Najväčším orgánom ľudského tela je koža. Okrem toho, že chráni naše telo pred infekciami, má aj termoregulačné schopnosti. Koža je denne vystavená rôznym vplyvom a tým ju poškodzujú. Suchá pokožka môže pôsobiť začervenane, drsne, šupinato, napäto a častokrát môže svrbieť. Poďme sa na to pozrieť, ako týmto problémom predchádzať.
2 typy suchej pokožky
Medzi hlavné typy pleti patrí normálna, mastná, suchá a zmiešaná pleť. S pribúdajúcim vekom tak ako aj človek, aj naša pokožka starne a stáva sa čoraz viac suchou. Okrem toho, že poznáme tieto 4 typy pleti aj suchá pleť má niekoľko štádií.
1. štádium: suchá pleť
Toto štádium suchej pleti sa vyznačuje tým, že pokožka stráca vlhkosť a tým pôsobí napäto a drsne.
2. štádium: veľmi suchá pleť
Tým, že suchá pleť nie je schopná regulovať svoju hydratáciu, stráca vlhkosť, neošetruje sa, môže pôsobiť ešte viac napäto, svrbieť, môžu sa vytvárať šupinky a praskať. Ak máte takúto pleť na tvári, môžu sa vám vytvárať vrásky a pleť môže starnúť. Okrem toho sa suchá pokožka najviac prejavuje v oblastiach ako sú lakte, kolená, ruky, päty, očné okolie a pery.
Faktory, ktoré ovplyvňujú pokožku
Vysychanie a praskanie pokožky je spôsobené tým, že naša pokožka nie je hydratovaná a má málo tukov v epidermis. Okrem toho poškodenie pokožky môže spôsobovať chladné počasie, klimatizácia, stres, chlórovaná voda, kúpanie v horúcej vode, hormonálne zmeny, UV žiarenie a slnečné žiarenie, časté umývanie, trenie kože o drsné tkaniny, užívanie liekov, strava, vek, fajčenie, kožné choroby, genetika a nedostatočná starostlivosť o pokožku.
Starostlivosť o suchú pokožku
– hydratujte pokožku aj zvnútra, minimálne 1,5 litra vody denne pomáha k pružnejšej pokožke,
– vyhnite sa kozmetickým prípravkom a pracím prostriedkom, ktoré obsahujú parfumy, alkohol a farbivá,
– časté umývanie rúk mydlom s agresívnymi účinkami môže spôsobovať dehydratáciu pokožky,
– dôkladne opláchnite mydlo, čistiaci prostriedok a pokožku osušte,
– snažte sa pokožku sušiť prikladaním uteráku, nie drsným čuchaním,
– umývajte sa vlažnou vodou, nie ľadovou ani príliš horúcou, najideálnejší je 15 minútový kúpeľ,
– používajte hydratačné krémy do 3 minút od umytia, kedy je pokožka vlhká,
– krémujte sa dvakrát denne, ľahšie krémy používajte ráno, tie tuhšie a mastnejšie večer,
– vyhnite sa zafajčenému prostrediu, pre pokožku je najprijateľnejšia 50 % vlhkosť a teplota okolo 20 °C
– noste oblečenie z prírodných materiálov.
Dodržaním týchto jednoduchých pravidiel uvidíte už vo veľmi krátkom čase výrazné zmeny na vašej pokožke. Rovnako je ale potrebné rozlišovať či ide o suchú pokožku alebo len dehydrovanú. Ako sme už spomenuli, suchá pokožka je typ pokožky, avšak dehydrovanú pokožka môže postihnúť v určitej fáze života každý typ pokožky.