Prišli ste k nepríjemnému úrazu a máte malú suchú či otvorenú ranu? Hojenie rán predstavuje biologický proces, pri ktorom dochádza k zmene štruktúry a vlastnosti kože, avšak nesprávna starostlivosť o ranu môže zapríčiniť aj nepríjemné hojenie. Preto vám prinášame tip, ako urýchliť hojenie rán a predísť nepríjemným komplikáciám.

Typy rán

Počas svojho života ste sa určite už niekoľkokrát stretli s poranením a hojením rán. V závislosti od toho ako rýchlo rana vzniká, aký je jej rozsah poškodenia a či je súčasťou rany aj infekcia, môžeme rany deliť na niekoľko skupín. V prípade času vzniku delíme rany na akútne a chronické. Akútne rany síce vznikajú veľmi rýchlo, ale ich hojenie trvá len pár dní od úrazu. Chronické, bohužiaľ, majú aj niekoľko týždňové hojenie. Čo sa týka rozsahu poškodenia, tak poznáme rany malé, drobné, často len povrchové ako napríklad pľuzgiere, praskliny, drobné popáleniny a potom sú veľké, rozsiahle alebo hlboké poranenia, ktoré môžu byť aj životu nebezpečné. Rovnako to súvisí aj s prítomnosťou infekcie. Ak je rana malá a profesionálne vyčistená, potom v nej nevzniká infekcia, a teda rana je aseptická – biologicky čistá. Ako ďalšie poznáme rany s možnosťou infekcie či septické rany – rany infikované infekciou. Už podľa rozdelenia rán môžeme povedať, že práve tie chronické, hlboké a infikované majú aj najdlhšie a najkomplikovanejšie hojenie.

nurse-dressing-wound-patient-s-hand-with-deep-skin-cutting

Fázy hojenia rán

Ak sa vám stane úraz a máte otvorenú ranu, v tom prípade je najlepšie zastaviť krvácanie a ihneď vyhľadať lekára. Ako sme spomenuli, hojenie predstavuje biologický proces, ktorý chráni organizmus pred vplyvom vonkajšieho prostredia. A keďže ide o proces, tak sa skladá z niekoľkých fáz:

  • Prvou fázouje začiatok hojenia a eliminácia infekcie, ktorá prebieha od 2 do 4 dní. V tejto fáze sa zväčša vytvorí krvná zrazenina, ktorá zastaví krvácanie. Ranu je potrebné dôkladne čistiť a dezinfikovať, aby sa predišlo k tvorbe infekcie a prísunu baktérií. Môže byť pre ňu typický aj zápal či bolesť.
  • Druhá fáza – granulačná alebo reparačná môže trvať 10 – 15 dní. V tejto fáze sa obnovuje tkanivo v prítomnosti rany a organizmus začne ranu vypĺňať. Do tohto procesu sa zapája veľké množstvo buniek a molekúl. Nesprávna starostlivosť o ranu môže zapríčiniť vznik škaredých jaziev a poškodení kože. Keďže každý človek je jedinečný, tak aj hojenie rán je u každého iné. Preto mladší ľudia s tmavšou pokožkou môžu mať výraznejšie jazvy než tí starší.
  • Tretia fáza predstavuje zrenie – epitelizačnú fázu, ktorá trvá najdlhšie a v závislosti od veľkosti rany môže aj viac ako 2 roky. V tejto fáze sa vytvára nová štruktúra pokožky, aby sa rana kompletne uzavrela. Cievy sa zhustia a usporiadajú tak, aby sa zvýšila odolnosť, elasticita a pevnosť kože.

mother-heals-wound-child-s-leg

Urýchľovače hojenia rán

Existuje niekoľko druhov urýchľovačov hojenia rán. Samozrejme, všetko záleží najmä od starostlivosti. Ak čistenie, dezinfikovanie a starostlivosť zanedbáte už na začiatku, na hojenie rán vám urýchľovače nemusia pomôcť. Avšak medzi veľmi nápomocné urýchľovače patria hlavne bylinky, ktoré sú často aj súčasťou krémov, gélov či roztokov. Veľké zastúpenie a využitie má praslička roľná, vhodná na obklady, kostihoj lekársky, ktorý podporuje tvorbu tkaniva, rumanček pravý či repík lekársky, ktorý pomáha pri zápaloch a vredoch alebo ľubovník bodkovaný, alchemilka obyčajná a nechtík lekársky, ktoré urýchľujú samotné hojenie rán. Veľkú pomoc pri hojení rán predstavuje aj strava. Ak vaša strava obsahuje flavonoidy, chlorofyl a antioxidanty, potom môže byť hojenie rán, napríklad po operácii, výrazne rýchlejšie.

    Spýtajte sa na radu odborníka

    Krémy, gély a roztoky

    Predstavujú samostatnú kategóriu urýchľovačov hojenia rán. Zväčša sú tieto pomôcky vyrábané špeciálnou metódou so špecifickým zložením a koncentráciou, aby boli účinné už po niekoľkých použitiach. Ak potrebujete s hojením rán pomôcť, napríklad pri chronických ranách a naštartovať tak proces komplexného prirodzeného hojenia a úplného zahojenia rany, potom vyskúšajte roztok Nexodyn, ktorý je vyrábaný patentovanou technológiou Tehclo, ktorá umožňuje produkciu roztoku na báze chlóru. Práve tento roztok môžete používať už od prvej fázy hojenia, pretože má niekoľko využití. Nexodyn odstraňuje, oplachuje, zvlhčuje a podporuje hojenie chronických a akútnych rán a rovnako aj aplikácia samotného roztoku je jednoduchá, takže ju zvládne každý.

    injured-hand-with-wound-from-which-blood-flows-after-treatment-with-disinfectant-solution

    Či už vsadíte na prírodné, po domácky vyrobené masti, zábaly alebo osvedčené zdravotnícke produkty, ktoré sú certifikované v EÚ, je dôležité ranu kvalitne vyčistiť pod čistou tečúcou vodou a zamedziť tak vzniku infekcie.