Závidíte mnohých ženám ich štíhlu postavu? Závidíte im, ako vďaka dobrým génom môžu zjesť čokoľvek bez výčitiek? Niektoré z nich trpia obezitou, presnejšie štíhlou obezitou. Trpia ňou ľudia, ktorí sú napohľad štíhli, no ich koža je ovisnutá a svaly nevyvinuté. Treba si uvedomiť, že ten kto sa nehýbe a vyzerá štíhlo, nemá „vyhraté“, ale aj jemu sa ukladá tuk v tele.

Tuk nie je vždy len viditeľný, na povrchu nášho tela. Existuje aj viscelárny tuk, ktorý je vo vnútri našich orgánov a v brušnej dutine. Ak máte nadbytok tohto tuku, môže vás ohroziť viac než podkožný tuk. Viscelárny tuk, častokrát nazývaný ako útrobný či orgánový tuk je úzko spojený s vyššou hladinou tuku v krvi, čo môže viesť k závažným chorobám. Najčastejšie ide o srdcový infarkt, cukrovku a mozgovú mŕtvicu.

girl60kg

Štíhla obezita vzniká väčšinou zlým rozložením makronutrientov a deficitom bielkovín a tukov v strave v kombinácií s neaktívnym štýlom.  Do štíhlej obezity môžete spadnúť aj kvôli populárnym diétam, vďaka ktorým máte rýchlejšie schudnúť. Vo väčšine prípadoch stratíte prevažne zo svalov.

Riešením pre štíhlu obezitu teda nie je diétovanie, ale obsah vášho jedálnička. Svaly rastú vďaka sacharidom, bielkovinám a tukom, preto zabudnite na nízkotučné a nízkosacharidové diéty. Čo sa týka cvičenia, mali by ste uprednostňovať svalový tréning a kardio používať len ako pomôcku. Nesústreďujte sa na číslo na váhe, ale radšej sa pozrite do zrkadla na vaše tvary.