Ste v práci pod veľkým tlakom? Stres a nervozita sú súčasťou vášho každodenného života? Kvôli starostiam a obavám nemôžete večer zaspať a trpíte nespavosťou? Pretože k insomnii môžu postupne pribúdať aj ďalšie príznaky, zakročte, hneď ako si uvedomíte, že niečo nie je v poriadku.

Prečo potrebujete zdravý spánok každú noc

Zdravý spánok je pre nás rovnako dôležitý ako kyslík. Bez kvalitného spánku nemáme energiu, horšie sa sústredíme, pociťujeme neustálu chuť na sladké, počas dňa sme nespokojní a ľahšie sa rozčúlime. Kvalitný spánok má pozitívny vplyv na obranyschopnosť ľudského organizmu či hormonálnu rovnováhu, taktiež podporuje pamäť a znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Pokiaľ sa teda každú noc ponoríte do penového matraca a necháte sa ním ukolísať k spánku, uvidíte, že budete oveľa spokojnejší. Zdravý spánok má totiž vplyv aj na vašu náladu.

shutterstock_2289666987

Ako na zdravý spánok? Zabudnite na cvičenie pred spaním a ďalšie mýty

Ako si však užiť kvalitný spánok, keď vás trápia starosti a ste vo veľkom strese? Ešte pred spaním sa venujte niekoľkým rituálom. Na cvičenie pred spaním však rovno zabudnite. To, že ide spánok a cvičenie dohromady, je totiž rovnaký mýtus o spánku ako to, že vám sledovanie televízie pomôže zaspať. Naopak, obe tieto aktivity majú na spánok negatívny vplyv. Čo má teda pozitívny prínos? Horký kúpeľ, levanduľový esenciálny olej nakvapkaný na vankúš, dobre zatemnená spálňa a čerstvý vzduch.

Matrac vám môže pomôcť so spánkom

Pozitívny vplyv na spánok má taktiež vaša posteľ. Matrac z pamäťovej peny sa prispôsobí krivkám tela a poskytne vám úplné pohodlie. Nepodceňujte teda význam kvalitného matraca. Penové matrace sú totiž v slovenských domácnostiach veľmi obľúbené a ako stvorené na kvalitný spánok.

Čo pomáha na nespavosť

Počuli ste už niekedy pojem “úzkostná nespavosť”? Ide o proces, keď dlhé minúty, niekedy aj hodiny, ležíte v posteli, ale za žiadnych okolností nemôžete zaspať. Úzkostná nespavosť sa môže čas od času objaviť v živote každého z nás. Jej príčinou býva stres z blížiacej sa skúšky, obavy z budúcnosti a neustály tok myšlienok, ktorý nie je možné zastaviť a vy tak nemôžete zaspať.

Riešením týchto nepríjemných bezsenných nocí môže byť práve horký kúpeľ, pretože vám pomôže s upokojením mysle. Vyskúšať môžete aj upokojujúci čaj na spanie a meditáciu. Pomocnú ruku vám ponúka aj zdravotný matrac, čo vám poskytne úplné pohodlie a uľaví pri bolestiach chrbta a kĺbov.

shutterstock_1968794656

Prečo nie je možné schudnúť pri nespavosti?

Skúšali ste už redukčné diéty, pravidelne sa hýbete, jete zdravo, avšak chudnutie sa stále nedostavilo? Pokiaľ vás trápi insomnia, je úplné evidentné, prečo vám kilá neubúdajú. Pri dlhšie trvajúcej nespavosti totiž dochádza k narušeniu vášho metabolizmu, hormonálnej rovnováhy a taktiež k väčšej chuti na sladké. Vy sa tak objavíte v bludnom kruhu. Ako však z neho vyjsť? Snažte sa nekonzumovať jedlo tesne pred spaním a vyvarujte sa taktiež konzumácie alkoholu a sladených nápojov. Vymeňte ich radšej za bylinkové čaje. Zamerajte sa aj na svoj jedálniček, prípadne si nechajte poradiť taktiež od výživového špecialistu. S vhodným jedálničkom sa opäť zrýchli spaľovanie tukov a chudnutie v noci už nebude iba prianím.

Koľko spánku potrebujeme?

Chcete sa prebúdzať každé ráno vyspatí a plní energie? Snažte sa pospať si aspoň sedem hodín. Ak máte cez týždeň menej spánku a počas víkendu sa to snažíte dohnať, verte, že to nie je riešenie. Oveľa efektívnejšie je zaspávať a prebúdzať sa každý deň v rovnakú dobu. Tak si telo ľahšie navykne na tento systém a zaspávanie sa stane jednoduchšie a časom aj príjemnejšie.

shutterstock_1890676714

Zdravý spánok je pre ľudské telo dôležitý, preto hneď ako sa u vás objaví nespavosť, zakročte a riešte túto situáciu. Investujte do kvalitného matraca, dodržujte spánkovú hygienu, doprajte si pred spaním hrnček bylinkového čaju, meditujte a využite silu esenciálnych olejov.

Zdroje obrázkov:

PEERAWICH PHAISITSAWAN / Shutterstock.com

Pixel-Shot / Shutterstock.com

Fizkes / Shutterstock.com