Výška súvisí s celým radom zdravotných problémov, od Alzheimerovej choroby a srdcových chorôb až po mnohopočetné druhy rakoviny. Nie je jasné, ako výška postavy zvyšuje pravdepodobnosť choroby, ale odborníci tvrdia, že spojenie medzi výškou a zdravím ponúka novú nádej na pochopenie záhadných chorôb. Toto sú 3 najčastejšie ochorenia spojené s výškou.

Rakovina

Štúdia časopisu Journal Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention, zistila, že u vyšších žien sa pravdepodobnejšie vyvinú niektoré typy rakoviny. Špecificky ide o rakovinu prsníkov, vaječníkov, obličiek, štítnej žľazy, hrubého čreva a konečníka. Mali tiež zvýšené riziko vzniku mnohopočetného myelómu a melanómu.

A ako je to s mužmi? Tí majú vyššie riziko vzniku agresívnej rakoviny prostaty. Štúdia s viac ako 9 000 britskými mužmi s priemernou výškou 175 cm zistila až 23 % vyššie riziko nádorov prostaty pri každom zvýšení výšky o 10 centimetrov.

Kŕčové žily

Krv sa cez žily dostáva do srdca cez jednosmerný ventil, ktorý udržuje tok krvi v žilách pohybujúci sa smerom nahor. V prípade, že zlyhajú ventily, začnú sa vytvárať krvné bazény. Tie následne vytvárajú kŕčové žily na nohách.

Podľa štúdie, riziko vzniku kŕčových žíl rastie v priemere o 25 % za každých 10 cm výšky. Výsledky dokazujú, že ľudia v prvej polovici mali kvôli svojej výške až o 74 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinú kŕčové žily.

    Spýtajte sa na radu odborníka

    Cievna mozgová príhoda

    Je zaujímavé, že štúdie prichádzajú aj so spojitosťou našej výšky a ochorením zvaným cievna mozgová príhoda. Ľudia, ktorí boli veľmi nízki ako deti, možno budú musieť venovať väčšiu pozornosť svojmu vaskulárnemu zdraviu.

    Nová štúdia naznačuje, že práve títo ľudia sú viac ohrození mozgovou príhodou v dospelosti. Mŕtvica je udalosť, ktorá nastane, keď je zablokovaný alebo inak narušený prísun krvi do mozgu. Ten tak nedostáva dostatok kyslíka na to, aby správne fungoval.