Cítite sa v lete šťastnejší a máte viac energie? Je to vďaka slnku, pohybu a strave, ktorá obsahuje mnoho vitamínov. Napriek tomu, že človek konzumuje oveľa viac vitamínov a minerálov v lete zo stravy, ako v zime, nemal by zabúdať vyhľadávať najmä tieto a dopĺňať ich.

Vitamín A

Vitamín A poznáme aj pod názvom beta-karotén alebo retinol. Ide o vitamín rozpustný v tuku, ktorý má za následok nielen zdravie očí, kostí,  ale jeho účinkom sa môže zlepšiť aj stav dýchacích ciest a najmä pokožky. Keďže je človek vystavený počas leta priamemu slnku, vitamín A mu určite padne vhod. Okrem toho, že je potrebné chrániť pokožku aj kozmetickými produktmi, ktoré betakarotén obsahujú, prípadne užívať ho vo forme výživových doplnkov, je možné ho užívať aj zo stravy. Vďaka užívaniu vitamínu A bude pokožka zdravšia a bude prijímať opálenie lepšie. Pokožka bude hydratovanejšia a opálenie vám vďaka betakaroténu vydrží dlhšie a bude pekne bronzové. O vitamíne A tiež môžeme povedať, že ide o veľmi dobrý a dôležitý antioxidant, ktorý pomáha aj pri boji s karcinogennými látkami, a teda ide o súčasť prirodzenej ochrany pred zhubnými nádormi.

3-1

Vitamín A v strave ako retinol ho môžeme nájsť výhradne v živočíšnej strave, avšak ako betakarotén je zastúpený práve v tej rastlinej, ktorá sa odporúča užívať v lete ešte viac, vďaka jej stráviteľnosti. Retinol nájdeme prevažne v rybom tuku, masle, mlieku či pečeni a v rastlinnej strave v paradajkách, špenáte, marhuliach, petržlene, mangu a mrkve.

Vitamín B

Vitamín B sa skôr užíva ako komplex vitamínov skupiny B, a to od B1 až po B12. Práve táto skupiny vitamínov súvisí s optimálnym stavom zdravia človeka. Avšak, keďže vitamín B patrí do skupiny vitamínov, ktoré sú rozpustné vo vode, a teda sa neuskladňujú v tele, musíme ich dopĺňať pravidelnejšie, hoci len v malých množstvách. Rovnako platí aj pri tomto vitamíne, že je možné ho užívať zo stravy alebo vo forme výživových doplnkov. Skupina vitamínov B má za následok vývoj a funkcie buniek, podporu trávenia, udržanie zdravia kože, podporuje imunitu, metabolické funkcie, tvorbe DNA, tvorbu červených krviniek a čo je mimoriadne dôležité, vďaka týmto vitamínom sa strava premieňa na energiu. Udržanie si správnej hladiny vitamínu B má priaznivé účinky na zdravie nechtov, vlasov, pokožky, odbúranie stresu a celkové zlepšenie nálady.

5

Vitamín B v strave – najväčšie zastúpenie vitamínu B nájdeme najmä vo vajciach, losose, slnečnicových semiačkach, v kuracom a hovädzom mäse a mlieku. Ale napríklad taký tiamín – B1 je možné získať aj z orechov, banánov, pomarančov, hrachu a pečeni.

Vitamín C

Vitamín C je jeden z najznámejších, ale aj z najvýznamnejších vitamínov, ktoré si opäť telo nedokáže vytvoriť, a preto je dôležité ho prijímať zo stravy, v ktorej má obrovské zastúpenie. Vďaka dostatočnému množstvu vitamínu C môže telo zlepšiť produkciu kolagénu, ktorý je potrebný pre zdravie kostí, tkanív a pokožky, čo sa v lete určite oplatí. Samozrejme kyselina askorbová má aj priaznivé účinky na imunitný a nervový systém človeka a je tiež dôležitý pri regulovaní hladiny cukru v krvi. O vitamíne C tiež môžeme povedať, že ide o prirodzený antioxidant a antihistamín, ktorý má protizápalové účinky.

2

Vitamín C v strave – nájsť vitamín C v strave určite nebude vôbec ťažké. Hoci si mnoho ľudí myslí, že najväčšie zastúpenie má v citróne, nie je to tak. Vitamín C nájdeme v šípkach, paprike, čiernych ríbezliach, kivi, brokolici, jahodách a v citrusoch.

Vitamín E

Rovnako ako pri ostatných už spomenutých vitamínov, aj tento patrí do skupiny veľmi potrebných vitamínov, ktoré by sme mali prijímať nielen v lete, ale po celý rok. Aj tokoferol, ktorý je rozpustný v tukoch, patrí medzi antioxidačný vitamín, ktorý chráni bunky. Je potrebný pre človeka najmä čo sa týka zdravia pokožky, očí a imunitného systému. Keďže ide o vitamín rozpustný v tukoch, nie je potrebné ho užívať v tak veľkom množstve, ako vitamíny rozpustné vo vode, keďže sa uvoľňuje pomaly. Opäť aj tento vitamín má veľké zastúpenie v strave, ale je možné ho užívať vo výživových doplnkoch.

4-1
Vitamín E v strave – čo sa týka stravy, tak tokoferol nájdeme najmä v tej živočíšnej ako sú ryby, mäso, mliečne výrobky, ale tiež aj v rastlinnej strave – ako sú orechy, rastlinné oleje, špenát, mango, mandle a paradajky.

Keďže všetky tieto vitamíny sú veľmi dôležité pre naše zdravie, nezabúdajte ich užívať. Strava je v tomto prípade dôležitá, a to najmä tá pestrá a vyvážená. Najmä v lete nezabúdajte na ovocie a zeleninu, ktorá obsahuje okrem vitamínov, minerálov aj dostatočné množstvo vody, čo zabezpečí, aby ste neboli dehydrovaní. Nezabúdajte ani na vitamín D – slniečkový vitamín, ktorý získate najmä zo slnka.