Pravidelné stravovanie a kalorický deficit je práve to, čo prispieva k zdravému chudnutiu. Ak hľadáte vhodnú a rýchlu raňajkovú alternatívu, ktorá vaše chudnutie len podporí, potom vyskúšajte smoothie.

Rýchla príprava smoothie

Smoothie predstavuje jeden z variantov, ktorý si môžete pripraviť na raňajky, ale tiež aj uprostred dňa. Ide o hustý nápoj, ktorý si jednoducho pripravíte v mixéri. Stačí, ak všetky ingrediencie, na ktoré máte chuť vložíte do mixéra, premiešate a vypijete. Ide o veľmi dobrú, rýchlu a hlavne zdravú alternatívu pre tých, ktorí neraňajkujú z dôvodu nedostatku času. Ingrediencie, ktoré si do smoothie dáte, dokážu ovplyvniť celý váš deň.

woman-adds-water-into-mixer-spinach-banana-apple-smoothie

Zdravé smoothie na chudnutie

Smoothie je možné si pripraviť na niekoľko spôsobov, pretože už len pri zmene jednej ingrediencie dostanete úplne inú chuť. Preto vás príprava a konzumácia smoothie neomrzí tak skoro, akoby ste mali každé ráno raňajkovať miešané vajíčka a podobne. Zdravé smoothie však musí obsahovať vyvážený obsah bielkovín, vlákniny, zdravé tuky a sacharidy, ale tiež aj vitamíny. Už pri pridaní jednej zlej suroviny sa môže počet prázdnych kalórií v smoothie navýšiť, čo spôsobí opačný efekt.

Správny výber surovín

Správny výber surovín je pri chudnutí veľmi dôležitý. Na podporu chudnutia a zrýchlenie metabolizmu vyskúšajte overené ingrediencie, ktoré môžete používať v rôznych kombináciách. Na prípravu smoothie môžete použiť:

avokádo, ktoré okrem toho, že obsahuje zdravé tuky, vitamíny a minerály, tak smoothie zahustí a podporí pri chudnutí. Ak nemáte chuť na avokádo, môžete ho nahradiť napríklad kokosovým olejom, ktorý bude vo vašom smoothie zastupovať zložku zdravých tukov.

bobuľové ovocie ako sú černice, čučoriedky, ale tiež aj jahody alebo maliny sú plné antioxidantov. Vďaka ním bude vaše nízkokalorické smoothie oveľa sladšie a vyvážené, a to aj bez pridania zbytočných sladidiel.

banán tvorí jednu z top potravín vhodnú do smoothie, ktorá vytvorí krásnu krémovú konzistenciu aj bez pridania mlieka alebo mliečnych výrobkov. Okrem toho banán podporuje chudnutie, potláča nadúvanie, obsahuje veľké množstvo draslíka a pomáha znižovať zadržiavanie vody v tele. V letných mesiacoch ho môžete pokojne pridať aj v mrazenej verzii.

chia semienka sú zdraviu prospešné a vhodné najmä pri chudnutí. Obsahujú veľké množstvo vlákniny, čím podporujú peristaltiku čriev a odstraňujú toxíny z tráviaceho traktu. Nahradiť ich pokojne môžete aj ľanovými alebo konopnými semienkami.

zelená zelenina, špenát, kel, brokolica, kapusta obsahujú veľké množstvo vitamínu C, vitamínu A, železa a antioxidantov. Preto sú vhodné na prípravu smoothie v jesenných a zimných mesiacoch, čím vás budú chrániť a podporovať váš imunitný systém.

koreniny sú ďalšou skvelou ingredienciou, ktoré vám dokážu zmeniť chuť celého smoothie. Pridajte do svojho smoothie škoricu, vanilku alebo kajenské korenie, ktoré pridá vášmu smoothie trochu štipľavosti. Ak chcete, aby vaše smoothie bolo o trochu sladšie, pridajte med alebo stéviu.

grécky jogurt má v porovnaní s inými jogurtami vyšší obsah bielkovín, to znamená, že ostanete dlhšie sýty, čím sa zníži aj vaša chuť na konzumáciu sladkostí. Rovnako grécky jogurt pomáha pri regenerácií svalov v prípade, že aktívne športujete. Ako náhradu môžete zvoliť aj nízkotučný biely jogurt, mandľové, kokosové alebo sójové mlieko.

still-life-tasty-summer-smoothie

Bananové smoothie s lesným ovocím

Na prípravu tohto sviežeho smoothie budete potrebovať:

1 šálku lesných plodov – mix malín, čučoriedok…
1 šálku špenátu
1 šálku vody
½ banánu
1 lyžicu kokosového oleja
1 lyžicu proteínu
¼ lyžičku kajenského korenia.

Mangové smoothie s jogurtom

Ako ďalšie môžete vyskúšať toto smoothie, na ktoré budete potrebovať:

2 a 1/2 šálky kúskov manga
1 a 1/2 šálky nízkotučného bieleho jogurtu
1/4 čajovej lyžičky mletej škorice
1 polievkovú lyžicu medu
šťavu z 1/2 limetky

Cviklové smoothie s chia semienkami

Ak chcete vyskúšať alternatívu plnú antioxidantov, potom budete potrebovať:

1 menšiu cviklu
2 hrste baby špenátu
1 banán
100 g malín
2 PL chia semienok

banana-avocado-smoothie-glass-jar

Okrem surovín, ktoré sme spomenuli môžete použiť aj rôzne oriešky či tropické ovocie. Na osvieženie pokojne použite mrazené ovocie alebo kúsky ľadu. Ak je smoothie príliš husté, doplňte ho čistou vodou. Na prípravu smoothie používajte hlavne sezónne ovocie či zeleninu a majte na pamäti, že smoothie nesmie nahrádzať vaše hlavné jedlo. Ak vaše chudnutie podporíte aj pravidelným cvičením, určite pôjdu kilá rýchlejšie dole.