Leto je v plnom prúde a spolu s ním je tu aj čas letných dovoleniek pri mori či na horách. Okrem plaviek, pokrývky hlavy a šľapiek by ste pri balení nemali zabudnúť aj cestovnú lekárničku. Práve tá sa vám bude hodiť v nečakaných situáciách, ktoré vás môžu počas dovolenky zaskočiť. Máme pre vás pár tipov, čo si do cestovnej lekárničky zbaliť, aby vás nič neprekvapilo.

Začnite liekmi, ktoré užívate pravidelne

Máte pravidelne užívané lieky? Balenie cestovnej lekárničky začnite určite nimi, aby ste mali istotu, že ich nezabudnete. Patria sem všetky lieky, ktoré sú na predpis a určené konkrétnej osobe. Najčastejšie ide o lieky na alergiu či krvný tlak.

Lieky proti bežnej cestovnej nevoľnosti, horúčke a bolesti

Zvykne byť vám alebo vašim deťom počas cesty nevoľno? Pribaľte si lieky na cestovnú nevoľnosť. Tie sa vám zídu pri dlhej ceste autom aj počas letu. Ďalej určite nezabudnite na bežné lieky proti horúčke a bolesti. Ak máte deti, zvoľte aj také, ktoré sú určené pre deti.

woman-having-stomach-ache-with-hands-belly-discomfort-from-menstrual-cramps-girl-feeling-nauseous-scaled

Lieky proti tráviacim problémom, hnačke a zvracaniu

Ak cestujete do krajín, ktoré sú známe tým, že počas ich návštevy môžete podľahnúť tráviacim ťažkostiam, určite nezabudnite na prvú pomoc. Do cestovnej lekárničky si preto pribaľte lieky proti hnačke, zvracaniu a tráviacim ťažkostiam.

Pastilky na kašeľ, lieky na bolesť hrdla

Klimatizácia v aute, lietadle či v hotelovej izbe vám môže spôsobiť nepríjemnú bolesť v hrdle. Nepokazte si letnú dovolenku a cestovnú lekárničku si vybavte pastilkami a liekmi na bolesť hrdla, ktoré vám pomôžu uľaviť od nepríjemného pocitu.

Očné a ušné kvapky

Oči aj uši sú citlivé, preto nezabudnite na očné a ušné kvapky, ktoré sú skvelou prvou pomocou v prípade prievanu, zápalu alebo alergie.

Teplomer, náplasti, obväz a prípravok na čistenie drobných rán

Letné horúčavy nám môžu počas dovolenky spôsobiť aj horúčku, pripravte sa na túto situáciu a zbaľte si do cestovnej lekárničky aj digitálny teplomer. Ak cestujete s malým dieťaťom skvele poslúžia aj náplasti na meranie teploty. Okrem toho sa nezabudnite pripraviť aj na možnosť drobných zranení. Pribaľte si preto prípravok na čistenie drobných rán, obväz aj vodeoodolné náplasti v rôznych veľkostiach.

female-usingr-moisturizing-lotion-skin-woman-smile-applying-sun-cream-shoulder-scaled

Opaľovacie krémy a prípravky na slnkom spálenú pokožku

Táto časť cestovnej lekárničky je mimoriadne dôležitá najmä ak ide o letnú dovolenku pri mori. Silné slnečné lúče nám môžu okrem krásne opálenia spôsobiť aj spálenie pokožky. Pripravte si preto kvalitné opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom a tiež prípravky na spálenú kožu s obsahom panthenolu.

Repelent a prípravky po bodnutí hmyzom

V exotických dovolenkových destináciách, ale aj na horách sa určite nevyhnete hmyzu. Cestovnú lekárničku si vybavte kvalitným repelentom a tiež prípravkom, ktorý ošetrí miesto po bodnutí nepríjemným hmyzom.

Celý zoznam:

  • Pravidelne užívané lieky
  • Lieky proti hnačke, zvracaniu a tráviacim problémom
  • Lieky proti nevoľnosti z cestovania
  • Lieky proti bolesti a horúčke
  • Lieky a pastilky proti bolesti v krku a kašľu
  • Očné a ušné kvapky
  • Teplomer
  • Náplasti, obväz a prípravok na ošetrenie drobných poranení
  • Opaľovacie krémy s vysokým SPF faktorom a prípravky na spálenú pokožku
  • Repelent a prípravok po bodnutí hmyzom