Každoročne druhý marcový štvrtok si pripomíname Svetový deň obličiek. V roku 2022 tento sviatok pripadol na 10. marec. Cieľom sviatku je primárne zvýšiť povedomie o význame zdravých obličiek a ich funkciách, keďže ide o tak závažné a často sa vyskytujúce ochorenie, ktoré je možné včas rozpoznať a chrániť sa pred ich zlyhaním.
Svetový deň obličiek
Aj v roku 2022 si pripomíname Svetový deň obličiek, ktorý bol prvýkrát vyhlásený v roku 2006 Medzinárodnou nefrologickou spoločnosťou a Medzinárodnou federáciou nadácií pre ochorenie obličiek. Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie o význame zdravých obličiek a edukovať ľudí o akútnom zlyhaní obličiek, keďže v súčasnosti mnoho ľudí na svete trpí týmto ochorením. Rovnako toto ochorenie postihuje aj ľudí na Slovensku. Avšak preventívnym vyšetrením je možné včas odhaliť prítomnosť ochorenia, keďže za bežných okolností ochorenie obličiek nemusí bolieť. Preto pri príležitosti Svetového dňa obličiek mnoho dialyzačných centier a nefrologických ambulancií ponúka možnosť nechať si vyšetriť obličky úplne zadarmo.
Funkcia obličiek
Prečo je vôbec potrebné hovoriť o tomto ochorení a o funkciách obličiek? Obličky predstavujú párový orgán, ktorý má predovšetkým čistiacu funkciu, keďže pracujú ako čističky odpadových látok, ktoré sa vylučujú z tela močom. Okrem toho obličky produkujú veľmi dôležité a pre život nevyhnutné hormóny, udržiavajú vnútorné prostredie v rovnováhe, pomáhajú regulovať krvný tlak, ba čo viac, udržujú v tele aj optimálne množstvo vody. Obličky sa tiež podieľajú na udržiavaní minerálov v tele či na tvorbe vitamínu D a červených krviniek. Ochorenie obličiek však v prvotných fázach nie je ľahké spozorovať, keďže ochorenie nemusí bolieť. Avšak takéto neliečenie môže vyústiť až k opuchu pľúc, kŕčom, poruchám srdcového rytmu a následne aj zlyhaniu srdca, či zmenám chovania a k bezvedomiu. Preto je potrebné čo najskôr odhaliť ochorenie obličiek.
Akútne a chronické ochorenie obličiek
Akútne ochorenie alebo aj zlyhanie obličiek sa prejavuje tým, že sú náhle stratené základné funkcie obličiek. Takéto akútne či chronické ochorenie obličiek spôsobuje stratu až 90 % funkcií obličiek, a to bez toho, aby mal človek predtým akékoľvek príznaky. Je však potrebné si uvedomiť a poznať základné prejavy zlyhávania obličiek. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce patrí únava, bolesť hlavy, vyšší krvný tlak, strata chuti do jedla, opuchy na členkoch a najmä častejšie močenie, prevažne v noci. V tom prípade môže akútne zlyhanie obličiek sprevádzať nevoľnosť. Pri močení sa odporúča sledovať zmeny sfarbenia moču. Pri zápale obličiek sa môže objaviť tmavý či zakalený moč, ale môže nastať aj samovoľný únik moču či časté nutkanie na močenie.
Rizikové skupiny ochorení obličiek
Zlyhanie funkcií obličiek môže nastať u kohokoľvek, bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Avšak medzi najviac ohrozených ľudí patria tí, ktorí majú problém s cukrovkou, vysokým krvným tlakom, obezitou či ochorením pečene a srdca. Rovnako sú ohrození aj fajčiari či ľudia, ktorí majú v rodine častejší výskyt ochorenia obličiek. Preto medzi rizikové ochorenia či symptómy môžeme zaradiť:
- zlú výživu,
- cukrovku,
- kardiovaskulárne problémy,
- poruchy zrážania krvi či málokrvnosť,
- dedičné ochorenie,
- fajčenie,
- chudnutie či priberanie na hmotnosti,
- nespavosť,
- sťažené dýchanie,
- problémy s koncentráciou,
- bolesť v oblasti bedier,
- opuchnuté nohy, ruky a oči,
- suchú kožu,
- zápach z úst,
- zápaly obličiek.
Spôsoby, akými je možné predísť ochoreniu obličiek
Medzi veľmi jednoduchý a účinný spôsob, ako predchádzať vzniku ochorenia obličiek, je dodržiavanie pitného režimu, teda prijať denne 2 – 3 litre tekutín. Predovšetkým však čistú vodu či bylinkové čaje. Rovnako sa odporúča konzumovať potraviny, ktoré priaznivo vplývajú na stav obličiek, ako jedlá bohaté na vitamíny a probiotiká. Odporúča sa tiež konzumovať brusnice, cviklu, zeler, maliny alebo fazuľu a udržiavať lumbálnu oblasť chrbtice (teda „kríže“) v teple. Je potrebné si dávať pozor aj na užívanie liekov a na pravidelný pohyb, vďaka ktorému je možné si udržiavať optimálnu váhu. Keďže ide o nebezpečenstvo, ktoré často vzniká bez varovania, je dôležité podstupovať pravidelné preventívne prehliadky. Ako hovorí MUDr. Monika Alaxinová, krajská nefrologička a členka Lekárskej rady B. Braun Avitum:
„Dôsledná prevencia by mala byť základným kameňom starostlivosti o naše zdravie.“
Možnosti liečby pri ochorení obličiek
Chronické ochorenie obličiek môže mať až 5 štádií. V počiatočných štádiách je možné ochorenie obličiek liečiť aj konzervatívnou liečbou. Tú je možné si predstaviť ako liečbu pomocou liekov či diéty. V neskorších štádiách, kedy je činnosť obličiek znížená, je potrebné nahradiť tieto funkcie obličiek buď transplantáciou obličiek, peritoneálnou dialýzou alebo hemodialýzou.
Pri ochorení, akým je práve zlyhávanie obličiek, je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia, čím je možné ochrániť obličky pred poškodením a zlyhaním.