Vbočený palec je závažná vada na chodidle, ktorá dokáže pekne znepríjemniť aj obyčajnú chôdzu. Ak vás vbočený palec trápi, máme pre vás pár tipov, čo sa s tým dá robiť a ako mu v budúcnosti predísť. Aj po úspešnej liečbe je totiž kľúčová práve prevencia.
Čo je to halux alebo vbočený palec
Hallux valgus, v bežnej reči vbočený palec, je deformácia prsta na nohe. Spoznáte ju spoľahlivo podľa zmeny osi palca. Namiesto prirodzenej polohy sa prikláňa k druhému prstu a v mieste kĺbu sa objaví bolestivá hrčka. Problémom je práve táto bolesť, ktorá znepríjemňuje chôdzu a sťažuje výber topánok.
Ak vbočený palec zanedbáte, začnete pri chôdzi preťažovať ostatné časti nohy, čo všetko len zhorší. Zmení sa aj celkové držanie tela, čo zase škodí chrbtici a bedrovým kĺbom. Návštevu lekára rozhodne neodkladajte. Akonáhle sa totiž vbočený palec dostane do pokročilého štádia, kĺb sa poškodí natoľko, že ho lekár nebude schopný napraviť. Deformácie sa, rovnako ako bolesti, už nezbavíte.
Čo spôsobuje vbočený palec
Jedná sa o genetickú vadu. Teda ak sa u vás vbočený palec objavil, mali ste k nemu vlastne odjakživa skryté dispozície. Vbočený palec sa prejaví najmä vtedy, keď nosíte zlú obuv, prípadne trpíte nadváhou.
Pritom kúpiť si správne topánky, ktoré podporia zdravé chodidlá, nie je vôbec ťažké. Ak by ste o nohy správne starali, nemusel by sa vbočený palec vôbec rozvinúť. Preto každý deň dbajte na to, čo obúvate.
Na stránkach kliniky Canadian Medical uvádzajú, že väčšinou na vbočený palec trpia hlavne ženy okolo tridsiatky, ktoré si ho spôsobili práve nosením zlej, zato elegantnej, obuvi na podpätku. Vznik vady niekedy spôsobí aj tehotenstvo. Počas neho totiž dochádza k uvoľneniu väzov a noha sa preto ľahšie zdeformuje, keďže nie je dostatočne spevnená.
Ako sa lieči vbočený palec
Na FyzioKlinik.sk sa dočítate, že vbočený palec sa lieči dvoma spôsobmi:
- konzervatívnou terapiou,
- operatívne.
Pri konzervatívnej terapii nedochádza k zásahu do tela pacienta. Využívajú sa napríklad medziprstné korektory a ortopedické vložky do topánok. Navyše je potrebné pravidelne chodiť na fyzioterapie. Vďaka cvičeniu opäť zlepšíte postavenie nohy a posilníte svaly.
Odborníci vám pomôžu zmeniť stereotyp chôdze a opravia vás v prípade, že pri nej nesprávne zapájate palec. Ďalej sa používajú náplasťové fixácie, ktoré pomôžu palec spevniť v správnej polohe, keď ste v pokoji, aj počas prechádzok.
Ak však konzervatívna terapia nezaberie a bolesť pretrváva, lekár vás pošle na operáciu. Nemusíte sa ničoho báť. Zákrok sa vykonáva buď v celkovej, alebo len lokálnej anestézii. Doba rekonvalescencie trvá od troch do šiestich týždňov. Operatívne riešenia majú skvelé výsledky – u naprostej väčšiny pacientov sa už vbočený palec nikdy nevráti.
Čo pomáha pri problémoch s vbočeným palcom
Ak vás trápi vbočený palec, noste obuv, ktorá vám od vášho trápenia uľaví. Odporúčame najmä pohodlnú gumičkovú obuv. Tá sa vyrába z pružných a poddajných materiálov. Vďaka tomu vás topánky nebudú pri pohybe nijako obmedzovať. Gumičková obuv sa vzhľadom na svoj dizajn hodí najmä pre dámy.
Vložit foto: https://www.arno-obuv.sk/contents/product/10936/1716464566_376-bezova.jpg
Ďalej sa oplatí investovať do kvalitnej zdravotníckej a ortopedickej obuvi pre dámy. Páni ocenia zdravotnícke poltopánky alebo tenisky. Od bolesti uľavia špeciálne ortopedické vložky do topánok, ktoré tlmia nárazy. A samozrejme ortézy, ktoré vám odporučí ošetrujúci lekár.
Nezabúdajte na prevenciu
Akonáhle váš problém odoznie, o chodidlá neprestávajte starať. Vbočený palec sa totiž rád vracia. Ako tomu zabrániť? Základom je kupovať topánky z kvalitných materiálov, ktoré vám dobre padnú. Mali by mať dostatočne širokú špičku a pružnú podrážku.
Nezabúdajte s chodidlami pravidelne cvičiť a naťahovať ich. Na fyzioterapiách vám ukážu, ako na to. Pomáhajú tiež masáže a kúpele, prípadne chôdza naboso.
Zdroje: Fry72, Karel Frydrýšek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118358815