Dnešná doba je žiaľ taká, že každé kilo na vyše vyvoláva v ľuďoch pocity depresie. Zo všadiaľ sa na nás chrlia články typu: „Cvičte! Buďte fit!“ Tieto príkazy 21. storočia sú neúprosné a niektorých z nás vedia zaviesť na veľmi nebezpečnú cestu.
Určite to poznáte. Otvoríte internet, zapnete televíziu a do očí vám bijú samé krásne, štíhle modelky či svalnatí muži. Reklamy na získanie štíhlej línie, návody ako žiť zdravo a mnoho iného. Dostať sa do tohto bludného kruhu, kde je predmetom prehnaného záujmu len vaša postava je veľmi ľahké. Odtiaľ je už iba krôčik k zákernému postrachu – exorexii.
Týka sa exorexia aj mňa?
Ak odpoviete na nasledujúce otázky kladne, je to žiaľ aj váš problém:
Od návštevy fitka vás neodradí ani choroba, ako napríklad chrípka?
Cvičíte 7 dní v týždni, niekoľko hodín?
Zanedbávate kvôli cvičeniu prácu?
Ako exorexia začína?
Ako iné závislosti, aj exorexia začína nepozorovane. Zájsť pár krát do posilňovne, ísť si večer zabehať, zahrať si squash alebo iný šport je bežná vec. Ak sa však nevinné hobby stane posadnutosťou a celkom vás pohltí, nastáva veľký problém – exorexia.
Ide o obsesiu cvičením. Je to choroba, ktorá je nasledovníkom doteraz známych diagnóz, zapríčinených nadmerným chudnutím. Pridáva s k chorobám ako je známa anorexia či bulímia, a rovnako ako tieto choroby, aj exorexia má katastrofálne následky.
Štartérom tejto závislosti je nespokojnosť s telom a psychické problémy. Ľudia trpiaci exorexiou majú za symbol zdravia svalstvo. Skoro všetky myšlienky sústreďujú na športové aktivity a svalovú hmotu. Cvičenie pre nich predstavuje jedinú cestu ako sa cítiť zdravo a byť psychicky a fyzicky zdatný.
Ak sa týmto ľuďom čo len gram tuku premení na svalstvo, prevládnu v nich veľmi pozitívne pocity. Tieto pocity sa okamžite premieňajú na pocity viny, že už nevládzu cvičiť intenzívnejšie či dlhšie. Ak vynechajú tréning, ovládne ich pocit veľkého zlyhania. K posadnutosti cvičením sa postupne pridáva prísne sledovanie stravy či užívanie výživových doplnkov ako proteínových produktov.
Naozaj je exorexia taká nebezpečná?
Síce sa exorexia zdanlivo ukrýva za zdravý životný štýl, jej priebeh je rýchly a odrazu stojíte v bludnom kruhu. Cvičíte pri každej príležitosti, aj keď je váš organizmus vyčerpaný. Vaše telo si však vyberie svoju daň, a to v podobe bolesti kĺbov, svalov a šliach. Neskôr sa pridá svalovica, vyčerpanosť, problém so spánkom až to celé vypukne do totálneho kolapsu. Nátlak spoločnosti je naozaj intenzívny, no bez ohľadu na to, či zapadáte do aktuálneho ideálu, je dôležité naučiť sa, ako mať rád sám seba.