Máte pocit, že ste už vyskúšali všetko, neustále cvičíte, zdravo sa stravujete a aj tak sa vám nedarí schudnúť? Problémom môže byť pomalý či lenivý metabolizmus. Nezúfajte, existuje niekoľko spôsobov, ako ho naštartovať a konečne začať chudnúť.

Metabolizmus je totižto chemický motor, ktorý nás drží nažive. Rýchlosť, akou pracuje je veľmi individuálna. Ľudia s pomalým metabolizmom zvyknú mať viac prebytočných kalórií, ktoré sa potom ukladajú ako tuk. Na druhej strane sú ľudia, ktorým spaľuje kalórie veľmi rýchlo a je nepravdepodobné, že sa im stihnú uložiť v tele vo forme tuku.

Faktory, ktoré ovplyvňujú metabolizmus:

  • Vek
  • Množstvo svalov
  • Vonkajšia teplota
  • Fyzická aktivita
  • Hormonálna nerovnováha

Zdravá a kvalitná strava

Zdravá strava je základom pri spaľovaní kalórií. Nie je pravdou, že treba jesť menej porcií počas dňa, naopak je zdravšie si celodennú stravu rozdeliť aspoň do 5tich chodov a do menších porcií. Váš denný jedálniček by mal obsahovať stravu bohatú na živiny, bielkoviny, vitamíny, či vlákniny. Vyvarujte sa nadmernému príjmu cukrov a potravinám obsahujúcim nezdravý tuk. Potraviny ako napríklad šošovica, chudé mäso, štipľavé jedlá, či citrón vám môžu pomôcť práve s naštartovaním vášho metabolizmu.

viber_image_2021-08-31_13-41-21-909

Účinná je aeróbna aktivita, teda kardio

Minimálne množstvo kalórií, ktoré potrebujeme na normálne fungovanie tela, na bežné činnosti aj na cvičenie, vyjadruje tzv. bazálny metabolizmus. Výpočet bazálneho metabolizmu môže byť prvým krokom k úspešnému chudnutiu. Vyberte si čo vás baví, môže to byť behanie, bicyklovanie, ale aj tanec a týždenne by ste mali venovať aspoň 150 minút tejto aktivite. Týmto pomôžete svojmu metabolizmu a rýchlejšie spálite kalórie. 

Silový tréning

Váš metabolizmus sa čiastočne odvíja aj od objemu vašej svalovej hmoty, čim jej máte menej, tým sa vám ťažšie a pomalšie chudne. Svaly spaľujú značne vyššie množstvo kalórií než tuk, preto vám nárast svalovej hmoty pomôže schudnúť.

viber_image_2021-08-31_13-41-22-809

Pite veľa vody

Pravidelný pitný režim by mala byť samozrejmá vec pre každého z nás. Príjem tekutín treba dávkovať pravidelne počas dňa a najmä pri fyzickej aktivite. Človek by mal totižto denne prijať okolo 2-3 litrov tekutiny.

Mať kvalitný spánok je dôležité

Pokiaľ nie ste poriadne vyspatý a oddýchnutý, vaše telo nemá dostatok energie. Tým pádom aj váš metabolizmus nedokáže fungovať tak, ako by mal. Svojmu telu by ste mali dopriať ideálne 8 hodín spánku.