Antikoncepcia patrí medzi formu alebo spôsob, ktory chráni ženy pred nechceným počatím. Existuje viacero foriem hormonálnej a nehormonálnej antikoncepcie. Vyskúšať môžete viacero rôzne formy, avšak toto je 7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali premýšľať nad zmenou tej súčasnej.

Hormonálna a nehormonálna antikoncepcia

V súčasnosti majú ako ženy, tak aj muži na výber z množstva typov antikoncepcie. Môže ísť o hormonálnu alebo nehormonálnu antikoncepciu. Čo sa týka hormonálnej, tá je vždy viazaná na lekársky predpis. Okrem hormonálnej antikoncepcie, ktorú je potrebné užívať pravidelne, existuje aj tzv. „tabletka po“, ktorú je možné užiť do 24, 47 alebo 72 hodín po nechránenom sexuálnom styku. Táto tabletka je voľnopredajná, avšak neodporúča sa ju užívať pravidelne.

Hormonálna antikoncepcia

Existujú však aj rôzne iné typy antikoncepcie, pre ktoré sa môžete rozhodnúť. Ide napríklad o kombinované antikoncepčné tabletky, ktoré musí predpísať gynekológ/gynekologička. Tieto tabletky však môžu mať aj rôzne vedľajšie účinky. Progesterónové antikoncepčné tabletky taktiež predpisuje špecializovaný lekár. Existuje aj antikoncepčná náplasť, ktorá sa lepí na kožu a postupne do tela uvoľňuje potrebné hormóny. Vyskúšať môžete aj antikoncepčnú injekciu a implantát, hormonálne vnútromaternicové teliesko a vaginálny krúžok, ktorý si žena môže zaviesť do tela aj sama. Všetky tieto typy predstavujú hormonálnu antikoncepciu.close-up-woman-holding-pills-pregnancy-test

Nehormonálna antikoncepcia

Nehormonálnu antikoncepciu určite poznáte. Tam patrí kondóm pre ženy a mužov, vnútromaternicové teliesko, pesar či sterilizácia, ktorá je však nezvratná.

Dôvody, prečo vymeniť antikoncepciu

Užívate antikoncepciu dlhodobo alebo ste v tomto úplne nováčik? V závislosti od toho, ako dlho antikoncepciu užívate a používate, od formy užívania a používania a od účinkov, môžete zohľadniť výmenu antikoncepcie. Kedy je však vhodné premýšľať nad zmenou?

1. Neviete si spomenúť, kedy ste brali poslednú tabletku

Pri hormonálnej antikoncepcii je načasovanie veľmi dôležité. Pokiaľ teda zabúdate, kedy ste brali poslednú antikoncepčnú tabletku, mali by ste premýšľať nad inou formou. Vyskúšať môžete napríklad vnútromaternicové teliesko, ktoré sa zavádza do tela alebo kondómy, ktoré sa nasadzujú priamo pred pohlavným aktom.

2. Pohodlie užívania a používania a dostupnosť

Každý organizmus je jedinečný, a preto je potrebné zvážiť všetky za a proti, aké antikoncepcia má. Dôležité je tiež pohodlie a dostupnosť antikoncepcie. Výhodou užívania hormonálnej antikoncepcie je dostupnosť. Zväčša ide o antikoncepciu na predpis na niekoľko mesiacov, a preto stačí navštíviť vášho gynekológia, ktorý vám antikoncepciu predpíše, vysvetlí vám spôsob užívania a vy ju podľa toho užívate. Pri kondómoch je napríklad potrebné myslieť na to, aby ste ich mali vždy k dispozícii. Výhodou je, že je možné ich zakúpiť v akomkoľvek obchode.

3. Chcete niečo, na čo nemusíte myslieť

Tento dôvod do určitej miery súvisí aj s pohodlím a dostupnosťou. Pokiaľ túžite po nejakej antikoncepcii, na ktorú nemusíte myslieť, môžete zvážiť napríklad už spomenuté vnútromaternicové teliesko, antikoncepčnú náplasť či kondómy pre mužov. Môžete sa napríklad dohodnúť so svojím partnerom, že túto kúpu bude mať na starosti on alebo môžete mať doma zásobu prezervatívov a nemusíte tak myslieť na to, aby ste ju chodili často kupovať.

close-up-female-doctor-holding-pill-men-health

4. Pociťujete vedľajšie účinky

S užívaním hormonálnej antikoncepcie môžu ženy pociťovať rôzne nežiadúce vedľajšie účinky. Môže ísť napríklad o bolesti hlavy, zvracanie, boľavé prsia, zavodňovanie a priberanie, špinenie mimo cyklu, znížené libido či nevoľnosť. Pokiaľ pociťujete niektoré z príznakov alebo pociťujete úplne iné príznaky, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc a pouvažovať nad zmenou.

5. Túžite po antikoncepcii, ktorá so sebou prináša rôzne výhody

Okrem nežiaducich účinkov môže mať antikoncepcia aj rôzne výhody. Mnohokrát užívanie antikoncepcie súvisí s úpravou menštruačného cyklu či dokonca s úpravou hormónov. Mnohé ženy pociťujú aj lepší stav pleti. Tieto zmeny však opäť súvisia s tým, o aký organizmus ide, pretože každá antikoncepcia môže s telom reagovať inak.

6. Váš súčasný zdravotný stav vám nepovoľuje užívať/používať túto formu antikoncepcie

S užívaním a používaním antikoncepcie mnohokrát súvisí aj zdravotný stav. Pri dlhodobom užívaní vám môže antikoncepcia nevyhovovať alebo vo vašom tele môžu nastať zdravotné komplikácie. Každá metóda antikoncepcie má určité kontraindikácie, preto je potrebné užívanie antikoncepcie prediskutovať s lekárom. Dôležité je podstupovať pravidelné lekárske prehliadky, pretože pri mnohých ochoreniach sa neodporúča užívať hormonálna antikoncepcia.

7. Rozhodli ste sa svoju rodinu rozšíriť o jedného člena

Mnoho žien sa dostane do fázy, kedy by chceli svoju rodinu rozšíriť o ďalšieho člena. Vtedy je potrebné antikoncepciu úplne vysadiť. Ak teda uvažujete nad založením rodiny, porozprávajte sa so svojím lekárom o spôsobe, ktorý by mohol byť pre vás najlepší.

beautiful-family-spend-time-bathroom

Pravidelné gynekologické prehliadky

Pravidelné prehliadky sú zo zdravotného hľadiska veľmi dôležité. Neodkladajte návštevu svojho lekára/lekárky a podstúpte gynekologickú prehliadku ešte dnes, pokiaľ ste to tento rok ešte nestihli. Navštíviť špecializované lekára je dôležité aj v prípade, že spozorujete akékoľvek vedľajšie účinky alebo sa rozhodnete pre užívanie hormonálnej antikoncepcie.