Jesenné počasie je typické tým, že rána začínajú byť chladné, no poobedia sú naopak teplé, a preto ani my sami často nevieme, ako sa správne obliecť. Ako teda obliecť deti, aby neochoreli? Prinášame vám 4 tipy, ako správne obliecť deti počas chladných mesiacov, aby im bolo príjemne, teplo a aby ostali po celý čas zdravé.

Aplikujte „ja plus jedna“ pravidlo

Obliecť deti býva niekedy náročnejšie, než čakáme, keďže často sa proti viacerým vrstvám oblečenia búria a vyzliekajú. Preto veľmi užitočným pravidlom pre všetkých je „ja plus jedna“. Ide o to, že svoje deti by ste mali obliekať rovnako ako seba, ale pridať im jednu vrstvu navyše, pretože telesnú teplotu strácame cez povrch našej kože. A keďže deti majú väčší pomer kože k vnútornej hmotnosti a strácajú telesnú teplotu rýchlejšie, potrebujú väčšiu ochranu pred chladom.

mother-with-daughter-outdoors

Buďte profík vo vrstvení

Vrstvenie oblečenia dovoľuje deťom vyzliecť si sveter či mikinu, ak im je počas dňa teplo a potia sa. Pri vrstvení však musíte vedieť ako na to a ako ho správne navrstviť. Oblečenie a vrstvenie sa líši najmä od toho, aké počasie je a akú aktivitu bude dieťa vykonávať. Pri vrstvení je dobré premýšľať nad 3 vrstvami:

  • 1. vrstva: Začnite s príjemným, ľahkým materiálom, ktorý odvádza vlhkosť. Vyberte pre dieťa niečo priliehavé, ale zároveň, aby to nebolo pre neho nepríjemné a obťažujúce. Vyhnite sa bavlne, pretože tá zadržuje vlhkosť, čo môže spôsobiť, že vaše dieťa bude spotené a následne môže ochorieť.
  • 2. vrstva: Stredná vrstva by mala izolovať a udržiavať dieťa v teple, preto uprednostnite ​​fleecovú bundu alebo vlnený sveter.
  • 3. vrstva: Posledná vrstva je jednou z najdôležitejších, pretože pomôže chrániť vaše dieťa pred vetrom, dažďom a v zimných mesiacoch aj snehom. Uprednostnite skôr hrubšiu nepremokavú bundu či zateplené nohavice.

Myslite strategicky

V určitom okamihu bude musieť ísť vaše dieťa na toaletu alebo bude potrebovať výmenu plienky. Bez ohľadu na to, či máte dvojmesačné alebo 10 ročné dieťa, zvoľte mu oblečenie, ktoré aj vám umožní ľahšie obliekanie alebo vyzúvanie, ako napríklad oblečenie na zips. Ak máte bábätko, majte na pamäti, že pri výmene plienky často musíte vyzliecť celé dieťa. Preto radšej vyberte oblečenie, ktoré umožní dieťaťu ostať čo najviac oblečené, aby mu nebolo chladno.

two-little-boys-sitting-car-seat-booster-seat-buckled-up-car

Vyzlečte tretiu vrstvu počas cesty autom

Vedeli ste, že by deti v aute nemali nikdy sedieť v hrubej bunde, a to najmä v zime? Tú im vždy pred cestou vyzlečte, aby sa v aute nepotili a aby boli chránené. Pretože hrubé bundy vytvárajú príliš veľký priestor medzi pásom a telom dieťaťa a pri nehode mu nemusia poskytnúť dostatočnú ochranu a bezpečnosť.

Pri výbere oblečenia vždy myslíte na to, aby bolo dieťa v teple a suchu. Pretože práve tak docielite to, aby ostalo počas chladných mesiacov zdravé.