Príznaky, vďaka ktorým spoznáte, že ide o kŕčové žily

S podobným označením

Recept na nadýchané palacinky s ovocím

Hľadáte recept na najchutnejšie nadýchané palacinky, ktoré si môžete pripraviť kedykoľvek? Prinášame vám recept na nadýchané palacinky, ktoré vám spríjemnia sobotňajšie ráno. Nezaručujeme však,...

Vyskúšajte recept na nepečený cheesecake z Lotus sušienok

Očakávate návštevu a premýšľate, aký zákusok by ste svojim hosťom pripravili? Vyskúšajte tento recept na nepečený cheesecake z Lotus sušienok. Tento cheesecake vás prekvapí lahodnou...

Príznaky, vďaka ktorým spoznáte, že ide o kŕčové žily

Pociťujete v noci svalové kŕče v lýtkach, opuchajú vám nohy alebo vaše nohy sprevádza nepríjemná bolesť? Zbystrite svoju pozornosť. Môže ísť o kŕčové žily. Aké ďalšie príznaky...

Odhoďte rúška a ukážte svoj dokonalý úsmev

Konečne sme sa dočkali doby, kedy už nie je potrebné nosiť rúška ani v interiéri, s výnimkou niektorých miestností. Nastal čas tak svetu rozdávať radosť a...

Pociťujete v noci svalové kŕče v lýtkach, opuchajú vám nohy alebo vaše nohy sprevádza nepríjemná bolesť? Zbystrite svoju pozornosť. Môže ísť o kŕčové žily. Aké ďalšie príznaky sprevádzajú toto ochorenie? Zistite viac v článku.

Kŕčové žily

Kŕčové žily patria medzi veľmi závažné ochorenie, ktoré vzniká najmä z dôvodu nesprávnej funkcie žilových chlopní. Tie majú za úlohu správne vytláčanie krvi smerom nahor do srdca. Keďže na celý organizmus pôsobí gravitácia, pri nesprávnej funkcii žilových chlopní ostáva krv v žilách, kde sa aj hromadí. Tým vzniká aj chronická žilová nedostatočnosť, ktorá úzko súvisí s kŕčovými žilami. Existuje však niekoľko štádií a typov kŕčových žíl. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce patria:

krcove zily

Metličky na nohách

Metličky na nohách sú tenké žilky, ktoré sa nachádzajú priamo pod kožou. Svojim tvarom pripomínajú pavučinky, preto sa im často hovorí aj pavúčie žilky. Sú predovšetkým fialovej, modrej alebo červenej farby s priemerom len 0,5 – 1 milimeter. Okrem nôh sa môžu objavovať aj kdekoľvek na tvári či hrudi. Mnoho žien tieto metličky na nohách považujú len za estetický problém, najmä v lete, ktorý však môže vyústiť aj do vzniku retikulárnych kŕčových žíl.

Vedeli ste, že metličky má takmer 75 % žien vo veku 60 – 70 rokov?

Retikulárne kŕčové žily

Retikulárne kŕčové žily sú oproti metličkám už väčšie, rozšírené podkožné žily, ktoré majú šírku 4 milimetre. Retikulárne kŕčové žily však nie sú hmatateľné a spôsobujú menej závažné ťažkosti – predovšetkým však bolesť.

Kmeňové varixy

Kmeňové varixy patria medzi najzávažnejšie štádium kŕčových žíl. Ide o žily veľkých rozmerov, ktoré vytvárajú vetvy. Majú veľkosť nad 4 milimetre, a preto sú voľným okom viditeľné a hmatateľné. Často sú sprevádzané rôznymi charakteristickými príznakmi.

Príznaky kŕčových žíl

Medzi najčastejšie príznaky kŕčových žíl patria predovšetkým bolesť, opuch nôh, svalové kŕče objavujúce sa najmä v noci, zvýšená potivosť nôh, tŕpnutie, brnenie a v poslednom štádiu vzniká aj vred predkolenia. Preto kŕčové žily nepatria medzi estetický problém, ktorý nie je nutné riešiť, práve naopak. Kŕčové žily môžu spôsobovať ďalšie závažné zdravotné problémy.

priznaky krcovych zil

Pomoc pri kŕčových žilách

Existuje niekoľko spôsobov, akým môžete zmierniť bolesť nôh. Vyskúšať môžete jemnú masáž, pravidelný pohyb – najmä chôdzu, beh, bicyklovanie či plávanie. Takisto pomôže nosenie voľného oblečenia, vhodnej obuvi na nízkej podrážke, regulácia hmotnostiúprava stravy s obsahom flavonoidov, draslíka a vlákniny, udržiavanie nôh vo vyvýšenej polohe a tiež sprchovanie nôh studenou vodou.

Liečba kŕčových žíl

Liečbu kŕčových žíl môžeme zaradiť medzi konzervatívnu, kompresívnu a invazívnu. Všetky tieto metódy sa navzájom líšia, no je možné ich kombinovať.

Konzervatívna liečba kŕčových žíl

Konzervatívnou liečbou rozumieme neoperačnú liečbu, ktorá môže zahŕňať rôzne procedúry či zahŕňať medikamentóznu liečbu. Konzervatívnou liečbou však nie je možné odstrániť viditeľné metličky či kŕčové žily. Touto metódou je možné progresiu kŕčových žíl len spomaliť.

