Mnoho ľudí žije v mylnej predstave, že šalát nie je plnohodnotné jedlo. Avšak toto jedlo nemusí byť len zmes zelených šalátových listov, či zeleniny. Dá sa z neho spraviť nie len chutné, ale aj zdravé, výživné jedlo, ktoré ťa dokáže zasýtiť na niekoľko hodín. Čo by mal obsahovať šalát, ktorý pokojne nahradí plnohodnotné hlavné jedlo?

Zelené listy

Každý „správny“ šalát sa nezaobíde bez zelených listov. Je na vás či zvolíte mix šalátov, alebo uprednostníte rukolu, či hlávkový šalát. Listy šalátov sú plné vitamínov, antioxidantov, minerálnych látok a vlákniny, preto by nemali chýbať v žiadnom šaláte.

Dizajn-bez-nazvu-7

Farebná zelenina

Nestačí vám len šalát? Oživte svoj tanier zeleninou podľa svojej chute, pri príprave šalátu sa medze naozaj nekladú. Vytvoriť si tak môžete obed, či večeru podľa svojich predstáv a chutí.

Proteíny

Bielkoviny sú pre naše telo veľmi potrebné, preto by ste na ne nemali zabúdať ani na vašom tanieri. Kuracie mäso, syry, ryby, uvarené vajíčko, či tofu. Každý si môže zvoliť podľa svojich preferencií. Jedno je však isté, bielkoviny sú dôležitou súčasťou výdatného šalátu, ktorý vás zasýti.

Dizajn-bez-nazvu-10

Sacharidy

Aby bol šalát čo najkomplexnejší je potrebné, aby obsahoval všetky potrebné živiny. Výnimkou nie sú ani sacharidy, ktoré naše telo tiež potrebujú. Opäť existujú desiatky variant. Či už zvolíte sacharidy v podobe klasickej prílohy ako je quinoia, či čierna ryža, alebo si k šalátu doprajete kus celozrnného pečiva.

Dizajn-bez-nazvu-6-1

Tuky

Svoje zastúpenie by rozhodne mali mať aj tuky, samozrejme, že tie zdravé. Avokádo, oriešky, alebo rôzne semienka sa do šalátu nesmierne hodia a aj keď to tak nemusí vyzerať doladia chuť do posledného detailu.

Niečo navyše

Ak vám ešte nestačí, pridajte do šalátu nejaký ten bonus. Mrkvové chipsy, kúsky jabĺčka, ananásu, či sušené brusnice. Sladké komponenty spravia zo šalátu opäť vychutenejší pokrm.

Zálievka

Netreba zabúdať ani na zálievku, či dressing,bez ktorého by to nebolo ono. Najlepšie je namiešať si dressing podľa svojich chutí, prípadne jednoducho použiť olivový olej, ktorý sa hodí takmer ku všetkému.

Dizajn-bez-nazvu-9