Následky po prekonaní cievnej mozgovej príhody sa u každého pacienta môžu líšiť. Ide v podstate o to, ako vážny je stav pacienta a ako rýchlo mu bola poskytnutá pomoc. Avšak k tomu, aby boli následky CMP menej závažné a stav pacienta sa zlepšil, je potrebné pacientovi vytvoriť vhodné prostredie.

Následky po prekonaní CMP

Následky po prekonaní CMP môžu byť rôzne, no zväčša môžu mať pacienti problémy so zmenou nálady, poruchou reči, výslovnosťou, písaním, čítaním či samotnou komunikáciou alebo s porozumením. Rovnako môže mať pacient ťažkosti s prehĺtaním potravy, s videním, ktoré môže byť dvojité alebo rozmazané či problémy s rovnováhou. Keďže medzi najčastejšie následky cievnej mozgovej príhody patrí aj tuhosť a bolestivosť svalov či ochrnutie jednej časti tela, môžu sa u pacienta preukázať problémy s bežnými činnosťami.

girl-is-caring-elderly-woman-home

Pomoc po prekonaní CMP

Určite sa nebojte vyhľadať pomoc u psychológa, fyzioterapeuta, sociálneho pracovníka či logopéda, pretože každý z nich vám a najmä pacientovi v určitom smere môže pomôcť. Rovnako je dôležité dodržiavať všetky pokyny a postupy lekára, ale byť pacientovi aj oporou a motivovať ho k tomu, že zmena nastane, aj keď nie zo dňa na deň.

detail-hand-elderly-man-using-walker-get-around-house

Zmena stravy je dôležitá

Prvá zmena, ktorá by mala nastať je zmena v strave. Tá by nemala obsahovať mastné jedlá plné tuku, pretože práve cholesterol, hypertenzia či ateroskleróza môžu byť spúšťačom vzniku cievnej mozgovej príhody. Preto by ste nezdravú stravu mali nahradiť zdravou plnou chudého mäsa, rýb – ako sú sardely, losos, sardinky alebo slede, čerstvej zeleniny a ovocia, celozrnných výrobkov, ale aj zdravých orechov, olejov či tmavej čokolády. Tiež predíďte spracovaným  jedlám, ktoré obsahujú veľké množstvo soli. Čo sa týka pitného režimu, ten by mal predovšetkým obsahovať čistú vodu alebo zelené čaje.

Rehabilitácie môžu následky zmierniť

S rehabilitáciou pacienti začínajú ihneď. Už po prijatí na lôžko sa začína s jednoduchým cvičením či polohovaním pacienta, aby sa nestrácala jeho svalová hmota. Základom takejto rehabilitácie je kinezioterapia, ktorá predovšetkým zlepšuje aktivitu primárneho motorického kortexu. Okrem toho sa rehabilitácia zameriava na poruchy motoriky pacienta, senzorických porúch či svalového tonusu. Cieľom rehabilitácie je zmierniť následky cievnej mozgovej príhody a zlepšiť kvalitu života pacienta. Avšak rehabilitácie musia byť individuálne, komplexné  a pod dozorom lekára. V závislosti od toho, ako ťažký je priebeh CMP, tak sa určuje aj počet terapií. No rehabilitácia a správne cvičenie by malo pokračovať aj po prepustení pacienta domov až do momentu, kedy sa u pacienta nepreukáže úprava psychomotorických funkcií CNS.

female-doctor-cheerful-smart-nice-woman-holding-x-ray-image-talking-her-patient-while-treating-him

Pomôcky, ktoré po prekonaní CMP pomôžu

V závislosti od toho, ako veľmi je stav pacienta po prekonaní CMP vážny, môžete použiť viaceré pomôcky, ktoré mu pomôžu alebo ho ochránia. V prípade, že je pacient odkázaný na lôžko, určite preňho zaobstarajte polohovateľnú posteľ  s antidekubitným matracom, aby ste zamedzili vzniku preležanín, mechanický vozík či pomôcky na osobnú hygienu. Ak je stav pacienta lepší, no chcete mu dopomôcť napríklad pri chôdzi, určite zaobstarajte protišmykové podložky, francúzske barle či chodúle. Následky sa môžu odzrkadliť aj na ochrnutí časti tela či prepadávaní končatiny na postihnutej strane, a preto môžete pacientovi dopomôcť rôznymi dlahami, bandážami či ortézami, ktorými zabránite spasticite a tuhnutiu svalov. Nezabúdajte ani na overené a bezpečné výživové doplnky, ktoré môžu dopomôcť pacientovi znovu dosiahnuť nezávislosť v aktivitách každodenného života.

    Spýtajte sa na radu odborníka