Multitasking, efektivita, produktivita. Veľmi často skloňované slová práve v dnešnom uponáhľanom svete. Sú však naozaj také dôležité? Je kľúčom k úspechu a k produktivte nábeh na workoholizmus a ustavičný zhon či stres?
Aj napriek mnohým vymoženostiam v domácnostiach, máme akosi stále nedostatok času a cítime sa unavení a frustrovaní. Menej je niekedy viac a sem tam je potrebné vrátiť sa k starým zvyklostiam a odľahčiť si hlavu no zaťažiť telo, ktorému sa kvôli sedavému zamestnaniu nedostáva toľko pohybu.
Ak chcete byť spokojným a vyrovnaným človekom, no stále si udržať produktivitu a dosahovať svoje ciele, potom by ste nemali zabúdať na týchto pár princípov, ktoré vám na tejto ceste určite pomôžu.
1. Digitálny detox
Deň čo deň nás pohlcuje množstvo informácií, správy zo sveta, správy od našich blízkych a kolegov, alebo pracovné povinnosti, ktoré nám miestami nedajú spávať. Pre pracujúceho človeka je niekedy náročné odpútať sa od telefónu a nachvíľu pomyselne stratiť kontrolu nad všetkým, čo sa deje okolo vás. Mozog súčasného človeka je nesmierne preťažený množstvom všetkých informácií, ktoré denne prijíma. Preto nedokáže podávať vysoký výkon neustále, každý deň počas celého týždňa, navyše neustále používanie elektroniky spôsobuje problémy so spánkom a negatívne ovplyvňuje našu náladu, nehovoriac o znížení produktivity. Takže práve pre zvýšenie produktivity nielen pri práci, je dobré obmedziť neustály digitálny multitasking a večer aspoň hodinu pred spaním obmedziť elektroniku úplne. Benefity tohto rozhodnutia sa dostavia naozaj rýchlo a odloženie telefónu bude pre vás zaslúženou odmenou na konci dňa.
2. Plánujte, čo naplánovať dokážete
Ak máte úlohy, ktoré vás nasledujúci deň určite neminú, spíšte si ich deň vopred aby ste ich mohli vypustiť z hlavy a nebáli sa tak, že ste na niečo zabudli. Akonáhle vám niečo ďalšie napadne, zapíšte si to a pokojne sa ďalej venujte aktivite, ktorú práve robíte. Každému vyhovuje iný nástroj, či si to budete zapisovať na papier, alebo elektronicky do svojho kalendára v telefóne, či do poznámok, môžete do toho kedykoľvek nahliadnuť a urobiť pár úprav. Každý deň prináša niečo nové a naplánovať si každú minútu dňa je prakticky nemožné. Ak si však urobíte aspoň predbežný plán aktivít, budete mať pocit väčšej kontroly nad vecami. Nezabudnite však, že život so sebou prináša neustále zmeny a najlepšie obstojí ten, kto sa im vie prispôsobiť.
3. Meditácia – účinná a jednoduchá
Meditácia je účinným nástrojom pre zvýšenie vašej produktivity, najmä kvôli tomu, že poskytnete svojej hlave priestor, ktorý potrebuje a ktorý sa jej počas dňa nedostáva. Ideálne je meditovať ráno a určiť si tak ciele na daný deň. Každý je však individuálny a preto si zvoľte čas, ktorý vám najviac vyhovuje. Nie je dôležitá dĺžka meditácie, ale jej pravidelnosť. Trpezlivosť ruže prináša a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Nemusíte sa na to vždy cítiť, ale ak dáte svojej hlave chvíľku ticha a priestoru, dokážete si usporiadať myšlienky, či už sú pozitívne alebo negatívne. Neprekvapia vás tak v priebehu dňa nabitého aktivitami a povinnosťami. Meditácia nemusí znamenať nič duchovné, jednoducho stačí pomalé hlboké dýchanie a sledovanie toho, čo vo vašej hlave aktuálne prebieha. Neberte to vážne, neposudzujte sa, jednoducho len sledujte ako myšlienky či emócie prídu a odídu. Pravidelným praktizovaním tak naberiete nadhľad a nebude vás prepadať stres nad všetkým, čo vám napadne.
4. Jedzte pravidelne
Staré známe, a predsa tak podceňované pravidlo – pravidelná a vyvážená strava je kľúčom k zdraviu. Ak patríte medzi zaneprázdnených ľudí, ktorí si nedokážu nájsť čas na dobré raňajky či obed pretože máte veľa práce, práve tým si možno škodíte. Pravidelná a vyvážená strava pozitívne vplýva na sústredenie, kreativitu a na vaše celkové zdravie. Ak máte veľké odstupy medzi jednotlivými chodmi, cukor vo vašom tele rapídne klesá a vy tak môžete pociťovať nervozitu alebo dokonca hnev. Preto je dobré mať pri sebe snack, nie však bohatý na cukor, ktorý vám pomôže len nachvíľu. Najlepšou náhradou sú oriešky alebo sušené ovocie. A samozrejme, netreba zabúdať na pohyb, ktorý upokojuje váš nervový systém, nabije vás energiou, uvoľní napätie a stres a ako bonus, zaplaví vaše telo endorfínmi.
5. Neporovnávajte sa
Dnešná doba na nás kladie mnoho nárokov, keďže úspech sa meria na základe úspešnosti vašej kariéry, alebo majetku, ktorý vlastníte. Sociálne siete takisto nepomáhajú k celkovej spokojnosti človeka. Na jednej strane nás možno poháňajú vpred, aby sme aj my mali to, čo majú tí druhí, alebo videli miesta ako naši priatelia na Instagrame či Facebooku. Neskončíme však nakoniec pri porovnávaní sa s tými druhými? Tu nastáva prvý problém, ktorý v nás vyvoláva nespokojnosť – porovnávanie sa. Vzhľadovo, kariérne, rodinne alebo materiálne.
Pre spokojnejší a vyrovnanejší život je dobré sa z času na čas zastaviť, alebo sa prichytiť v bode, kedy sa porovnávate s druhými a namiesto sebatrýznenia byť vďačný za všetko čo máte. Nikdy neviete, čím si prešiel alebo prechádza ten druhý a preto veľkým pomocníkom k spokojnosti a vyrovnanosti je najmä spokojnosť samého so sebou. Začnite teda od seba, doprajte ľuďom naokolo všetko dobro, ktoré sa im dostáva a budete sa cítiť omnoho sebavedomejšie a tak budete pristupovať aj k úlohám, ktoré vás denne čakajú.
6. Buďte vďační
Je toľko vecí, za ktoré môže byť každý z nás vďačný. Pre praktizovanie vďačnosti nie je nevyhnutné vďačnosť aj úprimne vo vnútri prežívať. Spočiatku je to o odhodlaní začať s vďačnosťou a možno o uvedomení si všetkého čo máte a čo je iným ľuďom odopreté. Niekedy to môžu byť maličkosti, ktoré spríjemňujú váš deň. Dobrá ranná káva, chutný obed alebo večer pod dekou pri dobrom filme. Časom sa váš pohľad na starosti zmení a život začnete vnímať pozitívnejšie. Ako sa hovorí, vďačné srdce je šťastné srdce a šťastnému človeku sa omnoho ľahšie zvládajú každodenné strasti.