• Je jednoduchšie odpustiť blízkemu alebo cudziemu?
  • Ako by malo vyzerať efektívne ospravedlnenie vo vzťahu?
  • Dá sa odpustiť nevera?
  • A sú teda ženy tie, ktoré viac odpúšťajú?

Aj o tom je novinka Ako odpustiť aj neodpustiteľné od psychologičky a smútkovej poradkyne Lucie Záhorcovej.

Bolo vám niekedy hlboko ublížené? Zažili ste zranenia v detstve, šikanu, neveru či násilie?
Je prirodzené cítiť bolestivé emócie a nechcieť odpustiť. Odpustenie však nutne neznamená, že zabudnete, schválite konanie druhého alebo s ním znovu nadviažete vzťah. Odpúšťať odporúčaným spôsobom môže zahojiť vaše rany a uľaviť práve vám.

Inšpirujte sa príbehmi, v ktorých sa ľudia nevzdali nádeje ani po takých zraneniach, ako sú incest či vražda blízkeho. Táto kniha vás prevedie bezpečným procesom odpustenia. Pomocou vhodne nasmerovaných cvičení, otázok a rád si môžete zlepšiť svoju psychickú pohodu i zdravie. Vydajte sa na cestu odpúšťania, ktoré je uzdravujúce pre vás. Tak, aby ste na jej konci cítili úľavu a žilo sa vám ľahšie a spokojnejšie.

V knihe sa dočítate o odpúšťaní tým najbližším, rodine, priateľom, známym, ale povedzme aj v zamestnaní, kde trávime veľa času.
Dá sa odpustiť nevera? Ako má vyzerať odpustenie vo vzťahu? A mali by sme v tomto smere vychovávať aj naše deti, aby vedeli efektívne odpúšťať?

Pozrite si video s Luciou Záhorcovou.

PREČO JE NIEKEDY TAKÉ ŤAŽKÉ ODPÚŠŤAŤ?

Počas života sa stretávame s rôznymi zraňujúcimi udalosťami. Kým niekedy je pre nás odpustenie prirodzené a pomerne jednoduché, inokedy je veľmi náročné, ba až nepredstaviteľné. Možno nerozumieme tomu, prečo je to tak. Prečo, keď vo všeobecnosti udržiavame pozitívne vzťahy, voči konkrétnemu človeku dokážeme cítiť pretrvávajúci hnev a niekedy až nenávisť? Možno sa aj porovnávame s druhými ľuďmi. Všímame si, že kým pre nás je náročné odpúšťať, iným to ide ľahko, alebo, naopak, vidíme vo svojom okolí ľudí, ktorí akoby nikdy nedokážu odpustiť. Pýtame sa, prečo niektorí ľudia odpúšťajú ľahšie ako iní?

Kniha Ako odpustiť aj neodpustiteľné je od autorky, ktorá dlhé roky sprevádza ľudí v procese odpúšťania a smútenia. Ako povedal svojho času Nelson Mandela – „Prežívať nenávisť voči druhému človeku je ako vypiť jed a očakávať, že ten druhý zomrie.“
Tak radšej odpustime, aby bolo lepšie nám samým.

„Táto kniha je výsledkom mojej niekoľkoročnej práce s odpustením – sprevádzam ľudí v procese odpúšťania a smútenia, spracovania ich bolestivých zranení a robím vedecké výskumy na túto tému,“ dodáva autorka.

Ak vás táto kniha zaujala, v utorok 18.júna večer o 17-tej bude beseda s autorkou Luciou Záhorcovou v bratislavskom kníhkupectve Martinus v OC Nivy. Moderovať bude Kristína Tormová.

Mgr. Lucia Záhorcová, PhD., je psychologička, vedkyňa, poradkyňa pre pozostalých a vysokoškolská pedagogička. Ako vedecká pracovníčka pôsobí v Ústave experimentálnej psychológie CSPV SAV, v. v. i., prednáša na Katedre psychológie Trnavskej univerzity v Trnave. Téme odpustenia sa venuje vyše desať rokov vo výskume i v praxi. Vzdelanie v terapii odpustením získala pod vedením jej zakladateľa prof. Roberta Enrighta na Wisconsinskej univerzite v Madisone. Uskutočnila niekoľko výskumov na túto tému. V praxi tiež využíva terapeutický prístup súcitného dotazovania Dr. Gabora Matého. Založila projekt odpustenie.sk, prostredníctvom ktorého popularizuje tému odpustenia a príbuzné psychologické témy.

Lucia1

Milan Buno, knižný publicista