSTI LIEČBY

Medzery medzi zubami sú veľmi častým dôvodom, pre ktorý vyhľadá pacient čeľustného ortopéda. Je však strojček na zuby jediným možným riešením prítomných medzierok Najlepšie riešenie páve pre Vás musí zhodnotiť kvalitný zubný lekár.

  • kompozitná výplň alebo tzv. biela plomba – je jednoduchý spôsob, akým možno uzatvoriť medzeru medzi prednými jednotkami. Vyžaduje si minimálne zdrsnenie povrchu zubov, na ktorý sa následne nanáša kompozitný materiál vo farbe zuba.
  • fazety – fazeta je protetická náhrada, ktorá sa používa na estetické ošetrenie zubov. Ide o tenký kus keramického materiálu, ktorý sa fixuje na jemne obrúsený povrch zuba. Využíva sa pri malých estetických odchýlkach na úpravu farby a tvaru zuba, možno ju využiť aj v špecifických prípadoch na uzatvorenie menších medzierok v chrupe.
  • zubný implantát alebo mostík – využívajú sa v prípadoch, kedy je medzera v chrupe spôsobená  chýbaním jedného alebo viacerých zubov. Zubný implantát vyzerá ako skrutka, ktorá sa zavádza do kosti. Na tú sa následne pripevní umelá korunka, ktorá tvarovo a farebne zapadá k susedným zubom. Mostík rieši stratu zubov pomocou koruniek, ktoré sa fixujú k zubom susediacich s medzerou a medzi sebou nesie členy, nahrádzajúce stratený zub/zuby.

U nás v ORTHO KEEP SMILING vám počas konzultácií ochotne zodpovieme aj na odborné otázky, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

STROJČEK NA ZUBY

Z hľadiska čo najmenšieho zásahu do zubných tkanív je liečba strojčekom ideálnym spôsobom, ako túto odchýlku riešiť.

Zubné strojčeky sú schopné vyvíjať tlak a ťah na zuby, čím ich posúvajú do požadovanej polohy a prítomné medzery v chrupe uzatvárajú. Strojček rieši stav komplexne, a preto výsledkom nie je len uzatvorenie medzery či medzier, ale aj úprava postavenia ostatných zubov, a to bez zmeny ich tvaru. Výsledkom je harmonický a krásny úsmev.

Zubný strojček DAMON – Damon technológia strojčekov je v súčasnosti najnovší systém liečby krivých zubov. Revolučná technológia spočíva vo voľnom uložení drôtu v tvz. samoligovacích zámkoch. Posun zubov je efektívnejší, menej bolestivý a celkovo môže byť liečba oproti klasickému strojčeku rýchlejšia až o tretinu. Damon strojček na zuby je vyrobený tak, aby bol šetrný nielen k zubom, ale aj ďasnám. Vďaka tomuto typu strojčeka môže pacient získať pekný a prirodzený úsmev.

Klasický strojček – klasický strojček na zuby funguje pomocou zámkov, drôtu a elastických gumičiek, ktoré držia drôt na mieste. Podstatou fungovania tohto strojčeka je to, že drôt si pamätá svoj pôvodný tvar a tak krivé zuby vyrovnáva do správnej polohy. Zároveň využíva gumené elastické retiazky, ktoré priťahujú zuby k sebe a odstráňuje tak medzeriky prítomné medzi zubami. Čas nosenia tohto strojčeka závisí od viacerých faktorov – veľkosti, počtu medzier, veku pacienta a stavu celého závesného aparátu zubov.

Invisalign alebo neviditeľný strojček na zuby, funguje na princípe neviditeľných dláh, ktoré si pacient mení v pravidelných intervaloch. Tie pomocou tlaku dostávajú zuby do požadovanej pozície. Strojček Invisalign poskytuje efektívny a pohodlný spôsob uzatvorenia medzier.

V ortho keep smiling Vám radi pomôžeme s výberom toho správneho strojčeka presne pre Vás.

Obrazok2

AKÁ JE CENA ZA STROJČEK NA ZUBY?

V prípade liečby strojčekom cena závisí od viacerých parametrov. Rozhoduje vek pacienta, náročnosť diagnózy, dĺžka liečby a samozrejme výber konkrétneho typu strojčeka. Pacient má na výber z rôznych alternatív, práve preto sa cena pohybuje v rozmedzí od 1750 € pri fixných aparátoch do výšky 4 800 € za neviditeľný strojček Invisalign. Výhodou liečby strojčekom je, že stav v ústach rieši komplexne a neinvazívne. Uzatvorenie medzier, úprava postavenia zubov a harmonický a krásny úsmev – to všetko môžete získať.