V období, keď začali klesať teploty, je dôležité vedieť, ako vplýva chlad na našu pokožku a čo môžeme urobiť pre to, aby sme sa vyhli negatívnym efektom. Kvôli dažďu, snehu a zlému počasiu je vo vzduchu menej relatívnej vlhkosti a atmosféra sa stáva redšou. To spôsobí zmenu pokožky ako dôsledok dehydratácie. Všimneme si to na našej tvári a odlupovaní pokožky. Taktiež sa to môže prejavovať ako svrbenie v akrálnych častiach tela, ako sú napríklad ruky alebo nohy.

Čo sa deje?

Studené teploty redukujú hornú vrstvu pokožky a viditeľné účinky sú podobné suchej pokožke. Je to spôsobené tým, že bunky strácame ľahšie a to spôsobuje odreniny alebo zápal. Je to tiež obdobie, kedy pijeme menej tekutín, nakoľko v chladnom počasí nemáme pocit smädu a to má za následok zníženie bunkovej hydratácie. To zas vedie k chorobám, ako je dermatitída, ktorá je spôsobená poškriabaním pokožky.

Čo môžeme robiť?

#1 Čistenie pokožky

Svoju pokožku by ste si mali čistiť jemne a krátko. Voda by mala byť vždy teplá, ale vyhnite sa teplotným výkyvom, ktoré spôsobujú kŕčové žily a rozšírenie ciev. Napríklad, po sprchovaní by ste sa mali jemne poutierať a aplikovať hydratačný krém, ktorý absorbuje vodu, ktorá vstúpila cez otvorené póry vašej pokožky, a tak dosiahnuť dlhodobejšiu hydratáciu.

#2 Hydratácia 

Chladné teploty nepriamo zapríčiňujú suchú pokožku. Horná vrstva pokožky, ktorá nás chráni pred teplotnými zmenami, slabne a potrebuje zvýšenú bunkovú regeneráciu. Preto odporúčame v závislosti od typu pokožky minimálne 2-3 krát aplikovať zvláčňujúci krém. Používajte tiež produkty, ktoré obsahujú živiny, vitamín C a kolagén, ktoré pomáhajú s bunkovou regeneráciou na bazálnej vrstve pokožky.

#3 Nezabúdajte na svoje ruky a pery

Je veľmi dôležité osvojiť si hydratačnú rutinu svojich rúk a pier. Nakoľko nie vždy nosíme rukavice, mávame suché ruky spôsobené nízkymi teplotami. Mali by sme venovať väčšiu pozornosť našim rukám a to tak, že ich hydratujeme a používame hydratačné krémy s vysokým obsahom glycerínu pre zníženie svrbivých účinkov, ktoré spôsobujú zúžené cievy v dôsledku chladného počasia. Takisto by ste nemali zabúdať na svoje pery a používajte balzam na pery.

lovely-woman-enjoying-winter-e1637316777469

#4 Ochrana kože pred UV žiarením 

Aj keď si často myslíme, že ultrafialové žiarenie nás ovplyvňuje len počas slnečných období, nie je to pravda. Nakoľko pokožku z tohto dôvodu preto v zime zanedbávame, zima má väčší negatívny vplyv na tvár, no najmä pery. To sa prejavuje aj počas lyžiarskej sezóny, pretože sneh odráža až o 80% viac žiarenia, než akému sme obvykle vystavení, čo môže spôsobiť spáleniny.

#5 Zdravé návyky 

Tabak a alkohol produkujú voľné radikály a tie spôsobujú rozšírenie alebo zúženie ciev. Preto sa zvyšujú účinky predčasného starnutia a predovšetkým spôsobuje zvýšené odlupovanie kože.