Kompresívna liečba kŕčových žíl

Kompresívna liečba kŕčových žíl zahŕňa nosenie kompresných pančúch. Tie vám môže váš lekár buď predpísať alebo si ich môžete kúpiť aj sami. Pri kompresných pančuchách je potrebné vedieť tú správnu veľkosť, aby bol ich účinok maximálny.

kompresne pancuchy

Invazívna liečba kŕčových žíl

Ak žiadna vyššie spomenutá liečba nezaberá, potom je nutné riešiť kŕčové žily aj invazívne. Táto liečba tak zahŕňa klasický operačný zákrok alebo miniinvazívnu abláciu, prostredníctvom ktorej sa kŕčové žily úplne odstránia.

Spôsoby odstránenia kŕčových žíl

Tak ako existuje viacero typov liečob, tak existuje aj viacero spôsobov odstránenia kŕčových žíl. Všetky tieto spôsoby sa navzájom líšia a ponúkajú ako výhody, tak aj nevýhody. Výber spôsobu odstránenia si často môžete vybrať, prípadne vám váš lekár odporučí ten najlepší pre váš typ kŕčových žíl.

Chirurgické odstránenie kŕčových žíl

Podstatou chirurgického odstránenia kŕčových žíl je najmä odstránenie veľkej safény, teda hlavnej podkožnej žily. Chirurgický spôsob sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézie, pričom sa v mieste kŕčovej žily vytvorí 3 – 4 centimetrový rez, cez ktorý sa vypreparuje veľká saféna. Dôležité je, aby sa saféna odstránila celá, v ktorej sa nachádzajú insuficientné chlopne. Chirurgická operácia sa končí zošitím rezov na koži a bandážou, ktorá by mala chrániť. Chirurgickým spôsobom je možné odstrániť aj malé safény.

Sklerotizácia žíl

Ďalším spôsobom odstránenia kŕčových žíl je aj sklerotizácia. Ide o spôsob, pri ktorom sa do žily aplikuje sklerotizačná látka alebo pena, ktorá kŕčovú žilu uzavrie. Sklerotizácia sa často používa ako doplnok k iným spôsobom odstránenia kŕčových žíl a je vhodná najmä na odstránenie metličiek a malých kŕčových žíl. Sklerotizácia sa vykonáva ambulantne, a to znamená, že pacient je po výkone prepustený domov. Často je však potrebné sklerotizáciu podstúpiť viackrát, aby bolo odstránenie úplne.

Laserová operácia kŕčových žíl

Laserová operácia sa vykonáva pomocou ultrazvuku, pričom sa cez malý vpich zavedie vodič priamo do kŕčovej žily. Po tomto vodiči sa zavedie laserový katéter približne len 2 cm od safény, ktorý žilu spáli a tým ju vytvorí nepriechodnú.

Spýtajte sa na radu odborníka

Radiofrekvenčná ablácia

Radiofrekvenčná ablácia sa vykonáva za pomoci vysokej teploty, ktorá sa aplikuje priamo do kŕčovej žily a tým žilu uzavrie. Pri tomto spôsobe sa vytvorí len malý vpich, cez ktorý sa do kŕčovej žily zavedie katéter. Radiofrekvenčná ablácia má viacero výhod, a to od vykonávania zákroku len v lokálnej anestézie, minimálneho množstva jaziev, ambulantného riešenia, tak až po absenciu bolestivého rezu a krátkej doby rekonvalescencie.

operacia krcovych zil

Krásne a zdravé nohy bez kŕčových žíl

Problém s kŕčovými žilami je možné riešiť kedykoľvek. Preto pokojne môžete podstúpiť laserovú miniinvazívnu operáciu kŕčových žíl aj pred letom alebo počas neho. Je potrebné si uvedomiť, že kŕčové žily nie sú len estetický problém, ale môžu závažne ovplyvniť celkové zdravie vášho organizmu. Ak chcete vedieť, či sa problém kŕčových žíl týka aj vás, dohodnite si termín konzultácie v špecializovanej klinike Blumental Clinic, kde sa o vás a zdravie vašich nôh postarajú kvalifikovaní odborníci.

Odporúčame

Majte svoj tlak pod kontrolou. Dnes je Svetový deň hypertenzie

Máj je nielen mesiacom lásky, ale aj mesiacom povedomia o hypertenzii. Práve 17. máju patrí Svetový deň hypertenzie. Ide o deň, kedy si pripomíname, o aké...

Trápi vás častá bolesť hlavy? Takto sa jej zbavíte!

Bolesť hlavy môže potrápiť z času na času každého. Síce bolesť hlavy nie je nič príjemné a často komplikuje plány, siahať zakaždým po liekoch...

Bolesť na hrudi nemusí byť vždy od chrbtice

Bolesť a pichanie na hrudi môžu zapríčiňovať viaceré ochorenia. Kým niektoré príčiny sú menej závažné, iné môžu byť príznakom vážneho a život ohrozujúceho problému....

5 nápadov na rýchle a zdravé raňajky

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa, a preto začnite svoj deň správne s týmito výživnými a zdravými nápadmi na raňajky. Tieto recepty na zdravé raňajky...

Odhoďte rúška a ukážte svoj dokonalý úsmev

Konečne sme sa dočkali doby, kedy už nie je potrebné nosiť rúška ani v interiéri, s výnimkou niektorých miestností. Nastal čas tak svetu rozdávať radosť a...

Odporúčané články