Opuch nôh môže spôsobovať viacero faktorov. Či už ide o teplo počas leta, vek, strava, nadváha alebo zdravotný stav človeka. Opuch nôh však môže naznačovať rôzne iné ochorenie, či už chronické žilové ochorenie, problémy s obličkami, pečeňou alebo srdcom. Každý takýto problém je potrebné sledovať a predchádzať mu. Ak aj vás trápi opuch nôh, vyskúšajte tieto tipy.

Opuch nôh a chodidiel

Opuch nôh nie je žiadnou komplikáciou pre človeka, ak ide o bežný a prirodzený jav, ktorý je spôsobený hromadením tekutín v tkanivách periférneho cievneho systému, za ktorý môže teplo, PMS, vek, strava s množstvom soli, nedostatok tekutín a pohybu. Avšak, ak opuch nôh spôsobuje problém s obličkami, pečeňou, srdcom alebo za to môže vznik kŕčových žíl, potom to už nebezpečné byť môže. Problém s obličkami spôsobuje to, že sa v tele nefiltujú a tým pádom ani nevylučujú odpadové látky z krvi. Na podobnom princípe vznikajú opuchy spôsobené kvôli ochoreniu srdca. Ak ide o srdcovú nedostatočnosť, v tom prípade srdce nedokáže do celého tela pumpovať krv a tým pádom sa zadržiava voda v tele. Nebezpečné sú aj kŕčové žily, ktoré nepostihujú oba končatiny naraz a rovnomerne.

woman-sitting-armchair-wearing-beige-heels

Prevencia proti opuchom nôh a chodidiel

Ak opuch spôsobujú takéto vážne ochorenia, potom nebude veľmi ľahké im predísť. Avšak pri opuchoch spôsobených bežnými vplyvmi môžete dôkladnou prevenciou opuch nôh a chodidiel zmierniť a časom aj odstrániť. Dôležité je mať pestrú a vyváženú stravu obohatenú o vitamíny, minerály, najmä draslík a magnézium.  Dôležitý je tiež pitný režim, odpočinok a pravidelný pohyb. Ak máte prácu, v ktorej dlhodobo stojíte alebo sedíte, potom vás opuch nôh môže postihovať častejšie. Preto sa pri sedavej práci občas prejdite, podložte si nohy na vyvýšené miesto a pravidelne meňte polohu nôh. Noste tiež kvalitnú nízku obuv, pohodlné oblečenie, ktoré nebude nohy sťahovať.

  Spýtajte sa na radu odborníka

  Jednoduché tipy na opuchnuté nohy

  Vyhýbajte sa teplu – ak vás trápia opuchnuté nohy, ktoré bolia, určite sa vyhnite teplým sprchám. Uprednostnite skôr tie studené, ktoré cievy v nohách stiahnu. Vyhnite sa tiež prehrievaniu a ak je to možné, tak aj pobytu na slnku.

  Vyhnite sa soleným jedlám – soľ zadržiava vodu v tele, a preto sa soleným jedlám vyhnite. Vyhnite sa aj spracovaným, konzervovaným, údeným, príliš korenistým jedlám, bujónom, bielemu pečivu a slaným pochutinám. Vaša strava by mala obsahovať čo najviac vitamínov, minerálov a bylín.

  Vyložte si nohy – aj počas pracovnej doby, počas ktorej sedíte, sa snažte čo najčastejšie vykladať nohy do zvýšenej polohy. Keďže sú nohy po celý čas dole, hromadí sa v nich krv, čo spôsobuje opuchy. Ak vám vaša práca nedovoľuje túto aktivitu, snažte sa vyložiť si nohy na pár desiatok minút aspoň večer v pohodlí domova. Rovnako sa snažte polohu vždy meniť. Ak dlho sedíte – vstaňte a naopak.

  Vypite aspoň 2 litre vody – o zdravej strave a dostatočnom množstve tekutín určite počujete z každej strany, ale práve dostatok tekutín vám môže opuch nôh zmierniť. Tým podporíte aj činnosť obličiek a vylúčenie škodlivín z tela. Ak máte vyššiu fyzickú aktivitu počas dňa, príjem tekutín sa môže zvýšiť. Malo by ísť predovšetkým o čistú vodu, nesladené nápoje, nápoje bez kofeínu a alkoholu.

  Vykonávajte fyzickú aktivitu – nezáleží na tom, akú prácu máte. Vykonávanie fyzickej aktivity počas dňa je na opuch nôh a celkovo pre zdravie veľmi prospešné. Pomôže aj obyčajná chôdza či plávanie.

  male-feet-sneakers-running-treadmill-gym-exercise-concept

  Vyskúšajte tieto jednoduché tipy zapracovať do svojej každodennej rutiny a opuch nôh by sa mal zmierniť a následne aj úplne zmiznuť. V prípade, že opuch nôh nezmizne a vaše nohy začnú bolieť, svrbieť, páliť, určite vyhľadajte lekársku pomoc.