Estrogén je veľmi dôležitý ženský hormón, ktorý ovplyvňuje nielen ženské telo, ale aj zdravie ženy. V prípade, že má žena nadmerné alebo nedostatočné množstvo estrogénu, vplýva to na organizmus negatívne. Ako teda ovplyvňuje estrogén ženské zdravie a aká je jeho optimálna hladina?
Vplyv estrogénu na organizmus
Ženský hormón estrogén má veľmi dôležitú úlohu a vplyv na ženský organizmus. Avšak priveľké a primalé množstvo estrogénu vplýva na ženské telo negatívne. Okrem toho, že v normálnej hladine ovplyvňuje najmä menštruačný cyklus, ovuláciu a pomáha v sexuálnej oblasti, estrogén má dôležité zastúpenie aj v iných činnostiach a procesoch. Vplýva napríklad aj na to, ako ženské telo vôbec vyzerá. To súvisí napríklad s rastom pŕs, bokov či ochlpenia. Estrogén je tiež veľmi dôležitý pri počatí dieťaťa, ale taktiež chráni kosti či cievy. Preto v období menopauzy, kedy sa tvorba estrogénu znižuje, dochádza často k ochoreniam, ako je osteoporóza či k zmene hormónov. Tá sa následne prejavuje na náladovosti, znížení libida, ale tiež pri problémoch so spánkom.
Druhy estrogénov
Existuje však viacero druhov estrogénu, pričom každý z nich vzniká v inej oblasti tela. Hovoríme tak o estrogéne – estradiol, estriol a estrón, pričom ich hladina sa počas života a ženského cyklu mení, avšak všetky tri tvoria optimálnu hladinu estrogénu v tele:
- Estradiol – sa tvorí vo vaječníkoch a pomáha k zreniu vajíčka. Taktiež má za úlohu tvoriť ovuláciu, a preto sa jeho hladina zvyšuje najmä počas menštruácie. Estradiol je veľmi dôležitý počas tehotenstva, pretože krvný obeh bábätká závisí na ňom. Tento hormón celkovo ovplyvňuje tehotenstvo, pričom jeho hladina počas celého tehotenstva stúpa a vrchol dosahuje až pred pôrodom, aby znižoval krvácanie počas pôrodu. Ovplyvňuje taktiež aj veľkosť a rast ženských pohlavných orgánov.
- Estriol – je rovnako dôležitý najmä počas tehotenstva, pričom sa tvorí v placente a jeho hladina narastá od 8-meho týždňa až do pôrodu. Pokiaľ teda žena tehotná nie je, jeho hladina je rovnaká ako počas menopauzy alebo u mužov.
- Estrón – je zo všetkých týchto troch hormónov estrogénu najslabší, pretože sa tvorí až počas menopauzy.
Problémy, ktoré súvisia s hladinou estrogénu v tele
Optimálna hladina estrogénu v ženskom tele je 43 – 180 pg/ml, pričom práve toto množstvo vytvára rovnováhu v tele ženy. V prípade, že je estrogénu v tele nedostatok alebo naopak nadbytok, môžu vznikať v ženskom organizme rôzne problémy, ktoré nie je možné ignorovať. Ako sa tieto problémy prejavujú a prečo je dôležité dbať na optimálnu hladinu estrogénu v tele?
Nadbytok estrogénu
Nadbytok estrogénu môže vznikať najmä u žien, ktoré neboli tehotné, prípadne ešte nedojčili. Avšak v prípade, že je estrogénu nadbytok, vznikajú u žien veľmi závažné komplikácie, ktoré môžu súvisieť aj so vznikom nádorov týkajúcich sa napríklad rakoviny prsníka. Ide však o veľmi závažný stav. Vysoká hladina estrogénu sa však môže prejavovať aj inými príznakmi, a to:
- Príliš silné krvácanie počas menštruácie a bolesť,
- Nepravidelný menštruačný cyklus
- Zníženie libida
- Opuchnuté a bolestivé prsia
- Intenzívne výkyvy nálad
- Vypadávanie vlasov
- Bolesť hlavy
- Únava
- Problémy so spánkom
- Rýchle priberanie hmotnosti
- Pocit studených končatín
- Časté nadúvanie
- Vznik pigmentových škvŕn
- Neplodnosť – viac môžete zistiť tu
Tieto stavy netreba podceňovať a pri akýchkoľvek začiatočných príznakoch je problém potrebné riešiť. Samozrejme, telo funguje ako celok, preto tieto príznaky môžu signalizovať iný problém, ktorý však taktiež netreba podceňovať.
Nedostatok estrogénu
Nielen nadbytok, ale aj nedostatok estrogénu vplýva na organizmus nepriaznivo. Medzi najčastejšie príznaky nedostatku estrogénu patrí:
- Zníženie libida
- Vaginálna suchosť
- Nepravidelná menštruácia, slabá menštruácia alebo úplná strata menštruácie
- Časté infekcie močových ciest
- Depresia a zlá nálada
- Zníženie energie a vitality
- Zmenšenie pŕs
- Zvýšená hmotnosť
- Problémy s pamäťou
- Časté návaly tepla
- Zhoršenie stavu pleti a vznik akné
- Problémy s kosťami
- Vznikajúce ochlpenie v oblasti tváre
- Problémy s otehotnením
- Horšia schopnosť reagovať na lieky proti srdcovým chorobám
Tento problém môže vznikať u žien, ktoré trpia anorexiou, majú problém s príjmom potravy alebo sú v období klimaktéria. Znížená hladina estrogénu tiež môže vznikať u žien, ktoré často a príliš veľa športujú.
Spôsoby, ako udržať hladinu estrogénu v norme
Všetkým týmto ťažkostiam a komplikáciám je možné predísť, a to najmä zdravým životným štýlom. Je dôležité jesť zdravo, najmä dopĺňať vitamíny vo forme ovocia a zeleniny, piť dostatočné množstvo tekutín po celý deň, mať dostatok pohybu, snažiť sa vyhýbať stresovým situáciám, mať pravidelný a kvalitný spánok v dostatočnom množstve, prípadne dopĺňať vitamíny vo forme výživových doplnkov. Pokiaľ však spozorujete niektoré z týchto príznakov, netreba hneď podľahnúť stresu. Najskôr je potrebné vyhľadať lekársku pomoc a zistiť príčinu vznikajúcich komplikácií.