Budíte sa v noci na kŕče v nohách, lámu vás kĺby a bolia vás nohy? Môže ísť o príznak choroby zvanej DNA. Počuli ste už o nej?

Čo je Dna?

Dna je choroba, ktorá vzniká kvôli tomu, že sa z tela nevylučuje dostatočné množstvo kyseliny močovej a začne sa usádzať v tele človeka v podobe kryštálikov. Postihuje najčastejšie kĺby, svaly, chodidlá, členky, obličky a najčastejšie sa prejavuje na prstoch na nohe.

5-1

Koho ochorenie postihuje?

Bolo preukázané, že zväčša postihuje starších chlapov, ktorí trpia nadváhou, radi jedia, majú málo pohybu a konzumácia alkoholu im nie je cudzia. Síce ženám sa prejavujú skôr na nohách kŕčové žily, ale samozrejme aj toto ochorenie ich môže počas života stretnúť.

  Spýtajte sa na radu odborníka

  Ako dna vzniká?

  Ako sme už spomínali, zväčša postihuje mužov, ale toto ochorenie môže byť aj dedičné, čiže môže postihnúť aj ženy. Je založené na nesprávnej životospráve, kedy človek konzumuje priveľké množstvo mäsa. Preto sa niekedy tejto chorobe hovorí aj, že je to „pánska choroba“, „choroba bohatých“ alebo „choroba kráľov“, pretože z histórie vieme, že najmä šľachta a bohatí ľudia si dopriali práve veľké množstvo mäsa a následne trpeli na toto ochorenie. Okrem veľkej konzumácie mäsa sa neodporúča tiež konzumovať veľké množstvo alkoholu, piva, poprípade sladených nápojov. Rovnako toto ochorenie môže sprevádzať ľudí, ktorí majú problém s obličkami, čím sa aj znižuje vylučovanie kyseliny močovej a ukladá sa tak v tele. Táto choroba je tiež sprevádzaná veľkou konzumáciou liekov, ktoré sú na odvodnenie.

  2-1

  Ako sa prejavuje dna?

  Bohužiaľ prejavy tejto choroby nemusíte spozorovať hneď. Ide o chorobu, ktorá vás môže postihnúť už v mladšom veku a prejaviť sa až neskôr. Avšak čo ako prvé môžete spozorovať je puchnutie nôh, rúk a kĺbov. Ďalej je táto choroba sprevádzaná bolesťou práve týchto častí, začervenaním a svrbením. Postupom času môže byť koža v týchto oblastiach napätá, citlivá a môžu sa vytvoriť podagra. Človeka tiež môžu postretnúť aj vysoké horúčky a vyčerpanie.

  3-1

  Ako sa dne vyhnúť a ako ju liečiť?

  Prvý krok, ktorý by ľudia s touto chorobou mali urobiť je znížiť hladinu kyseliny močovej v tele. Hoci sa to povie ľahko, ťažšie je tento krok splniť a dosiahnuť. Kyselina močová sa dá znížiť najmä ak ľudia prestanú konzumovať puriny, ktoré sa objavujú hlavne v živočíšnej strave. Nevhodné sú aj strukoviny, špenát, kakao, chren a cesnak. Obmedziť by sa mala aj konzumácia alkoholu a sladených nápojov. Naopak zvýšiť by sa mala konzumácia mliečnych výrobkov, ovocia, zeleniny, zemiakov, ryže, výživových doplnkov a zlepšiť celkovú životosprávu. Rovnako ľudia, ktorí trpia obezitou by mali svoju váhu znížiť, avšak nie drastickými diétami, tabletkami na odvodňovanie, ale naopak postupným znižovaním váhy a pravidelným pohybom.