Znečistenie ovzdušia má preukázateľne negatívny dopad na ľudské zdravie. Netýka sa to iba vonkajšieho vzduchu a smogu, ale aj toho, ktorý dýchame v interiéri. Prach vo vzduchu prispieva k rôznym zdravotným problémom, najmä s dýchacími cestami. Čističky vzduchu sa ale postarajú o to, aby ste mohli voľne dýchať aspoň doma.

Čistička vzduchu prospeje vášmu zdraviu

Čističky vzduchu možno jednoznačne odporučiť ľuďom, ktorí majú alergiu na peľ a prach, resp. na roztoče alebo astmu. Síce vás nezbavia alergie, ale účinne eliminujú prach, peľ, plesne či roztoče v ovzduší, takže sa vám bude určite lepšie dýchať. Čističky ale samozrejme môže používať každý, kto chce mať doma čistý vzduch. Okrem lepšieho vzduchu je príjemným bonusom aj to, že budete mať menej upratovania. Prach sa totiž nebude na nábytku a všetkom okolo usádzať v takom množstve ako bez čističky.

Keďže čistička likviduje baktérie a vírusy, znižuje riziko nákazy vzduchom prenosnými chorobami! To je dôvod, prečo sa používajú nielen v domácnostiach, ale aj v kanceláriách alebo čakárňach u lekára. Ich prítomnosť v miestnosti ocenia aj fajčiari a majitelia zvierat, pretože vás zbavia nepríjemného zápachu aj bez toho, aby ste museli vetrať. V miestnosti budete mať stále čerstvý vzduch, čím sa znižuje únava, bolesti hlavy, ale tiež sa môžete tešiť na kvalitnejší spánok.

1-1

Čistička vzduchu funguje, ak si vyberiete tú správnu

Výber správnej čističky vzduchu je kľúčový, inak vám neposkytne všetky výhody, ktoré ponúka. Prvým parametrom, ktorý by ste mali sledovať je veľkosť miestnosti pre ktorú je určená. Na Okay.sk nájdete čističky pre veľké miestnosti s rozlohou 120 m2 aj pre menšie izby veľkosti 20 m2. Či má čistička aj dostatočný vzduchový výkon si overíte jednoduchým výpočtom – plocha miestnosti x výška od podlahy po strop x 2,5.

Napríklad:

Rozloha miestnosti 40 m 2

Výškou stropu 2,5 m

Minimálny potrebný vzduchový výkon je 40 x 2,5 x 2,5 = 250 m3/h

Na zabezpečenie permanentne čistého vzduchu musí byť čistička pustená dostatočne dlho a pravidelne. Aby vás jej prevádzka nerušila, overte si akú má hlučnosť. Vyššia hlučnosť zvyčajne súvisí s výkonom, preto je dobré vybrať si model s možnosťou regulácie výkonu. Ak ju chcete používať aj v noci, hľadajte takú, ktorá má nočný režim, teda zhasnutý displej a minimálny výkon s hlučnosťou maximálne 30 dB.

Čistička s ionizáciou

Moderné čističky vzduchu majú aj doplnkové funkcie ako je ionizácia vzduchu, senzor kvality vzduchu, displej so zobrazením aktuálneho stavu znečistenia, časovač a reguláciu výkonu. Z pohľadu čistoty vzduchu je dobré zaobstarať si čističku s ionizáciou, ktorá pomocou elektrického výboja ionizuje vzduch. Ionizácia pomáha čistiť vzduch tým, že sa vďaka nej nečistotu zhlukujú, nelietajú v ovzduší a čistička ich nasaje. Okrem toho ionizácia napomáha lepšiemu dýchaniu, okysličeniu krvi a pozitívne vplýva aj na psychiku.  Ak si teda zaobstaráte kvalitnú čističku vzduchu, budete mať nielen hygienicky čistý, ale aj zdravý priestor na bývanie.

Zdroj obrázkov:

  1. 220 Selfmade studio/Shutterstock.com
  2. Mariia Boiko/Shutterstock.com