Joga nepredstavuje len cvičenie, ktoré nám pomáha udržať naše telo flexibilné. Má mnoho ďalších výhod, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Zhrnuli sme pre vás preto niekoľko zásadných benefitov, ktoré vám precvičovanie jogy prinesie. 

Ako sme už uviedli vyššie joga ako taká, nie je len cvičením. Ide o starovekú indickú filozofiu, ktorá v sebe spája prax a teóriu pozostávajúcu z meditácie, dychových cvičení a samotných jogových pozícií. Joga má mnoho druhov a každý z nich je určený pre niekoho iného. Ak by ste radi s jogou začali, zistite, čo všetko vám jej precvičovanie prináša a nájdite si učiteľa, ktorý dohliadne na to, aby ste ju vykonávali správne. 

Flexibilnejšie telo

Prvým benefitom precvičovania jogy je flexibilita, ktorú naše telo cvičením získa. Flexibilita je taktiež jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia pre jogu rozhodnú. Dnes už aj vďaka vedeckým štúdiam vieme, že flexibilita získaná precvičovaním jogy spomaľuje starnutie a je vhodná aj pre starších ľudí. 

Pozitívny vplyv na duševné zdravie

V súčasnosti má množstvo ľudí problémy súvisiace s ich duševným zdravým. Súčasťou jogy je meditácia, ktorá nám pomáha nadobudnúť stratený vnútorný pokoj a priniesť naše telo do pohody. Ak trpíte depresiami či úzkosťami, dychové a pohybové cvičenie jogy vám pomôže zmierniť ich príznaky. 

high-angle-woman-sitting-floor-scaled

Odbúravanie stresu

Rýchla doba, prepracovanosť či finančná situácia prestavujú najčastejšie dôvody dlhodobého stresu. Je veľmi dôležité naučiť sa bojovať proti stresu. Odbúranie stresu patrí medzi druhý najčastejší dôvodov, prečo sa ľudia rozhodli cvičiť jogu. Rovnako, ako v prípade duševného zdravia aj tu ľuďom pomáha okrem pohybového cvičenia, precvičovanie dýchania a meditácia. 

Posilnená imunita 

Určite viete, že stres a napätie môže výrazne ovplyvniť aj náš imunitný systém. Joga je výborným cvičením, ktoré vám pomôže stres a napätie v tele prirodzene redukovať. Pri nadmernom strese sa zamerajte pri cvičení jogy najmä na správne dýchanie. Joga takisto pomáha bojovať proti akémukoľvek zápalu v tele a taktiež posilňuje bunky celého imunitného systému. 

Kvalitnejší spánok 

Naučiť svoje telo kvalitne spať môže byť náročnejšie, než si myslíte. Je preukázané, že vďaka joge rýchlejšie zaspávame a kvalita nášho spánku sa zvýšuje. To je výsledkom vnútorného pokoja, ktorý nám jogové cvičenie prináša. Ak máte problémy s nespavosťou jogové cvičenia sú pre vás správnou voľbou. 

full-length-side-view-beautiful-young-fit-woman-sportswear-working-out-indoors-practicing-yoga-exercise-mat-doing-downward-facing-dog-pose-adho-mukha-svanasana-sun-salutation-pose-scaled

Lepšie držanie a postoj tela

Poslednou z výhod jogy je zlepšenie držania a postoja tela. Ak pracujete celý deň za počítačom alebo sa niekoľko hodín neviete odtrhnúť od svojho smartfónu, vaše telo sa prispôsobí do neprirodzenej polohy. Tá následne spôsobuje bolesti chrbtice a postupom času môže prerásť do závažnejších problémov. Začnite sa venovať joge, vďaka ktorej sa jednoducho naučíte ako svoje telo držať v správnom postoji

Cvičenie jogy prináša mnoho benefitov. Ak ste jogu ešte nevyskúšali, teraz je ten správny čas to napraviť. Výhodou je, že ju môžete cvičiť aj z pohodlia vášho domova. Ak však máte radi skupinové cvičenia, vyskúšajte skupinovú jogu na čerstvom vzduchu