Milujete módu a obliekate sa podľa módnych trendov a k tomu máte aj sedavú prácu a nosíte prevažne úzke rifle a topánky na vysokom opätku? Niekedy je na škodu obliekať sa vždy podľa módnych trendov, pretože si môžete privolať rôzne ochorenia, napríklad aj kŕčové žily.

Čo sú to kŕčové žily a prečo sú nebezpečné?

Možno sa o nich nehovorí veľa, ale kŕčové žily patria medzi jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení, ktoré nepostihuje len dolné končatiny. Rovnako toto ochorenie nepostihuje len ženy, ako si mnoho ľudí myslí. Kŕčové žily alebo aj varixy patria medzi civilizačné ochorenie, ktoré môže vznikať dvomi spôsobmi. Medzi sekundárne kŕčové žily radíme tie, ktoré vznikajú druhorado, a to príčinou inej choroby. Môže ísť napríklad o trombózu či nejaký úraz. Primárne kŕčové žily sú všetky ostatné, ktoré vznikajú z dôvodu nesprávneho fungovania chlopní. Tým pádom sa krv hromadí a ich zvyšujúcim sa tlakom sa vytvárajú kŕčové žily.

woman-home-with-varicose-veins-healthcare-problem-thrombophlebitis-issue-high-quality-4k-footage

Tipy a príznaky kŕčových žíl

Mnoho ľudí si predstavuje kŕčové žily ako modré zhrubnuté žily, ktoré sú hneď na prvý pohľad viditeľné a nepríjemné. Bohužiaľ, je to až posledné štádium kŕčových žíl. Kŕčové žily môžete mať a nemusia byť vôbec viditeľné. Keďže kŕčové žily môžu byť aj vrodené a vaši rodičia alebo blízki príbuzní kŕčové žily majú, je až 80 % šanca, že ich budete mať aj vy. Najčastejšími príznakmi vzniku varixov sú metličky, opuchy v končatinách, bolesti, kŕče, svrbenie kože, pocit ťažkých a unavených nôh, ale tiež aj pocit horúčavy a chladu.

  Spýtajte sa na radu odborníka

  Prečo nenosiť úzke rifle a vysoké topánky?

  Samozrejme, hovorím len o priveľmi častom nosení. To občasné je úplne v poriadku, pretože ako sa hovorí: „Všetkého veľa škodí“. V prípade topánok na vysokých opätkoch ide o problém, pri ktorom môže byť tlak v nohách nižší, tým pádom nedochádza k žilovému návratu a krv v nohách sa hromadí. Preto sa vysoké topánky neodporúča často a počas celého dňa. Optimálna každodenná obuv by mala mať 2 – 4 centimetre. Podobným problém sú aj úzke nohavice či rifle. V tomto prípade dochádza k tomu, že nohy sú priveľmi stiahnuté a rovnako krv v nich nemusí prúdiť tak akoby mala.

  Pomáhajú babské rady?

  V mnohých článkoch nájdete tipy ako natieranie si kŕčových žíl rôznymi po domácky vyrobenými masťami. Bohužiaľ, tieto recepty nepomáhajú. Čo vám môže pomôcť je zlepšiť životosprávu, zaradiť do svojej stravy množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov, obmedziť pridlhé státie alebo sedenie, zaradiť do každodennej činnosti pohyb, minimálne 40 minútovú chôdzu alebo plávanie. Striedajte tiež teplú a studenú sprchu, vykladajte si nohy a noste kompresné pančuchy.

  woman-rubs-tired-legs-with-special-cream-reduce-pain-phlebology-painful-varicose

  Liečba kŕčových žíl

  Ak spozorujete, že máte niektoré už spomínané príznaky, mali by ste čo najskôr vyhľadať špecialistu, pretože kŕčové žily sú skutočne veľmi nebezpečné ochorenie. Ak viete, že varixy máte a musíte podstúpiť operáciu kŕčových žíl, nemajte vôbec strach. V súčasnosti existuje mnoho špecializovaných kliník, ktoré vykonávajú miniinvazívne zákroky, ktoré sa robia bez úplnej anestézie. Následne na nohách neostávajú žiadne rezy a jazvy a pacient je po vykonaní operácie prepustení domov. Tieto zákroky môžu vykonávať len certifikovaní odborníci.