Mobilita, naťahovanie, strečing, mnoho názvov, ale len jedna činnosť. No je strečing skutočne tak skvelý alebo sa to len hovorí? Áno, strečing má množstvo výhod, ale vedeli ste, že neslúži ako prevencia pred zranením? Dnes sa pozrieme na to, aké sú fakty a mýty o strečingu, ktoré kolujú medzi ľuďmi.

3 mýty

Strečing zabráni zraneniam

Medzi ľuďmi koluje najmä mýtus, že pred cvičením či behaním je dôležitý poriadny strečing. Pravdou však je, že bolo uskutočnených mnoho štúdií, ktoré tento fakt vyvrátili. Ak by ste sa pozreli na tím, ktorý má pravidelný strečing pred zápasom a tím, ktorý ho nemá, tak oba tímy by mali rovnakú šancu spôsobiť si zranenie.

Pred športom sa treba ponaťahovať

Toto závisí len od aktivity, akú idete vykonávať. Strečing je dôležitý na zahriatie pred činnosťami, ktoré zahŕňajú veľký rozsah pohybov, ako je gymnastika či balet. Avšak pred behaním nie je potrebné sa rozťahovať vôbec. Každý bežec je iný, má iné podmienky, a preto by si každý mal zistiť, či potrebuje strečing a čo mu najviac vyhovuje. Pretože neexistuje jedno pravidlo pre každého v rámci cvičenia.

young-slim-fit-woman-sportswear-doing-pre-training-warm-up-hand-stretching-stadium-healthy-lifestyle-concept-outdoor-training

Zabráni svalovici

Tu ide o diskutabilnú tému. Na jednej strane ľahký strečing vám dokáže trochu pomôcť, keď vás po náročnom tréningu bolí celé telo. Avšak, intenzívne naťahovanie môže viesť k ešte väčšiemu poškodeniu svalov a bolesti, ak si nedáte pozor. Preto je najlepšie ísť na to pomaly a s ničím to nepreháňať.

3 fakty

Zlepšuje mobilitu a flexibilitu

Pri pravidelnom strečingu si viete zlepšiť mobilitu nesmiernym spôsobom. Je to najmä vhodné pre starších ľudí, ktorí už strácajú elasticitu a týmto spôsobom si vedia udržať telo dlhšie v dobrej kondícii. Pravidelný strečing je rovnako vhodný pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie a ktorí za počítačom trávia celé dni.

Zvyšuje prietok krvi do svalov

Strečing zvyšuje prietok krvi do tých častí tela, ktoré to najviac potrebujú. To vám môže pomôcť vyhnúť sa celému radu zranení po cvičení.

active-woman-practicing-yoga-home

Strečing počas dňa je dobrým zvykom

Väčšina z nás, ako sme už spomínali, skoro celý deň sedí za počítačom, čo spôsobuje zlé držanie tela a podľa výskumu môže skrátiť dĺžku života až o dva roky. Krátke strečingy počas celého dňa pomáhajú uvoľniť napäté svaly a predchádzať tak zraneniam.

Strečing skrýva mnoho výhod, len treba poznať, čo z nich je naozaj výhoda a čo len koluje medzi ľuďmi. Rovnako je úplne jedno za akým účelom strečing vykonávate, je však potrebné ho vykonávať s mierou, správne a pravidelne. Vtedy sa vám vaše telo určite poďakuje a odvďačí.