Menej známym syndrómom práce nielen za počítačom, ale aj inej manuálnej a opakovanej činnosti je syndróm karpálneho tunela. Zo začiatku nevinné brnenie a tŕpnutie v zápästí však môže prejsť do vážnejších zdravotných ťažkostí, preto je potrebné mu predchádzať už pri prvom signáli.

Syndróm karpálneho tunela

Karpálny tunel alebo canalis carpi je bolestivý stav ruky spôsobený tlakom na stredný nerv, ktorý prechádza z predlaktia do dlane, cez malý priestor v zápästí nazývaný karpálny tunel. Syndróm karpálneho tunela spôsobuje brnenie a necitlivosť v ruke a v zápästí. Zápal sa prejavuje aj opuchom zápästia a niekedy aj prekážkou prietoku krvi. Tento stav môže vzniknúť po úraze, zápale šliach alebo väzov, čo predstavuje akútnu formu. Chronická forma vzniká nadmerným namáhaním oblasti pri nesprávnej ergonómii, ako napríklad aj pri práci na počítači. Jeho liečba je však dlhodobá a náročná, preto je dobré tomuto stavu predchádzať.

Ktorých ľudí postihuje najviac?

Syndróm karpálneho tunela sa týka hlavne ľudí, ktorých práca je manuálna a stereotypná. Tiež ľudí vykonávajúcich opakovane určitú činnosť, pri ktorej si namáhajú zápästie, čím si môžu tento bolestivý stav privodiť. Z hľadiska povolaní ide najmä o ľudí so sedavým zamestnaním a povolaním, pri ktorom často používajú klávesnice alebo myšky, hudobníkov s nástrojmi, krajčírov, kuchárov, záhradkárov, športovcov, robotníkov a podobne. Rizikovejšiu skupinu tvoria ľudia trpiaci reumou, ochorením štítnej žľazy, diabetici, obézni ľudia, tehotné ženy alebo ženy po menopauze. Tento problém síce postihuje mužov aj ženy, ale v najväčšej miere sa vyskytuje u žien v strednom veku.

Dizajn-bez-nazvu-11

Najčastejšie príznaky syndrómu karpálneho tunela

Symptómy syndrómu karpálneho tunela sa zvyčajne prejavujú najprv na tej ruke, ktorá je viac zaťažovaná. Medzi základné príznaky patria:

  • necitlivosť, brnenie v ruke a zápästí,
  • bolesť palca a prvých troch prstov na ruke (malíček tento symptóm nepostihuje),
  • bolesť a pálenie, ktoré sa šíri do kĺbov až do ramena,
  • bolesť zápästia v noci, ktorá narúša spánok,
  • slabosť svalov ruky,
  • opuch a stuhnutie svalov (najmä ráno),
  • zhoršená pohyblivosť prstov na rukách.

V tomto stave môže zápästie bolieť, aj keď je v pokoji, ale bolesť sa pri obyčajných činnostiach, ako je šoférovanie alebo ťukanie do klávesnice, viac stupňuje. V prípade neliečenia tohto stavu môže byť nerv doživotne poškodený, rovnako aj svalstvo a pridať sa môžu aj ďalšie závažné ochorenia.

Dizajn-bez-nazvu-12

Liečba karpálneho tunela

Existujú viaceré spôsoby, ako karpálny tunel liečiť. Chirurgická forma liečby sa odporúča v takých prípadoch, kedy sú príznaky závažné a nič už na bolesť nezaberá. Operácie sa uskutočňujú prostredníctvom dvoch techník:

  • endoskopická chirurgia predstavuje preťatie priečneho väzu zápästia, ktorý spôsobuje tlak na nervy a jeho uvoľnenie vytvorí predpoklad pre úľavu od bolesti. Tento typ operácie je kratší, bezpečnejší a potrebné je len sterilné krytie rany obyčajnou náplasťou.
  • otvorená operácia, pri ktorej chirurg spraví asi 2-palcový rez na zápästí, následne prereže karpálne väzivo a zväčší karpálny tunel. Táto operácia je viac invazívna a vedie k dlhodobejšej rekonvalescencii.

O správnom výbere konkrétnej chirurgickej techniky je však dôležité sa poradiť so svojím lekárom.

Je možné syndróm karpálneho tunela liečiť bez operácie?

Veľa ľudí trpiacich týmto syndrómom si kladie túto otázku. Áno, je to možné. Pokiaľ je stav diagnostikovaný včas a jeho príznaky nie sú vážne. Nechirurgické možnosti liečby zahŕňajú viaceré spôsoby:

  • vyhýbanie sa pozíciám, ktoré nadmerne vypínajú zápästie,
  • nosenie zápästnej dlahy na držanie ruky v neutrálnej polohe pred spaním,
  • užívanie liekov na zníženie zápalu ,
  • liečba iných základných zdravotných problémov, ktoré prispievajú k opuchu karpálneho tunela.

Rovnako môžu byť začlenené do liečebného plánu viaceré možnosti liečby alternatívnou medicínou na zvládnutie prejavov, ako napríklad:

  • ergonómia – využívaním opierok na ruky, výberom ergonomických klávesníc a iného počítačového príslušenstva, zabezpečením správnej výšky stoličiek.
  • joga pozície, ktoré naťahujú a predlžujú horné končatiny a kĺby, môžu znížiť bolesť a zlepšiť silu úchopu.

Dizajn-bez-nazvu-13

Pokiaľ ide o ľahké a mierne príznaky karpálneho tunela, tak skvelým spôsobom riešenia sú jednoduché cviky na ruky a zápästia, ktoré je možné vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek:

  • Dajte si ruky do pästí, pričom si palce zovrite dovnútra. Predpažte a striedavo preťahujte päste von a dovnútra.
  • Natiahnite pravú pažu pred seba tak, ako keby sa chcete oprieť o stenu, pričom prsty smerujú nahor. Ľavou rukou si chyťte prsty a ťahajte ich smerom k predlaktiu, pričom spodok dlane pravej ruky tlačte pred seba.
  • Vystrite dlaň a narovnajte prsty. Prsty skrčte a opäť vystrite, urobte 10 opakovaní na každej ruke.
  • Vezmite si do ruky antistresovú loptičku a zľahka ju 10-krát stlačte, tento cvik zopakujte aj na druhej ruke.
  • Vytraste obe ruky, ako keby ste sa chceli zbaviť všetkého.

Dizajn-bez-nazvu-10

Ako syndrómu karpálneho tunela predchádzať?

Čo môžete urobiť, aby ste predišli tomuto syndrómu? Zmeňte svoj životný štýl, aby ste znížili rizikové faktory jeho vzniku. Rovnako aj liečba jednotlivých ochorení ako je cukrovka, vysoký krvný tlak alebo artritída znižuje riziko vzniku syndrómu karpálneho tunela. Venujte pozornosť správnemu držaniu rúk a vyhýbajte sa činnostiam, ktoré nadmerne zaťažujú vaše zápästie, čím tiež dokážete eliminovať symptómy. Fyzioterapeutické cvičenia môžu taktiež priniesť správny efekt a prispieť tak k životu bez bolesti.