Ak sa chcete udržiavať v kondícii a byť zdravý, tak je potom fyzická aktivita niečo, čomu sa nemôžete vyhýbať. Pravidelnou fyzickou aktivitou sa vyvarujete rôznym ochoreniam, ako napríklad cukrovke, obezite, či vysokému krvnému tlaku.  Práve bicyklovanie na pravidelnej báze je skvelou prevenciou pred zdravotnými problémami, ktoré sú častokrát spojené so sedavým zamestnaním. Ak teda rozmýšľate či vstúpiť do sveta bicyklovania, zhrnuli sme zopár dôvodov, prečo by ste tak rozhodne mali urobiť.

Nenáročné kardio

Ide o fyzickú aktivitu, ktorá nie je vôbec náročná. Bicyklovať zvládnu malé deti, seniori alebo aj ľudia so slabými alebo poškodenými kĺbmi. Nezaťažujete vaše kĺby a kosti, tak ako pri iných cvičeniach, a tým pádom bicyklovanie spôsobuje aj menej zranení.

Medzi výhody pravidelného bicyklovania patria:

  • Zlepšená kĺbová flexibilita
  • Silnejšie a flexibilnejšie svaly
  • Znižuje stres
  • Zlepšuje kardiovaskulárnu kondíciu
  • Silnejšie kosti
  • Lepšie držanie tela
  • Úbytok telesných tukov

viber_image_2021-09-22_13-23-01-871

Ak vás trápia kardiovaskulárne choroby

Pokiaľ ste prekonali mŕtvicu, infarkt alebo trpíte vysokým krvným tlakom, práve bicyklovaním zlepšujete zdravotný stav svojho srdca, pľúc, ale aj lepší krvný obeh. Zároveň je to skvelou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Bicyklovanie posilňuje srdcovú svalovinu, znižuje tlak a hladinu tukov v krvi.

Nadváha a bicyklovanie

Ak bojujete s nadváhou, choďte do toho. Keďže zvyšujete rýchlosť metabolizmu, naberáte svaly a spaľujete tuky, pri bicyklovaní chudnete. Bicyklovanie je nenáročné a je len na vás, koľko času a akou intenzitou ho budete vykonávať. Jedna štúdia ukázala, že už polhodinka na bicykli vás dokáže v priebehu roka zbaviť 5kg tuku.

Prevencia rakoviny

Niekoľko štúdii dokonca preukázalo, že pravidelné bicyklovanie môže znížiť šancu rakoviny čreva a takisto rakovinu prsníkov.

viber_image_2021-09-22_13-27-41-623

Lepší balans a koordinácia

Cyklistika môže stimulovať motorické oblasti v centrálnom nervovom systéme a aktivovať mozgovú kôru, čo pomože zlepšiť motorické učenie a rovnováhu. V dôsledku toho môžu odborníci odporúčať jazdu na bicykli ako súčasť účinného rehabilitačného programu pre ľudí, ktorí majú problémy s rovnováhou a problémy s chôdzou. Bicyklovanie môže tiež pomôcť človeku zlepšiť jeho stabilitu, čo pomáha predchádzať zraneniam.

viber_image_2021-09-22_13-27-40-963

Psychické zdravie

Pri štúdii uskutočnenej na vzorke 1 milión respondentov sa zistilo spojenie medzi bicyklovaním a zlepšením mentálneho zdravia. Cyklistika taktiež zlepšuje kognitívne funkcie u človeka a môže znižovať úzkostné a depresívne stavy.

Cyklistika je prospešná pre vaše telo a zároveň to môže byť zábava, len si k nej treba nájsť cestu. Môžete ísť do prírody, do mesta na kávu s kamoškami alebo môžete byť eco-friendly,  vymeniť auto a ísť do práce na bicykli. Ak bicykel nemáte, stále si ho v mnohých mestách môžete požičať za pár drobných v staniciach s bicyklami a voziť sa, koľko len chcete.