Poznáte to? Každý mesiac rovnaký problém a rovnaké bolesti v podbrušku spôsobené menštruáciou. Nepríjemné kŕče dokážu pokaziť celý deň a nie to ešte 5 dní za sebou. Ak patríte k šťastlivcom a nezažívate žiadne komplikácie a bolesti počas menštruácie, o to lepšie. Čo však robiť a ako zvládnuť menštruačné bolesti? Poradíme vám.

Fázy menštruačného cyklu

Menštruačný cyklus má niekoľko fáz. Aby vôbec menštruácia nastala, musí si telo prejsť ďalšími fázami, ako je folikulárna fáza, ovulácia a luteinizačná fáza. Tento kolobeh sa opakuje každý mesiac. V prípade, že v ovulačnej fáze dôjde k oplodneniu vajíčka, menštruácia nenastane. Naopak, ak sa vajíčko neoplodní a neuhniezdi, do dvoch týždňov nastáva menštruácia. Počas všetkých týchto fáz sa menia hormóny, nálady a pocity u každej ženy. Avšak, najbolestivejšia je fáza menštruácie, keď dochádza k vyplaveniu neoplodneného vajíčka. Vtedy dochádza aj k najväčším zmenám.

cuacasian-woman-has-charming-smile-holds-periods-calendar-marks-with-marker-day-starting-menstruationPríznaky PMS a MS

Každá žena je jedinečná a rovnako aj jej menštruačný cyklus. Kým niektoré ženy majú úplne bezbolestnú menštruáciu a nevedia o nej, niektorým to naruší aj bežný život, čo nie je úplne v poriadku. Najčastejšie môžu ženy počas PMS a MS pociťovať zmenu nálady, byť zlé, depresívne, melancholické a celkovo podráždené. Môžu mať väčšiu chuť na sladké, vidieť na sebe zmeny pleti v podobe akné, pociťovať tiež bolesť prsníkov, zníženie libida, či tiež zadržiavanie vody, čo spôsobuje opuchy a pocit nafúknutia. Samozrejme, počas svojich dní mnoho žien tiež pociťuje bolesť hlavy, ktorá môže vyústiť aj k zvracaniu či väčšej únave.

Ako odstrániť bolesť počas menštruácie?

Slovo menštruácia alebo menzes znamená v preklade mesiac. To znamená, že tak ako menštruácia prichádza každý mesiac, tak aj bolesti, ktoré ju sprevádzajú, sa môžu dostaviť každý mesiac. Ale aj bolestivej menštruácii „dismenorey“ môžete predchádzať, prípadne bolesti zmierniť. Existuje niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať. Samozrejme, najjednoduchšie je užiť liek proti bolesti, avšak určite pomôžu aj tieto tipy:

  • Ako prvé môžete vyskúšať teplý obklad, ktorý si dáte na kríže. Môže ísť o fľašu s teplou vodou, ktorú si priložíte na chrbát alebo na brucho, prípadne termofor či teplú sprchu. Práve teplo zmierňuje bolesť a pomáha pri stiahnutých svaloch.
  • Určite pri tomto probléme pomôžu aj bylinky. Urobte si čaj z klinčekov, zázvoru, škorice, alchemilky, rumančeka, lipového kvetu. Takéto čaje môžete užívať aj pred menštruáciou aj počas nej.
  • Dodržiavajte pitný režim. Okrem pitia čajov z byliniek nezabúdajte ani na dostatočné množstvo tekutín v podobe čistej vody. Tá spôsobuje aj to, že predídete nafúknutému bruchu a keďže vďaka nej sa zbavíte aj toxínov z tela, je menšia pravdepodobnosť, že vás bude podbruško bolieť až do takej miery.
  • Nezabúdajte ani na vitamíny a minerály. Tie môžete užívať buď v podobe výživových doplnkov alebo aj v strave. Vaša strava by mala byť najviac bohatá na železo, takže konzumujte prevažne špenát, hrach, fazuľu, brokolicu, kapustu, červenú repu, raž, jačmeň, ovsené vločky, maliny, broskyne, čučoriedky, jahody. Nevynechajte ani magnézium.
  • Znížte príjem červeného mäsa. Hoci by ste mali konzumovať viac jedál, ktoré obsahujú železo, práve červenému mäsu by ste sa počas svojich dní mali vyhýbať, a to práve z toho dôvodu, že červené mäso môže spôsobovať kŕče.
  • Konzumácia mäsa a jedál, ktoré obsahujú mäso, zväčša obsahujú aj viac soli, ktorú by ste rovnako počas menštruácie nemali konzumovať, pretože soľ zadržiava v tele vodu. Preto sa môžete cítiť nafúknutá a naliata.
  • Síce máte chuť na sladké, práve tomu by ste nemali podľahnúť. Rovnako by ste nemali počas menštruácie konzumovať alkohol či kofeín, ktorý môže bolesť ešte zosilniť.
  • Tiež sa vyhýbajte stresu, prípadne s ním bojujte, čím dosiahnete vnútornú pohodu.
  • Cvičte. Môže sa zdať, že práve počas menštruácie by ste najradšej ostali zalezená 5 – 7 dní len v posteli a nič nerobili, ale pravdou je, že vďaka cvičeniu sa môže vaše menštruačné bolesti úplne stratiť. Hlavne, pri cvičeniu sa na bolesť vôbec nebudete sústrediť.

women-sit-back-relax-after-exercise-there-is-water-bottle-dumbbells

Samozrejme, nie každý tip a trik môže fungovať na každú ženu, keďže každá je iná. Avšak, minimálne jeden tip vaše menštruačné bolesti dokáže zmierniť.