Určite ste už počuli o rôznych detoxoch tela, ktoré určite zaberajú a pomôžu vám schudnúť. Mnohé z nich vás navyše budú stáť nemalé peniaze. Na dobrý detox tela vám pritom stačí dodržať len pár pravidiel, vďaka ktorým sa budete cítiť zaručene ľahšie a zdravšie. Cieľom detoxu nie je len zhodiť prebytočné kilogramy tukov, ale tiež prečistiť naše telo všetkého nezdravého a naopak dopriať mu len to, čo mu prospieva. Pozrite sa, ako si môžete takýto 30-dňový detox urobiť. 

woman-with-drawing-word-detox-sticky-note-scaled

Vyhnite sa alkoholu a cigaretám

Prvým krokom v 30-dňovom detoxe je úplne vyhnutie sa fajčeniu a konzumácii alkoholu. Ak je toto sústo pre vás priveľké, skúste tieto neresti aspoň obmedziť. Fajčenie a alkohol sa odráža okrem vnútra nášho tela aj na vzhľade. Cigarety spôsobujú, že naša koža stráca žiarivosť a vďaka konzumácii alkoholu priberáme zbytočné kilogramy. 

Znížte konzumáciu cukru, soli a spracovaných potravín

Ak nadmerne konzumujete cukor, soľ či spracované potraviny, zvyšujete riziko vzniku obezity a rôznych iných civilizačných ochorení. Vyskúšajte po dobu 30 dní tieto zložky zo svojej stravy znížiť na minimum. Okrem toho, cukor aj soľ v nadmernom množstve majú negatívny vplyv na naše detoxikačné orgány, ktorými sú pečeň a obličky. Nahraďte nezdravé potraviny ovocím a zeleninou a taktiež sa vyhnite ich nákupu. Ak nebudete mať doma nič nezdravé, je viac pravdepodobné, že si to vôbec nedáte. 

Sústreďte sa na kvalitu spánku

O dôležitosti kvalitného spánku určite viete. Spánok je nevyhnutný pre regeneráciu tela a podporu prirodzeného detoxikačného systému, ktorý v tele máme. Práve počas spánku sa v našom tele dejú procesy, ktoré ho zbavujú nechcených látok. Ak spíte málo alebo nekvalitne, spôsobujete, že sa tento proces nedokončí alebo vôbec neudeje. Ak chcete spať kvalitne, mali by ste denne spať približne 7 až 9 hodín a obmedziť modré svetlo aspoň hodinu pred spaním. Sústreďte sa počas 30 dní na to, aby ste spali dostatočne dlho a kvalitne. 

young-beautiful-woman-lying-bed-early-morning-scaled

Pite veľa čistej vody

Pitný režim je jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý má vplyv na fungovanie nášho tela. Pitie dostatočného množstva čistej vody sa pozitívne odráža na zdraví nášho tela aj vonkajšej kráse. Voda dokáže oveľa viac než len uhasiť pocit smädu. Vodou regulujeme teplotu nášho tela, napomáhame tráveniu, vstrebávaniu živín a tiež detoxikujeme telo od nežiadúcich látok. Adekvátny príjem vody predstavuje pre muža 3,7 litra za deň a pre ženu 2,7 litra. Snažte sa toto množstvo dodržať a prijať ho vo forme čistej vody bez bubliniek. 

Jedzte potraviny bohaté na antioxidanty

Antioxidanty chránia naše bunky pred voľnými radikálmi. Voľné radikály produkuje ľudské telo úplne prirodzene. Ak však pijete alkohol, fajčíte či jete nezdravo telo produkciu voľných radikálov zvýši a spôsobí oxidačný stres, ktorý je výsledkom tejto nadmernej produkcie a negatívne vplýva na naše bunky. Konzumáciou antioxidantov pomôžete svojmu telu čeliť oxidačnému stresu. Zaraďte do svojej stravy antioxidanty v podobe vitamínov A, C, E, selénu, lykopénu a luteínu. Najviac antioxidantov nájdete v bobuliach, ovocí, zelenine, kakae, orechoch, káve a zelenom čaji. 

happy-athletic-woman-cutting-fruit-while-preparing-healthy-meal-kitchen-scaled

Aktívne sa pohybujte

V neposlednom rade určite nezabudnite na aktívny pohyb. Ten je “liekom” na mnohé zdravotné komplikácie. Pravidelne by ste mali cvičiť bez ohľadu na to, či chcete znížiť svoju telesnú hmotnosť. Cvičenie totižto znižuje zápal v tele, čo výrazne pomáha k správnemu fungovaniu detoxikačného systému v našom tele. 

Ak chcete svoje telo detoxikovať, vedzte že to ide aj prirodzenou cestou. Pre lepší efekt však môžete počas svojho 30-dňového detoxu užívať aj rôzne výživové doplnky na prírodnej báze ako napríklad chlorella.