Ak má naše telo správne fungovať potrebuje vitamíny a minerály. Cítite sa často unavený? Máte zlú náladu alebo ste ospalý? Možno len vášmu telu chýbajú potrebné vitamíny. Pozrime sa spoločne na to, ako naše telo signalizuje nedostatok vitamínov a minerálov a ako ich účinne doplniť. 

Vitamíny a minerály sú pre naše telo a správne fungovanie nevyhnutné. Niektoré z nich dokážeme prijať zo stravy, iné musíme do tela dostať napríklad vo forme výživových doplnkov. Najdôležitejšie je však vedieť, čo presne nášmu telu chýba. Ak budeme užívať viac vitamínov a minerálov ako naše telo potrebuje, môže dôjsť k hypervitaminóze. Pri tomto probléme sa naše telo začne brániť a vykazovať rôzne príznaky, akými sú bolesť hlavy, únava, vypadávanie vlasov či suchá pokožka. Pred nepremysleným dopĺňaním vitamínov sa však radšej poraďte so svojím lekárom. 

cute-young-woman-holding-vitamin-pill-posing-isolated-white-background-scaled

Kožné problémy a únava

Kombináciou týchto dvoch signálov nám môže telo naznačovať nedostatok vitamínu A. Vďaka vitamínu A sa na našom tele rýchlejšie hoja rôzne rany, máme silnejšiu imunitu a tiež lepší zrak. Pri jeho nedostatku často pociťujeme únavu a potýkame sa s kožnými problémami ako suchá pokožka či akné. Doplňte vášmu telu chýbajúci vitamín A vo forme stravy. Najviac vitamínu A obsahuje maslo, špenát, mrkva, kel, tekvica či rybí tuk. 

Pomalé hojenie rán a rýchlo vznikajúce modriny

Všetky z uvedených signálov môžu signalizovať málo vitamínu C, ktorý je pre naše telo veľmi dôležitý. Vitamín C nás pomáha chrániť pred chorobami, srdcovými problémami a rýchlym starnutím tela. Jeho nedostatok sa môže prejaviť napríklad nadváhou, vysokým krvným tlakom, krvácaním z nosa, vypadávaním vlasov, pomalým hojením rán alebo zvýšenou únavou. Doplňte vášmu telu chýbajúci vitamín konzumáciou 85 mg vitamínu C za deň. Toto množstvo nájdete napríklad v jednom pomaranči. Medzi ďalšie potraviny s obsahom vitamínu C patria brokolica, kapusta, jahody, zemiaky a všetky citrusové plody. 

young-beautiful-woman-kitchen-apron-fruits-orange-juice-scaled

Ekzémy, afty, únava a podráždená nálada

Afty, ekzémy, únava a zlá nálada sú signály, ktoré naše prejavuje pri nedostatku vitamínov skupiny B, teda B-komplex. Ak ide o nedostatok vitamínu B6, naše telo vysiela príznaky ako afty a kútiky na perách, ekzémy na pokožke, nervozita či nadmerná únava. Celú skupinu vitamínov B, možete vášmu telu doplniť formou doplnkov stravy alebo priamo stravou. Zaraďte do svojho jedálnička strukoviny, ryby, bravčové mäso, orechy, vajcia či celozrné pečivo. 

Bolesť kĺbov a apatia

Pociťujete bolesť kĺbov a apatiu? Možno vášmu telu chýba vitamín D. Nedostatok tohto vitamínu sa prejavuje až po dlhšej dobe. Naše telo prijíma vitamín D najviac počas slnečných mesiacov, preto sa jeho deficit začne prejavovať až počas zimného obdobia, keď je vonku málo slnečných lúčov. Nedostatok vitamínu D sa prejavuje najmä bolesťou v kĺboch, častým ochorením bežnou chrípkou či nádchou, poruchami spánku, vypadávaním vlasov a podráždenosťou. Zaraďte do svojej stravy pečeň, ryby, vajcia a mandle a doplňte nedostatok tohto vitamínu. 

close-up-young-asian-sports-man-has-pain-muscles-joints-during-outdoor-exercise-trainning-running-sport-injuty-concept-scaled

Osteoporóza a nespavosť

Rednutie kostného tkaniva, teda osteoporóza, sa prejavuje oslabenými kosťami, ktoré sú vysoko náchylné na prasknutie či zlomeniny. Príčinou je najčastejšie nedostatok aktívneho pohybu a vápnika. Nedostatok vápnika tiež spôsobuje problémy so zubným kazom, kŕče v svaloch a únavu. Ak chcete vápnik doplniť, zaraďte do svojej stravy mliečne výrobky, sardinky, orechy a mak. 

Oslabená imunita a úbytok svalovej hmoty

Základným materiálom pre stavbu nášho tela sú bielkoviny. Bez dostatočného množstva bielkovín naše telo stráca svalovú hmotu a je náchylné na ochorenia. Ak máte v tele málo bielkovín, telo prejavuje signály ako lámanie nechtov, opuch nôh, nadmerný úbytok svalov, únava, oslabená imunita a nespavosť. Myslite na to, aby bol váš jedálniček bohatý na proteíny, ktoré nájdete v mäse, vajciach mliečnych výrobkoch, sóji, tofu a tiež v strukovinách. 

bored-tired-young-woman-student-with-bun-sitting-table-scaled

Závraty a nedostatok energie

Pociťujete závraty a nedostatok energie? Pravdepodobne vám v tele chýba železo. Nedostatok železa sa prejavuje najmä u ľudí, ktorí nemajú pravidelnú a pestrú stravu, u seniorov, detí a tiež žien v období menštruácie či tehotenstva. Železo zabezpečuje, že sa v našom tele tvoria červené krvinky. Ak sa kvôli nedostatku železa netvoria, naše telo začne prejavovať signály ako poruchy sústredenia, únava, dýchavičnosť a bledá pokožka. Doplňte vášmu telo železo konzumáciou marhúľ, červenej repy, pečene, sliviek a vaječných žĺtkov. Ak sa jeho nedostatok neupraví ani po upravení stravy, vyskúšajte výživové doplnky, ktoré sa o to postarajú za vás.